Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jak działa echosonda wędkarska?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany

Nie wszyscy wędkarze chcą oddawać się własnej pasji, realizując ją z brzegu. Trzeba pamiętać, iż większe okazy można złowić także na samym akwenie. Do takiego wędkowania potrzebna jest jednakże łódź albo ponton. Jako, iż z poziomu pływaka trudno będzie określić wygląd dna, przydadzą się specjalne narzędzia celem jego sondowania. Najpopularniejszym spośród nich jest echosonda, która może być niełatwa w obsłudze.W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić zasadę jej działania, oraz podpowiemy jak skutecznie rozpoznawać ryby na jej ekranie.

 

Specyfika działania echosondy 

Echosonda jest urządzeniem, dzięki któremu możliwe staje się odczytanie między innymi głębokości akwenu, ale to zdecydowanie nie koniec jej możliwości. Przy jej wykorzystaniu dużo łatwiej będzie odnaleźć również zatopione karczowiska, ławice ryb czy blaty sandaczowe. Nie ulega zatem wątpliwości, iż skorzystanie z takiego urządzenia pozwoli na zwiększenie skuteczności wyprawy wędkarskiej. Jak odczytywać echosondę? W pierwszej kolejności trzeba będzie przyjrzeć się dokładnie działaniu tego urządzenia. Otóż echosonda wysyła w stronę dna wiązkę o kształcie stożka. Jako, iż wiązka, która napotka przeszkodę odbije sygnał, wróci od wprost do przetwornika. Dzięki temu można łatwo odczytać głębokość i odnaleźć ryby będące pod taflą wody. 

Kąt sygnału, który wysyłany jest z przetwornika to około 60 stopni, niemniej jednak na rynku dostępne są również urządzenia emitujące sygnał o kącie nawet do 20 stopni. Za każdym razem istotna będzie głębokość wybranego łowiska przez nas. Otóż, kiedy łowimy na głębokości ok. 10 metrów, zebrane dane będą dotyczyć okręgu mającego średnicę ok. 9 metrów. Niemniej jednak, jeśli głębokość zbiornika nie przekroczy trzech metrów, średnica badanego dna będzie proporcjonalnie mniejsza. Wędkarz, który wykorzystuje podczas łowienia echosondę, za każdym razem widzi głębokość łowiska, jak i przesuwającą się historię dotyczącą odczytów. Ułatwia to pośrednio łowienie znalezienie ryb.

Jak rozpoznać rybę na ekranie echosondy?

Jak odczytywać wskazania echosondy? Na pewno przyda się zdobyte doświadczenie. Rybę można odczytać na ekranie echosondy jako plamę albo łuk. Im dłużej i bliżej będzie ona pod łodzią, tym łuk będzie dużo bardziej zarysowany. Jego wypełnienie świadczy zaś o rozmiarach zlokalizowanej ryby. 

Gdzie szukać ryb?

Mając wiedzę, jak odczytywać echosondę, trzeba skupić się na tym, na jakiej głębokości najlepiej będzie szukać ryb. Otóż gatunki drapieżne występują najczęściej przy dnie i tam trzeba ich szukać. Łatwo będzie z użyciem echosondy zlokalizować tak zwane blaty sandaczowe. Te ryby na swoje ofiary czekają w stadzie, na ogół na twardym dnie. Zobaczenie na ekranie echosondy sporej ilości kropek i łuków to znak, iż trzeba się zatrzymać, ponieważ będzie to doskonałe miejsce do łowienia ryb. 

Z kolei zaś szczupaka znajdziemy na podwodnych górkach, pod zatopionymi drzewami albo krzakami. Szczupaki bowiem nie bytują na dnie, ale pozostają cały czas w pewnej od niego odległości. Echosonda pomoże także w znalezieniu dużych sumów, chociaż nierzadko są one mylone z leżącymi na dnie pniami. Mniejsze sumy dają już znacznie bardziej charakterystyczne odczyty z dzióbkiem usytuowanym na dnie. 

Jeśli wiecie już jak odczytywać wskazania echosondy, to macie większe szanse na udany połów. Niewątpliwie, chcąc upolować większe okazy, warto poszukać ławicy płoci, karpi czy leszczy. W takim miejscu niemalże na pewno będą również okonie i szczupaki. 

 

 

Ładowanie Rozmowy