Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Skup aut - jak wygląda przebieg transakcji?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany

Sprzedaż starego, wyeksploatowanego samochodu nie jest łatwym zadaniem. Zdarza się, przez wiele miesięcy nie jesteśmy w stanie znaleźć zainteresowanego kupca. Alternatywnym rozwiązaniem dla motoryzacyjnych serwisów ogłoszeniowych lub komisów samochodowych jest skup aut. Wielu właścicieli pojazdów, którzy chcą się pozbyć starego auta, korzysta z usług profesjonalnych skupów aut, które rozwiązują problemy związane ze sprzedażą pojazdu. Jak wygląda proces skupu aut w stacjach demontażu pojazdów i jakie są tego zalety?

Skup aut umożliwia sprzedaż samochodów wszystkich typów - dostawczych, powypadkowych, zabytkowych. Szczególnie istotna jest możliwość sprzedaży samochodów, które uległy sporym uszkodzeniem i ich dalsza eksploatacja nie jest możliwa. Stacje demontażu pojazdów skupują takie pojazdy na części lub oddają je na złomowanie. Atutem tego rozwiązania jest szybkość i bezpieczeństwo transakcji. Warto jednak korzystać z usług sprawdzonych firm, które pomogą w transporcie pojazdu, zaproponują klarowne zasady płatności i zrealizuje wszystkie niezbędne formalności. Taką firmą jest AW Motors, która oferuje skup aut od klientów z Wrocławia i okolic.

Formalności związane ze skupem aut

Procedura zgłoszenia chęci sprzedaży pojazdu odbywa się najczęściej poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy, podczas którego zbierane są podstawowe informacje o samochodzie (rodzaj pojazdu, marka, model, rocznik). W dalszej kolejności  odbywa się telefoniczna wycena pojazdu. Do ustalenia realnej wartości złomowanego pojazdu potrzebny będzie dowód rejestracyjny i/lub karta pojazdu (jeśli była wydana).

Po zaakceptowaniu warunków transakcji przez obie strony wystawiane jest zaświadczenie o demontażu pojazdu (w przypadku złomowania), a w przypadku sprzedaży umowa kupna-sprzedaży. Atutem transakcji jest szybkość ich przeprowadzania. Najczęściej gotówka przekazywana jest od ręki po zatwierdzeniu transakcji. Właściciel pojazdu może skorzystać z transportu realizowanego przez firmę skupującą pojazdy lub samemu dostarczyć samochód do wyznaczonego punktu. W przypadku gdy stan techniczny pojazdu uniemożliwia bezpieczne poruszanie się po drogach publicznych, szczególnie przydatna może być ta pierwsza możliwość.

Sprzedaż samochodu w skupie

Obowiązujące przepisy prawne wymagają, by w ciągu 30 dni od daty złomowania/sprzedaży pojazdu wyrejestrować go w wydziale komunikacji (tam, gdzie został zarejestrowany).

Jeżeli pojazd został oddany na złomowanie, to wraz z zaświadczeniem wydanym przez stację demontażu należy zabrać ze sobą tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, umowy kupna-sprzedaży (w przypadku kupienia i nieprzerejestrowania).

Informację o zezłomowaniu/sprzedaży pojazdu należy złościć również do towarzystwa ubezpieczeniowego w celu otrzymania ewentualnego zwrotu za niewykorzystane OC/AC. 

Ładowanie Rozmowy