Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Racibórz – miasto znane z fabryk słodyczy i piwa. Dlaczego warto je odwiedzić?

Dodano: , źródło: UM Racibórz

Najciekawsze atrakcje Raciborza

Na liście najciekawszych atrakcji Raciborza nie mogło zabraknąć obiektów takich jak:

Arboretum Bramy Morawskiej

Arboretum Bramy Morawskiej zajmuje teren lasu zakupionego od księcia raciborskiego w 1928 r. Obszar zajęty jest głównie przez las mieszany, charakteryzujący się bogatą florą i fauną oraz wieloma okazami grzybów. Na terenie arboretum można podziwiać dęby o bardzo dużym, nawet 4-metrowym obwodzie, stawy, strumyki, źródła oraz utrzymywane w szczególny sposób kolekcje roślin. Odwiedzającym to miejsce spodobać może się również to, że na terenie arboretum dodatkowe atrakcje stanowi tor saneczkowy, mała skocznia narciarska czy mini ZOO, w którym znajduje się około 100 zwierząt i ptaków. Planując odwiedzenie mini ZOO, warto wiedzieć, że w poniedziałki jest ono nieczynne. W pozostałe dni można je zwiedzać od godziny 10:00 do 18:00 w okresie letnim, a w okresie zimowym od 8:00 do 16:00. Przy arboretum turyści znajdą także miejsca kempingowe.

Zamek Książęcy

Zamek dawniej prawdopodobnie stanowił jeden z 5 grodów plemienia Golężyców. Przeprowadzone badania archeologiczne stwierdziły fakt, że już w połowie XIII w. nastąpiła częściowa wymiana wałów drewniano-ziemnych na mury obronne, co później skutkowało przekształceniem grodu w gotycki zamek. Na przestrzeni lat budowla wielokrotnie zmieniała właścicieli, a obecnie należy do Powiatu Raciborskiego. W 2012 roku zakończyły się prace mające na celu renowację budynku bramnego, słodowni i domu książęcego oraz modernizacja dziedzińca i ściany wschodniego budynku. Obecnie w zamku znajdują się między innymi sale konferencyjne, wystawiennicze oraz zaplecze gastronomiczne.

Park Zamkowy

Park Zamkowy znajdujący się w Raciborzu, to obszar chroniony, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, zajmujący powierzchnię 13,87 ha. Obok zamku, budynku bramnego, murów obronnych czy kaplicy jest częścią zespołu zamkowego. W jego bliskim otoczeniu znajduje się także między innymi budynek dawnych koszar wojskowych, budynek dawnej przystani żeglarskiej z końca XIX wieku oraz zespół kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Wszystkie te obiekty wpisane są do rejestru zabytków. W parku zamkowym podziwiać można wiele gatunków drzew, a jedno z nich (dąb błotny), znajdujące się w rejonie skrzyżowania ulicy Zamkowej i Armii Krajowej jest pomnikiem przyrody. Odwiedzenie parku zamkowego sprzyja aktywności fizycznej. W jego rejonie znajduje się między innymi aquapark, korty tenisowe, minigolf, kręgielnia, skate park, stadion piłkarski czy lodowisko.

Fortyfikacje miejskie

W Raciborzu ciekawym punktem do zwiedzenia mogą być także dawne mury obronne. Pierwsze z nich powstały w XIII w. i przez długi okres skutecznie pomagały w stawianiu czoła najeźdźcom. Dawniej łączna długość murów obronnych wynosiła około 1,8 km. Dziś w Raciborzu znajdują się jedynie ich fragmenty. Fortyfikacje można zwiedzić m.in. przy ulicy Batorego, Drzymały, Browarnej, Basztowej oraz Gimnazjalnej. Najlepiej utrzymany odcinek znajduje się przy ulicy Basztowej, gdzie turyści mogą dostrzec także basztę, czyli dawną wieżę więzienną. Najdłuższy odcinek murów obronnych jest zlokalizowany przy ulicy Drzymały.

Park im. Miasta Roth

Zwiedzając Racibórz, nie można przejść obojętnie obok parku im. Miasta Roth. Jest to niezwykle malowniczy teren, zajmujący powierzchnię 5,46 ha. Obszar dawniej był nazywany parkiem gondolowym. Na jego terenie znajduje się duży staw z fontannami oraz tarasem widokowym. Najmłodsi odwiedzający mogą także skorzystać z placu zabaw. Park sprzyja nie tylko wypoczynkowi czy uprawianiu aktywności fizycznej, ale także pozwala na niecodzienne zaznanie relaksu, podczas organizowanych w muszli koncertowej koncertów czy występów teatralnych. Wizyta w raciborskim parku sprzyja obcowaniu z naturą. W parku im. Miasta Roth znajduje się wiele cennych odmian i gatunków drzew i krzewów, a także cztery pomniki przyrody.

Głaz narzutowy

Znajdujący się w Raciborzu głaz narzutowy na pierwszy rzut oka może wydawać się mało imponującą atrakcją. Biorąc jednak pod uwagę to, że znajdujący się na środku placu Wolności obiekt pochodzi jeszcze z epoki lodowcowej, waży 43 tony i jest jednym z największych głazów odnalezionych na terenie Niziny Morawskiej, wielu turystów zmienia zdanie.

Spichlerz w Sudole

Lamus, tak nazywany jest zabytkowy spichlerz w Sudole. Oprócz niego na Śląsku można znaleźć już tylko kilkanaście budynków tego typu, które stanowią świadectwo przeszłości wiejskiej społeczności. Obiekt znajdujący się w Raciborzu wyróżnia się na tle innych wielkością oraz murowano-drewnianą konstrukcją. Pomimo tego, że spichlerz już dawno przestał spełniać swoją funkcję, jest bardzo ważny dla historii miasta. Raciborski Lamus zachował niezmienioną konstrukcję, a w 2020 roku przeprowadzone zostały najważniejsze prace, pozwalające zachować go w dobrej kondycji. W najbliższych latach planowana jest dalsza konserwacja oraz kilka prac remontowych.

W naszym zestawieniu najciekawszych atrakcji Raciborza znalazło się tylko kilka najważniejszych pozycji. Tak naprawdę w tym mieście można zwiedzić o wiele więcej ciekawych miejsc! Bez względu na to, czy szukacie miejsca, w którym zobaczycie atrakcyjne zabytki lub pomniki przyrody, czy tylko szukacie miejsca odpowiedniego na chwilę relaksu w pojedynkę, z gronem przyjaciół lub dziećmi, naprawdę warto odwiedzić Racibórz.

Ładowanie Rozmowy