Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Muzeum Tyskie Browary Książęce – gratka dla miłośników piwa

Dodano:

Oto idealna atrakcja dla miłośników piwa – każdy spożywający ten rodzaj alkoholu z pewnością jest ciekawy, jak na przestrzeni lat zmieniła się technika jego wyrabiania. Muzeum Tyskich Browarów Książęcych to miejsce, w którym poznasz tradycje i historie związane z piwowarstwem.

Muzeum dla fanów piwa

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych powstało w 2004 roku. Znajduje się na terenie Tyskich Browarów Książęcych, w odnowionym budynku kościoła ewangelickiego, pochodzącego z 1902 roku. Muzeum jest częścią Szlaku Zabytków Techniki, obejmującego najważniejsze obiekty związane z kulturą dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego. Muzeum Tyskich Browarów Książęcych znajduje się przy ulicy Katowickiej 9 w Tychach. 

Rys historyczny

Tyskie Browary Książęce powstały z inicjatywy rodu Promnitzów, a ich rozkwit przypada na koniec XIX i początek XX wieku. Powstanie browaru w okolicy miało ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności, ponieważ wielu mieszkańców Tychów i miast ościennych znalazło tam zatrudnienie. Browar był na tyle istotnym obiektem, że w 1893 uruchomiono linię kolejową: Browar Tyski – Dworzec Kolejowy. Właścicielem browaru był książę Jan Henryk XI Hochberg, wizjoner, który przyczynił się do znacznego rozwoju obiektu. 

Obecnie browar rozciąga się po obu stronach ulicy Mikołowskiej w Tychach – historyczna część browaru jest pod opieką konserwatora zabytków, zaś tuż obok znajduje się nowoczesna rozlewnia piwa i centrum jego dystrybucji.

Poznaj historię piwowarstwa

Obecny program zwiedzania obejmuje trzy zasadnicze punkty. Pierwszym z nich jest zwiedzanie Tyskiego Browarium, w którym znajdują się kolekcje piwnych eksponatów, związanych z historią piwowarstwa. W browarium znajduje się wiele multimedialnych atrakcji, które urozmaicają zwiedzanie; odbywa się tam także seans w kinie 3D. Kolejnym punktem programu jest zwiedzanie Tyskich Browarów Książęcych – odwiedzający mają szansę przyjrzeć się temu, jak współcześnie przebiega proces ważenia piwa. Ostatnim punktem wycieczki jest degustacja piwa Tyskie w znajdującym się na terenie browaru pubie. Na zwiedzanie należy przeznaczyć około 2,5 godziny. Jest to atrakcja wyłącznie dla osób pełnoletnich!

Godziny otwarcia i dodatkowe atrakcje

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 20:00. Ostatnie zwiedzanie rozpoczyna się o godzinie 17:00. Pamiętaj, że aby rozpocząć zwiedzanie, konieczne jest dokonanie wcześniejszej rezerwacji. Można tego dokonać kupując E-bilet w Internecie, telefonicznie lub za pośrednictwem e-maila. Istnieje również możliwość wynajęcia pubu, znajdującego się na terenie browaru, na wyłączność – można tego dokonać od wtorku do soboty od 20:00 do 24:00. 

Obecnie muzeum pozostaje nieczynne ze względu na prace rewitalizacyjne, ale z pewnością już niebawem ponownie będzie przyjmowało zwiedzających!

Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda proces ważenia piwa, Muzeum Tyskie Browary Książęce jest miejscem, które zdecydowanie powinieneś odwiedzić. Spora dawka historii, wiedzy o piwowarstwie oraz degustacja – to wszystko czeka na ciebie w murach tyskiego muzeum!

Ładowanie Rozmowy