Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Wylewki anhydrytowe: gdzie się sprawdzają najlepiej i ile kosztuje ich realizacja?

Dodano: , źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Posadzki anhydrytowe zdobywają coraz większą popularność. Dlaczego? Jakie argumenty przemawiają za wykonaniem takiej wylewki?Posadzki anhydrytowe zdobywają coraz większą popularność. Dlaczego? Jakie argumenty przemawiają za wykonaniem takiej wylewki?

Do niedawna posadzki cementowe były niekwestionowanym standardem w budownictwie. Od kilku lat są jednak często zastępowane posadzkami anhydrytowymi. Oczywiście rosnące zainteresowanie tą drugą technologią nie bierze się znikąd. W nowym artykule omawiamy zalety tego rozwiązania oraz wyjaśniamy, kiedy zastosowanie takiej posadzki będzie najbardziej uzasadnione. Podpowiadamy też, na jaki wydatek powinien przygotować się inwestor planujący wykonanie posadzki anhydrytowej.

Czym jest posadzka anhydrytowa?

Wylewki samopoziomujące Śląsk wykonane są na bazie spoiwa anhydrytowego. Jest to rodzaj spoiwa gipsowego produkowanego z siarczanu wapnia. Może ono być otrzymywane w procesie wypalania kamienia gipsowego lub przeróbki anhydrytu. Jako że sam anhydryt nie ma zdolności do samodzielnego związania, spoiwo wzbogaca się dwoma rodzajami dodatków:

  • aktywatorami przyspieszającymi proces wiązania;

  • ekspandorami zwiększającymi objętość gęstniejącej mieszanki.

Poza tym niekiedy stosuje się także wypełniacze.

Wylewka anhydrytowa – zalety

Rosnąca popularność posadzek anhydrytowych to przede wszystkim wynik licznych zalet tego rozwiązania. Jedną z najważniejszych jest z całą pewnością prosty montaż. Dzięki właściwościom samopoziomującym, rozprowadzenie płynnego spoiwa nie sprawia problemów, co znacznie przyspiesza przebieg prac, podobnie jak konieczność wykonania mniejszej ilości dylatacji (tylko obwodowe). Z perspektywy inwestora oznacza to niższe koszty pracy ekipy budowlanej.

Oszczędności będą widoczne także jeśli zamierzamy później położyć płytki ceramiczne. Ze względu na idealną gładkość powierzchni wylewki anhydrytowej, do ich zamocowania musimy zużyć mniejszą ilość kleju. Dzięki elastyczności, wylewki tego typu nie wymagają zbrojenia, co również pozytywnie wpływa na całościowy koszt inwestycji.

Dla osób planujących montaż ogrzewania podłogowego najważniejszą zaletą posadzek anhydrytowych okaże się ich dobre przewodzenie ciepła. Poza tym cechują znacznie niższą gęstością niż wylewki betonowe, co przekłada się na mniejszą wagę całej konstrukcji i redukcję obciążenia stropu. Niewątpliwym atutem tych posadzek jest też cena – 5-centymetrowa warstwa wylewki Thermo-Floor C C25F5 lub Thermo-Floor K C25F5 to koszt od 38,5 do 43,5 złotych za metr kwadratowy.

Zastosowania posadzek anhydrytowych

Powyższe zalety sprawiają, że posadzki anhydrytowe wybiera coraz więcej projektantów, konstruktorów i inwestorów. Najważniejsze zastosowanie tej technologii to na pewno pomieszczenia z ogrzewaniem podłogowym. W przeciwieństwie do betonu, anhydryt nie izoluje termicznie, a przewodzi ciepło. Dzięki temu pozwala ogrzewaniu działać z pełną wydajnością – nagrzewa się dwukrotnie szybciej niż beton.

Na posadzkę anhydrytową warto zdecydować się także planując remont pomieszczenia na wyższej kondygnacji. Dzięki małej masie, takie rozwiązanie pozwoli przeprowadzić prace bez obaw o nadmierne obciążenie stropu. Poza tym wylewki tego typu są idealnym wyborem dla wszystkich inwestorów po prostu szukających technologii, która zapewniłaby szybki i bezproblemowy montaż, a przy tym była trwała i funkcjonalna.

Ładowanie Rozmowy