W Parku Śląskim została otwarta kolejna, zrealizowana inwestycja. 12 lipca zaprezentowany został majestatyczny Ogród Japoński. Cudowne miejsce na mapie Zielonych Płuc Śląska przeniesie nas do Kraju Kwitnącej Wiśni.
W Parku Śląskim zaprezentowany został majestatyczny Ogród Japoński
Ogród Japoński położony jest pomiędzy Halą Wystaw "Kapelusz" a Rosarium. Łatwo tutaj trafić wystarczy nadstawić uszy i kierować się za szumem wody. To właśnie ten żywioł jest tutaj szczególnie wyeksponowany. Główną osnowę kompozycji stanowi rozbudowany układ wodny, składający się z dwupoziomowego zbiornika wodnego, strumienia oraz wodospadu.
- Całość systemu zaprojektowano z wykorzystaniem istniejącego ukształtowania terenu. Przy użyciu granitowych bloków wodę skierowano w dół, tworząc urokliwy wodospad. Całość można podziwiać z przeszklonego tarasu widokowego. W jego pobliżu znajduje się ogród Zen, w tym miejscu można zobaczyć nieregularne głazy i roślinność, które są otoczone odnowionymi murami - czytamy na stronie Parku Śląskiego.
Ogród zdobi cudowna, zróżnicowana roślinność
Pod drzewami nasadzone zostały rododendrony, azalie, paprocie, trawy oraz funkie. Korekty florystyczne, których dokonano w czasie modernizacji ogrodu, pozwoliły na wyróżnienie charakterystycznych roślin, które można spotkać w Japonii. Różaneczniki, hortensje, kalie, magnolie Soulangeana, jodły koreańskie, krzewy pierisa, jałowców oraz irgi błyszczącej to tylko część flory, którą mogą podziwiać zwiedzający. Na uwagę zasługuje ponad 50-letnia wiśnia, która zdobi pobliski staw. Wspaniały okaz zachował się w nienaruszanym stanie.
Teren ogrodu został ogrodzony, ale oczywiście jest ogólnodostępny. Dopełnieniem stało się oświetlenie, które sprawi, iż także wieczorami będzie można podziwiać tu prawdziwą symfonię kolorów. Budowa Ogródu Japońskiego zrealizowana została w ramach unijnego programu Jessica. Zadanie kosztowało ponad 14 mln zł.
Ogród Japoński zajmuje obecnie powierzchnię 12,5 tysiąca metrów kwadratowych
Ogród Japoński zajmuje obecnie powierzchnię 12,5 tysiąca metrów kwadratowych. Jest tu m.in. wiśniowy sad i zbiornik wodny z wodospadem i tarasem widokowym. Nad wodospadem można spacerować częściowo przeszklonym tarasem widokowym, o powierzchni ok. 28 m kw., który pozwala oglądać kaskadę wodną. Z tarasu rozciąga się widok na cały ogród.
- Autorom projektu zależało na wykreowaniu miejsca o niepowtarzalnym nastroju, który będzie się kojarzył nie tylko z historycznymi ogrodami japońskimi, ale także ze współczesnymi nurtami tej sztuki. Ważnym też aspektem dla projektantów było wyjątkowe potraktowanie miejsca lokalizacji ogrodu, jego historii z wszelkimi uwarunkowaniami przyrodniczymi i technicznymi oraz nawiązanie do autorskiej wizji ogrodu prof. Edwarda Bartmana poprzez zachowanie historycznego układu funkcjonalnego – przestrzennego - czytamy na stronie Parku Śląskiego.
Miejsce to jest monitorowane całą dobę. W sezonie letnim Ogród Japoński jest czynny do godziny 23.00, a po zmroku włączane są samoczynnie światła. Odpoczywać można tu oczywiście bezpłatnie. Poza sezonem to miejsce będzie otwarte w godzinach od 10.00 do 18.00.