Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Świadczenie pielęgnacyjne - co powinieneś wiedzieć?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany/Materiały dostarczone przez zleceniodawcę

Osoby, które na stałe opiekują się chorymi lub niepełnosprawnymi mogą obecnie zdecydować się na skorzystanie z zasiłku opiekuńczego, którego celem jest zapewnienie środków niezbędnych do życia. Opiekunowie dzięki specjalnemu programowi mogą każdego miesiąca otrzymywać kwotę, która będzie rekompensowała trud włożony w opiekę nad osobą niepełnosprawną lub przewlekle chorą. Samo świadczenie może być bardzo pomocne, ale w celu otrzymania tego niezbędne jest spełnienie kilku konkretnych warunków. Poznaj wszystkie najważniejsze informacje opisujące świadczenie pielęgnacyjne i tym, kto może skorzystać z tej formy wsparcia finansowego.

Świadczenie pielęgnacyjne - jedynie dla osób nie pracujących

Ze świadczenia pielęgnacyjnego mogą skorzystać jedynie osoby, które z uwagi na opiekę nad drugą osobą nie są w stanie pracować. Sam zasiłek powstał bowiem z myślą o tym, aby wyrównać straty związane z niemożliwością podjęcia pracy zarobkowej. Korzystając z tej formy pomocy nie można podjąć się zatrudnienia w żadnym wymiarze godzin i w jakiejkolwiek formie. Dlatego też decyzję o skorzystaniu z zasiłku należy podjąć w świadomy sposób. Istotne dla otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego jest także osiąganie odpowiedniego dochodu w rodzinie. Ten nie może bowiem przekraczać 764 zł netto za jednego członka rodziny. 

Odpowiednie warunki dla otrzymania zasiłku musi także spełnić osoba chora. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje bowiem dla konkretnych grup chorych. Jest to forma pomocy dla osób legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Osoba, której dotyczy opieka nie może być zdolna do całkowicie samodzielnego funkcjonowania i musi wymagać całodobowej opieki. W takim przypadku rodzice osoby wymagającej opieki lub inne osoby bliskie mają możliwość wystąpienia po zasiłek, który będzie rekompensował część kosztów i pozwoli na pełne skoncentrowanie się na opiece nad osobą, która tego wymaga.

Jaka kwota przysługuje na osobę z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności?

Świadczenie pielęgnacyjne występuje w kwocie wynoszącej 620 złotych. Jest to kwota, która wypłacana jest każdego miesiąca. Są to środki, które mają zapewnić podstawowe potrzeby w celu sprawowania opieki przez całą dobę. Sama kwota podlega waloryzacji i weryfikowana jest co okres 3 lat. Kolejna waloryzacja kwoty odbywać będzie się w roku 2024. Można zatem spodziewać się wtedy podniesienia kwoty, która każdego miesiąca trafi na konto osoby opiekującej się niepełnosprawną. Nadal jednak kwota nie będzie zbyt wysoka, co przy braku możliwości zatrudnienia lub innej pracy, a także konieczności stałego współudziału w opiece może być problematyczne.

Na stronie znajdą Państwo dokładne informacje na temat tego czym jest specjalny zasiłek opiekuńczy i komu faktycznie taka forma wsparcia przysługuje.

Co zamiast zasiłku opiekuńczego?

Osoby, które nie chcą korzystać z przygotowanego przez Państwo zasiłku mogą pozostawić osobę chorą w placówce zapewniającej całodobową opiekę. W takim przypadku możliwe będzie podjęcie się pracy, a jednocześnie częste odwiedzanie członka rodziny. Pozostawienie w takim miejscu w wielu przypadkach będzie zdecydowanie korzystniejszą formą opieki, która pozwoli połączyć zapewnienie choremu wsparcia przy jednoczesnym rozwoju własnej kariery. Za sprawą pomocy innej osoby zapewniona zostanie profesjonalna pielęgnacja, a także wiele ćwiczeń rehabilitacyjnych. Bardzo często w profesjonalnych ośrodkach prowadzone są zajęcia, których nie da się samodzielnie prowadzić we własnym domu.

Ładowanie Rozmowy