Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Praca w niemieckiej opiece: na co zwrócić uwagę

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany/Materiały dostarczone przez zleceniodawcę

Zdecydowałaś, że chcesz zostać opiekunką w Niemczech, ale nie wiesz jeszcze, na co zwracać uwagę w trakcie czytania ofert pracy? Śpieszymy więc z kilkoma przydatnymi radami. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, jak znaleźć pracę w opiece, z której będziesz zadowolona.

Opiekunka w Niemczech powinna wiedzieć jak najwięcej o seniorze

Już przed wyjazdem do pracy za granicą powinnaś znać najważniejsze informacje dotyczące podopiecznego. Dobre agencje zamieszczają istotne dane np. o chorobach w ogłoszeniu. Jeśli coś Cię nurtuje, zawsze możesz o to dopytać koordynatora. Inaczej jest w sytuacji, kiedy odpowiadasz na ogłoszenie prywatne. Wtedy nie ma możliwości zweryfikowania danych i istnieje ryzyko, że po przyjeździe na sztelę zastaniesz gorszą sytuację, niż się spodziewałaś. Dopytaj też o zakres obowiązków, jakie Cię czekają, a także o kilka dodatkowych kwestii, takich jak:

  • czas pracy opiekunki w Niemczech,
  • rozkład dnia podopiecznego,
  • jadłospis, dietę i zalecenia lekarskie dla seniora, a także o potrawy, które lubi,
  • sposób, w jaki senior lubi spędzać wolny czas,
  • okolica: sklepy, parki, miejsca na spacery, kościoły, w których odbywają się msze po polsku,
  • dostępność samochodu (pamiętaj, żeby mieć ze sobą ważne prawo jazdy).

Zakres obowiązków w pracy w opiece w Niemczech

Wspominaliśmy już wcześniej o tym, żeby zapytać rodzinę albo koordynatora z agencji o zakres obowiązków. Zwykle obejmuje on pomoc seniorowi w codziennych czynnościach, zajmowanie się domem i przygotowywanie posiłków. Czasem od opiekunki wymaga się też, żeby robiła zakupy dla siebie i osoby starszej, załatwiła jakąś sprawę w urzędzie czy wybrała się z podopiecznym do lekarza. Rodzina nie powinna jednak zmuszać do wykonywania ciężkich prac, które nie są zawarte w umowie. Nie musisz więc sprzątać garażu czy odgruzowywać strychu. Twoim zadaniem jest opieka nad seniorem. A jeśli pracodawcy mają dodatkowe życzenia, warto porozmawiać z nimi i poprosić, żeby uwzględnili je w Twoim wynagrodzeniu. W razie wątpliwości skontaktuj się z agencją – koordynatorzy z Agencji Veritas z chęcią Ci pomogą. Dane kontaktowe zajdziesz na stronie https://www.veritas-opieka.pl/

Pomoc przy formalnościach i w nagłych sytuacjach

Dowiedz się, czy wybrana agencja pomoże Ci w dopełnieniu koniecznych formalności. Profesjonalne firmy oferują wsparcie w wypełnianiu dokumentów, organizacji karty EKUZ i druku A1. Upewnij się też, czy w przypadku nagłej sytuacji masz możliwość powrotu do kraju albo zmiany miejsca pracy na terenie Niemiec.

Oferty pracy w opiece Niemcy znajdziesz tutaj: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/
 

Ładowanie Rozmowy