Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Nowe restrykcje dotyczące Covid-19. Które branże podupadną, a które wzmocnią siłę

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany

Oprócz poważnych konsekwencji dla zdrowia, COVID-19 (koronawirus) ma znaczący wpływ na przedsiębiorstwa w Polsce. Wiele branż doświadczyło negatywnych skutków nie tylko samego rozprzestrzeniania się wirusa, ale również wprowadzanych restrykcji. Tysiące firm w Polsce ledwo „wiąże koniec z końcem”, jednak istnieją też takie przedsiębiorstwa, które skorzystały na pandemii.

Nowe obostrzenia - czego dotyczą?

W Polsce, jak i na świecie, trwa walka z pandemią koronawirusa. Wraz z rozprzestrzenianiem się COVID-19 polski rząd postanowił przedłużyć ograniczenia ustanowione dnia 28 listopada 2020 roku, które będą trwać do dnia 17 stycznia 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili nowe ograniczenia na specjalnej konferencji. Wprowadzone restrykcje dotyczą m.in.:

· Ograniczenia w przemieszczaniu się (1,5 metra odległości między osobami; zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych).

· Ograniczenia dotyczące wydarzeń kulturalnych (działalność takich instytucji jak: kina, galerie sztuki, teatry, domy kultury, muzea zostaje zawieszona).

· Ograniczenia dotyczące imprez okolicznościowych (działalność takich instytucji jak: dyskoteki, kluby, domy weselne zostaje zawieszona).

· Ograniczenia dotyczące sportu i rekreacji (działalność takich instytucji jak: baseny, kluby fitness, siłownie, stoki narciarskie, aquaparki zostaje zawieszona).

· Ograniczenia dotyczące branży hotelarskiej (z hoteli mogą korzystać jedynie osoby, które podróżują służbowo, dla innych osób działalność zostaje zawieszona).

· Ograniczenia dotyczące gastronomii (punkty gastronomiczne takie jak: restauracje, bary, puby pozostają otwarte, istnieje jednak możliwość wydawania jedzenia tylko na wynos).

Wyraźnie widać, że nowe restrykcje ograniczają swobodę w działalności wielu branży. Oprócz wymienionych przedsiębiorstw na brak konsumentów dodatkowo mogą narzekać galerie handlowe, których działalność również została zawieszona. Jednak mimo braku otwartych punktów w galeriach handlowych, sklepy (np. sklepy odzieżowe, sklepy z elektroniką itd.) nadal cieszą się zainteresowaniem wielu osób. Duży wpływ ma na to możliwość robienia zakupów przez Internet. Pozytywną informacją jest również to, że takie branże jak: sklepy spożywcze, apteki, czy drogerie od początku pandemii nie ograniczyły swojej działalności.

Pandemia i jej wpływ na firmy w Polsce

Rozprzestrzenianie się pandemii SARS-CoV-2 w dużym stopniu uniemożliwiło normalne funkcjonowanie wielu przedsiębiorstwom w Polsce. Wprowadzanie coraz to nowszych restrykcji oraz prośba o pozostaniu w domach spowodowały znacznie mniejsze zainteresowanie usługami proponowanymi przed wiele branży. Jak to wygląda w liczbach? Według statystyk wirus COVID-19 uniemożliwił funkcjonowanie aż 1/3 małych i średnich przedsiębiorstw. Najbardziej ucierpiały takie branże jak:

· Turystyka,

· Gastronomia,

· Hotelarstwo,

· Sprzedaż detaliczna na targowiskach,

· Kultura i rozrywka,

· Przewozy pasażerskie.

Z przeprowadzonych badań wynika, że tylko co czwarta firma w Polsce prowadzi swoją działalność „normalnie”, czyli nie jest w żaden sposób ograniczona . Natomiast wiele firm deklaruje, że ma problemy z wywiązaniem się z zobowiązań (tzw. problemy z płynnością finansową) - to może mieć tragiczny wpływ na ekonomię w Polsce. Poniższe statystyki pokazują, jak przedsiębiorstwa w Polsce prognozują swoją stabilność finansową:

Około 27% firm twierdzi, że w obecnej sytuacji nie przetrwa dłużej niż 3 miesiące, natomiast 19% przedsiębiorstw skraca ten czas do 2 miesięcy. Mniej więcej 14% uważa, że ciągłe wprowadzanie restrykcji umożliwi pozostanie na rynku przez miesiąc, a 12% firm wydłuża swój czas do pół roku. Natomiast tylko 4% szacuje, że będzie funkcjonować nawet dłużej niż pół roku. Jedynie 10% optymistycznie deklaruje, że firmie nie grozi upadek.

Które branże mogą być spokojne?

Wszystkie przedsiębiorstwa w Polsce (bez wyjątku) starają się szukać oszczędności, na przykład, redukując siłę roboczą. Niektóre firmy miały jednak więcej szczęścia, ponieważ swoją działalność prowadzą przez Internet - w sektorze niedotkniętym przez epidemię - i nie ważne jak bardzo irracjonalnie to brzmi, istnieją również pozytywne skutki pandemii. Te skutki można przede wszystkim zaobserwować właśnie wśród branż internetowych takich jak: sklepy online (m.in. sklepy spożywcze, sklepy odzieżowe), kasyna online (m.in. Synergy Casino), a także firmy kurierskie.

Jednak to nie wszystko, ponieważ tego typu przedsiębiorstwa ratują również swoją sytuację wprowadzając rozmaite promocje, które przyciągają klientów. Na przykład, sklepy odzieżowe online proponują -50% na dany asortyment, z kolei witryny hazardowe oferują darmowe spiny bez depozytu.

Co z innymi branżami? Przedsiębiorstwa, które podupadły w starciu z koronawirusem, mogą skorzystać z pomocy polskiego rządu. W tym celu zostały opracowane i opublikowane pewne regulacje dążące do przeciwdziałania negatywnym skutkom SARS-CoV-2 - stanowią tzw. „Tarczę Antykryzysową”. Oto najważniejsze z przyjętych rozwiązań podatkowo-prawnych oraz możliwe formy wsparcia polskich firm w walce z pandemią COVID-19:

· Zwolnienie ze składek ZUS,

· Płacenie części wynagrodzenia pracowniczego,

· Mikropożyczki,

· Świadczenia postojowe.

Głównym celem proponowanych rozwiązań jest wsparcie płynnościowe dla przedsiębiorstw, których działalność najbardziej została dotknięta przed pandemię. Pomoc firmom w potrzebie ma ustabilizować polską gospodarkę i dać impuls inwestycyjny m.in. poprzez utrzymanie płynności finansowej w przedsiębiorstwach oraz ochronę zatrudnienia.

Chociaż przez epidemie wiele branż podupadnie, mimo wszystko mogą wyjść cało z batalii z koronawirusem, akceptując pomoc oferowaną przez polski rząd, który współpracuje z firmami, pomagając im ustabilizować sytuację na rynku. Z drugiej strony są przedsiębiorstwa, takie jak sklepy, czy kasyna online, które „skorzystały” na pandemii COVID-19, zwiększając dotychczasowe dochody.

 

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem.Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem.

Ładowanie Rozmowy