Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Odtrucie alkoholowe - kiedy nie można go przeprowadzić?

Dodano: , źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Detoks służy do przerwania ciągu alkoholowego, aby możliwe stało się skończenie z nałogiem, odzyskanie zdrowia, powrócenie do normalnego funkcjonowania. Odtrucie organizmu to niezbędny krok do tego, aby chronić się przed jego stopniowym wyniszczeniem na skutek spożywania alkoholu. Kuracja powinna zostać przeprowadzona w ośrodku uzależnień, pod nadzorem doświadczonych specjalistów. Gwałtowne odstawienie substancji uzależniającej wiąże się niestety z wystąpieniem skutków fizycznych i psychicznych, które zostaną w ośrodku złagodzone.

Czym jest odtrucie alkoholowe, dlaczego się je przeprowadza?

Zatrucie alkoholowe jest detoksem, czyli polega na usuwaniu z organizmu toksyn, między innymi pozostałości po alkoholu. Ma na celu przywrócenie równowagi elektrolitowej, bo niestety alkohol przyczynia się do odwodnienia i zubożenia organizmu o pierwiastki niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Etanol ma destruktywny wpływ przede wszystkim na nerki i wątrobę, prowadzi do ich wyniszczenia, dlatego nieleczony alkoholizm może przyczynić się nawet do śmierci. 

Jest to podstępna choroba, która wymaga leczenia. Odtrucie alkoholowe powinno przebiegać w szpitalu lub specjalnym ośrodku, aby osoba uzależniona znajdowała się pod stałą opieką. Bez oczyszczenia organizmu niemożliwe staje się przejście do kolejnego etapu leczenia, czyli części terapeutycznej. Jeżeli detoks alkoholowy ma przynieść szereg korzyści dla osoby uzależnionej, to powinien mieć miejsce pod opieką lekarską, pielęgniarską i psychologiczną.

Przed przejściem do odtrucia alkoholowego niezbędna jest oczywiście diagnostyka stanu pacjenta, przeprowadza się z nim szczegółowy wywiad, niezbędne jest także wykonanie badań krwi i moczu oraz innych badań specjalistycznych. 

Następnie przechodzi się do usunięcia szkodliwych produktów metabolizmu alkoholu, toksyn zgromadzonych w organizmie. Kolejnym etapem jest przywrócenie właściwej gospodarki wodno-elektrolitowej, czyli podanie płynów i elektrolitów. Uzupełnia się także niedobory składników odżywczych. Odtrucie poalkoholowe wiąże się również z podaniem środków farmakologicznych, między innymi o działaniu wyciszającym, bo odtruciu towarzyszy między innymi rozdrażnienie.

Więcej informacji na temat detoksu alkoholowego można znaleźć na stronie https://www.alkoholizm.org.pl/uslugi/odtrucie-alkoholowe/ 

Jakie są przeciwwskazania do detoksu alkoholowego?

Z odtruciem alkoholowym nie należy zwlekać, ale trzeba najpierw wykluczyć ewentualnie przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. W niektórych sytuacjach jest wręcz niewskazane odcięcie się od substancji uzależniającej, bo może to wiązać się z wystąpieniem szeregu negatywnych konsekwencji. Czasem odtrucie alkoholowe staje się wręcz niemożliwe, ma to miejsce przy niedomaganiu wątroby. To właśnie ten organ odpowiada w głównej mierze za oczyszczanie organizmu z toksyn, a jak wiadomo, tym jest alkohol. 

Warto jednak od razu podkreślić, że wątroba ma zdolność do samoregeneracji, co oczywiście wymaga czasu. Trzeba wobec tego poczekać z przeprowadzeniem odtrucia alkoholowego, aż narząd odzyska swoje funkcje. Nawet jeśli wątroba działa prawidłowo, nie zaszły w niej patologiczne zmiany, to nadal ważny jest profesjonalny detoks Kraków pod okiem doświadczonych specjalistów, w ośrodku odwykowym, w połączeniu z psychoterapią.

Trzeba pamiętać o tym, że podczas detoksu alkoholowego najczęściej występują różne skutki uboczne, czasem są one bardzo dotkliwe dla chorego, szczególnie przy długotrwałym uzależnieniu. W początkowej fazie pojawiają się bóle mięśni, występuje nadmierne pocenie się. Trzeba również liczyć z nudnościami i wymiotami, to samo dotyczy biegunki. W kolejnych etapach odtrucia alkoholowego pojawiają się następne symptomy, a mianowicie rozdrażnienie, zaburzenia snu, napady lękowe, agresja, omamy, a nawet majaczenie. 

Fizyczne dolegliwości obejmują problemy z układem pokarmowym i krwionośnym, chory zmaga się także z zaburzeniami natury psychicznej typu bezsenność, depresja, zaburzenia osobowości. Warto od razu zaznaczyć, że odwyk alkoholowy trwa zwykle kilka dni, ale objawy mogą towarzyszyć choremu przez dłuższy czas, a powrót do normalnego funkcjonowania zajmuje do kilku miesięcy. Kluczowe staje się zadbanie o sferę psychiczną i fizyczną, czyli holistyczne podejście. Detoks alkoholowy zawsze powinien przebiegać pod okiem specjalisty, aby wszystko odbyło się bez komplikacji, dla bezpieczeństwa osoby uzależnionej.

Ładowanie Rozmowy