Historia Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu
Zabrzański Ogród Botaniczny ma długą historię. Powstał z inicjatywy Fritza Bercklinga, inspektora budownictwa ogrodniczego i absolwenta Szkoły Ogrodniczej (Gartenbauschule) w Berlinie-Dahlem, który był także jego projektantem. Początkowo nosił nazwę Botanicznego Centralnego Ogrodu Szkolnego (Botanischer Zentralschulgarten) w Zabrzu.
Projekt powstał 14 października 1936 roku, a ogród postanowiono utworzyć na terenie należącym do jednej z dwóch cegielni miejskich, która mieściła się przy ul. Michała (obecnie ul. J. Piłsudskiego). Rok później wydzielono 3-hektarową działkę, a prace ogrodnicze zrealizowano do połowy 1938 roku. Finalnie, ogród został otwarty w czerwcu wspomnianego roku. W czasie II wojny światowej został zdewastowany i konieczna była rekonstrukcja znajdujących się tu urządzeń i nowe nasadzenia. Co więcej, w latach 1947–1953 ogród rozbudowano, powiększając o 2 ha, a w 1960 roku kolejny hektar wcielono do obszaru zajmowanego przez ogród. Ważnym rokiem w dziejach Miejskiego Ogrodu Botanicznego był 2006, kiedy to nadano mu status prawny ogrodu botanicznego, jako placówki naukowo-badawczej.
Tegoroczne nowości to tablice interaktywne
Obiekt jest sukcesywnie modernizowany. W tym sezonie w ogrodzie pojawiło się kilka nowości. To przede wszystkim dwie tablice interaktywne o drzewach liściastych i iglastych. Znajduje się tu ok. 5000 okazów drzew i krzewów, w tym ok. 200 taksonów. Ogród może się poszczycić bogatą kolekcją roślin pochodzących praktycznie ze wszystkich stref klimatycznych. Podzielony jest na część botaniczną nawiązującą do ogrodów w stylu francuskim oraz parkową z placem zabaw, terenami gospodarczymi i szklarniami.
Ogród otwarty codziennie od godz. 10 do 18
Ogród został otwarty 1 maja. Czynny jest codziennie od godz. 10.00 do godz. 18.00. Na sobotę 22 maja zaplanowano Fascynujący Dzień Roślin w Zabrzańskim Botaniku. W planach m.in. jest spacer po Ogrodzie z przewodnikiem o godz. 12.00 i o godz. 16.00. Aby wziąć w nim udział, należy umówić się telefonicznie nr. tel. (32) 271-30-33. Odbędzie się też gra terenowa oraz spotkanie z „lekarzami roślin” w godz. 10.00-12.00.
Cennik:
- Bilet normalny: 2,00 zł
- Bilet ulgowy: 1,00 zł
- Bilet dla dzieci do lat 3: bezpłatny
Dojazd:
- Komunikacja miejska: Z dworca autobusowego można dojechać do Ogrodu liniami nr 32 (przystanek Zabrze Stadion) i 720 (przystanek: Zabrze Ogród Botaniczny).
- Dojazd samochodem: Pojazd można zaparkować na parkingach znajdujących się przy rondzie – zjeżdżając z niego w kierunku Gliwic oraz wzdłuż ul. Piłsudskiego, równolegle do ogrodzenia Ogrodu. Parkingi te są bezpłatne.