Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Przegląd śląskiego rynku pracy w 2024 - prognozy i zagrożenia

Dodano: , źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Praca na Śląsku – jak wygląda rynek pracy?

 

Śląski rynek pracy jest przyjazny pracownikom, którzy mogą znaleźć pracę szybko, a przy tym dość dobrze zarobić. Bezrobocie na poziomie 3,8% jest jednym z najniższych w kraju (wyprzedza nas tylko woj. wielkopolskie). Średnie zarobki również nie pozostawiają wiele do życzenia – przeciętne wynagrodzenie wynosi ponad 8600 zł i jest czwarte w kraju (po Krakowie, Warszawie i Gdańsku).

 

Największymi pracodawcami na Śląsku nadal pozostają przemysł i energetyka. Bardzo dynamicznie rozwija się handel, branża TSL wraz z magazynowaniem, a także technologie informacyjne oraz działalność naukowa.

 

Praca Katowice i okolice – gdzie jej szukać?

 

Duża liczba pracodawców nie oznacza jeszcze niestety, że wszyscy są godni polecenia. Jak sprawdzić, czy firma publikująca interesującą ofertę jest uczciwa i sprawiedliwa wobec pracowników? Najlepiej przeczytać szczere opinie na jej temat.

 

Oceny przedsiębiorców z Katowic i okolic znajdziesz na https://www.gowork.pl/opinie/katowice;l. Na portalu można zatem znaleźć mnóstwo ciekawych, codziennie aktualizowanych ofert pracy, ale także rzetelne informacje na temat publikujących je firm.

 

Prognozy rynku pracy na Śląsku na najbliższe lata

 

Podobnie jak w większości regionów Polski, także i na Śląsku z rok na rok rąk do pracy ubywa. Przyrost naturalny jest ujemny, a dynamika procesu wyludniania przyspiesza. Szacuje się, że do 2050 r. ogólna liczba mieszkańców spadnie z aktualnych 4,4 mln do ok. 3,6 mln, z czego ilość osób w wieku postprodukcyjnym wyniesie rekordową wartość blisko 34%.

 

Z jednej strony oznacza to zatem dostęp do dużej ilości miejsc pracy. Z drugiej – wymaga dobrego przeanalizowania trendów, aby wybrać jak najbardziej przyszłościowy zawód. Jeśli zależy ci na profesji, która na Śląsku oznaczać będzie stabilne zatrudnienie i wysokie zarobki na całe dziesięciolecia, wybierz konkretną specjalizację. Deficyty występują zwłaszcza na takich stanowiskach jak lekarze, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, księgowi, pracownicy służb mundurowych, pracownicy budowlani, nauczyciele, kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych, elektrycy, spawacze, ślusarze, mechanicy oraz kucharze.

 

Rozwojowe są zwłaszcza zawody z zakresu Przemysłu 4.0 – czyli związane z automatyką, robotyką i nowymi technologiami. Rozrasta się również branża usług i handlu – na pewno nie zabraknie nigdy pracy dla dobrych sprzedawców. Z uwagi na zmiany demograficzne, coraz bardziej w cenie będą opiekunowie osób starszych.

 

Praca w Katowicach na tle innych miast województwa – zarobki, bezrobocie

 

Na najwyższe zarobki w województwie mogą liczyć oczywiście osoby zatrudnione w Katowicach. Ale inne miasta i powiaty Śląska nie pozostają daleko w tyle. Dzięki metropolitarnemu charakterowi, różnice w wysokości wynagrodzeń pomiędzy poszczególnymi miastami nie są drastyczne.

 

Katowice z bezrobociem na poziomie 1% są bezapelacyjnym liderem, ale bezrobocie nie przekracza 2% również w powiecie bieruńsko-lędzińskim, a także w Tychach i w Bielsku-Białej. Najgorzej jest w Bytomiu, gdzie bezrobocie wynosi 8,2%.

 

Ładowanie Rozmowy