Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Pralka ładowana od przodu – jak wybrać najlepszą?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany/Materiały dostarczone przez zleceniodawcę. Na zdjęciu wyróżniającym: Pralka ładowana od przodu Samsung WW90T986ASH dostępna w sprzedaży online w sklepie inlago.pl

Pralka jest jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD w domu. Aby dobrze spełniania swoje zadanie, musi być dopasowana do liczby osób mieszkających w gospodarstwie domowym i ich potrzeb. Od wielu lat popularnością cieszy się pralka ładowana od przodu, która jest dostępna zarówno w wersji wolnostojącej, jak i do zabudowy. Jakie są jej największe zalety? 

Pralka – jaki rodzaj wybrać?

Jeśli zdecydujemy się na zakup nowej pralki do domu, w pierwszej kolejności powinniśmy przemyśleć, czy interesuje nas pralka ładowana od frontu, czy może ładowana od góry. Oba typy urządzeń mają wiele zalet, ale dedykowane są do innych pomieszczeń. 
 

Na zdjęciu powyżej: Pralka ładowana od przodu Bosch Serie 6 WAL28PHEPL dostępna w sprzedaży online w sklepie inlago.pl

 

Klasyczna pralka ładowana od frontu ma ok. 60 cm szerokości, 85-87 cm wysokości i 60 cm głębokości, a jej cechą charakterystyczną są przeszklone drzwi bębna. Wyjątkiem są pralki typu slim, które mają głębokość do 45 cm. Jeśli chodzi o pojemność, to pralki ładowane od frontu mogą mieć bębny o różnym załadunku – od 3 do nawet 15 kg. A ile waży automatyczna pralka ładowana od przodu? Zazwyczaj jest to ok. 55-80 kg. 

Z kolei pralka ładowana od góry jest mała i wąska – ma maksymalnie 45 cm szerokości, a jej pojemność bębna wynosi od 4,5 do 7 kg. Taka pralka jest w pełni automatyczna i świetnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach. 


 


Na zdjęciu powyżej: Pralka ładowana od przodu Siemens iQ500 WM14LRHZPL dostępna w sprzedaży online w sklepie inlago.pl

Pralka ładowana od przodu – wolnostojąca czy do zabudowy?

Ze względu na swoją konstrukcję, pralki ładowane od frontu występują w dwóch wersjach: wolnostojącej i do zabudowy. Oba modele mają zamontowane inne systemy wentylacji.

Pralki wolnostojące można umieści w dowolnym miejscu, o ile w pobliżu znajduje się instalacja wodno-kanalizacyjna. Okazuje się jednak, że w większości przypadków takie pralki można zabudować od góry i od boków, pozostawiając kilka centymetrów wolnej przestrzeni. Nie można jednak całkowicie zakryć frontu urządzenia. 

Z kolei pralki do zabudowy zostały tak skonstruowane, aby można było w całości ukryć je w szafce. Takie pralki zazwyczaj są niższe o kilka centymetrów od modeli wolnostojących, dzięki czemu bez problemu mieszczą się pod blatem. Mają jednak mniejszy wsad, a ich cena jest o wiele wyższa.
 

Na zdjęciu powyżej: Pralka ładowana od przodu Grundig GW7P594210W dostępna w sprzedaży online w sklepie inlago.pl

Pralka ładowana od przodu – wady i zalety

Jak każdy sprzęty AGD, pralki ładowane z przodu mają swoje zalety i wady. Są to jednak najpopularniejsze urządzenia w swojej kategorii, co sprawia, że ich oferta jest bardzo szeroka. Bez problemu znajdziemy zatem pralkę, która spełni nasze potrzeby zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym. Mamy również dodatkowy wybór – możemy postawić na pralkę wolnostojącą, którą ustawimy w dowolnym miejscu albo na pralkę do zabudowy, którą ukryjemy w melbach. Dzięki możliwości zabudowy pralki z powodzeniem możemy ustawić ją w kuchni razem z innymi urządzeniami AGD. Warto dodać, że nad pralką ładowaną od frontu możemy zamontować szafkę wiszącą, a jeśli zakupimy odpowiedni łącznik, bez problemu ustawimy na niej suszarkę bębnową do ubrań. 

A jakie są problemy z pralkami ładowanymi od przodu? Przede wszystkim mają one dość duże gabaryty, dlatego trudno jest je ulokować w niewielkich pomieszczeniach. Poza tym istnieje przekonanie, że takie modele są bardziej podatne na uszkodzenia niż pralki ładowane od góry. Czy przeciekają? Faktycznie istnieje ryzyko uszkodzenia uszczelki, które może doprowadzić do zalania łazienki. Nie oznacza to jednak, że pralki ładowane od frontu są bardziej awaryjne niż modele ładowane od góry. Każde urządzenie może odmówić posłuszeństwa, szczególnie jeśli będzie mocno eksploatowane albo nieprawidłowo użytkowane. Z pewnością najmniej awaryjna jest pralka, która ma najmniej elektroniki. 

Pralka ładowana od przodu – jaką markę wybrać?

Jeśli zdecydujemy się na zakup pralki ładowanej od frontu, będziemy musieli wziąć pod uwagę szereg ważnych parametrów, takich jak: pojemność, liczba i rodzaj programów czy zastosowany silnik (silnik inwerterowy czy uniwersalny). Warto również wybierać modele pochodzące od renomowanych producentów, takich jak: Samsung, Bosch, LG, Haier Electrolux, Whirlpool, AEG czy Miele. Te firmy znane są z produkcji funkcjonalnych i wytrzymałych urządzeń piorących. Nie oznacza to jednak, że nie warto rozglądać się za innymi markami pralek, np. Amica, Gorenje, Indesit czy Candy. W ostatnich latach producenci zrobili duże postępy, aby poprawić elementy konstrukcyjne swoich urządzeń. Dzięki czemu są one o wiele mniej awaryjne, a do tego oferują sporo innowacyjnych funkcji. 
Wybierając pralkę ładowaną od przodu, warto przede wszystkim dopasować ją do swoich potrzeb. Dostępne w sprzedaży urządzenia często wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, z których w rzeczywistości nie korzystamy, a które znacznie podnoszą ich cenę. 

Ładowanie Rozmowy