Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Mieszkanie z przetargu - okazja na zakup lokalu w niższej cenie

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany/Materiały dostarczone przez zleceniodawcę

Nieruchomości można kupować nie tylko na wolnym rynku, ale również na drodze przetargu bądź licytacji organizowanej przez spółdzielnię mieszkaniową, urząd gminy lub miasta. Na czym to polega w praktyce? Gdzie szukać informacji o przetargach mieszkaniowych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.Nieruchomości można kupować nie tylko na wolnym rynku, ale również na drodze przetargu bądź licytacji organizowanej przez spółdzielnię mieszkaniową, urząd gminy lub miasta. Na czym to polega w praktyce? Gdzie szukać informacji o przetargach mieszkaniowych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Zakup mieszkania z przetargu - na czym to polega?

Udział w przetargu mieszkaniowym to jedna z kilku możliwych form zakupu nieruchomości. Jego organizatorem mogą być różne podmioty, których przykład mogą stanowić spółdzielnie mieszkaniowe, gminy, czy spółki Skarbu Państwa (np. PKP). Dlaczego mieszkania sprzedawane są w drodze przetargu? Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być naprawdę różne, ponieważ może chodzić między innymi o sprzedaż lokali przez spółdzielnie mieszkaniowe ze względu na śmierć ich dotychczasowych najemców, czy sprzedaż mieszkań służbowych należących do spółek Skarbu Państwa.

Kto może nabyć mieszkanie w drodze przetargu? Otóż, istotny jest w tym przypadku jego rodzaj, ponieważ organizowane są zarówno licytacje ograniczone, które są dedykowane dla konkretnej grupy osób (np. pracowników danej spółki) lub wyłączające z udziału wskazane osoby (np. pracowników spółdzielni i ich rodziny). Poza tym organizowane są także przetargi nieograniczone, w których udział może wziąć każdy, kto spełni wymagane formalności.

Gdzie szukać ogłoszeń o przetargach mieszkaniowych?

Próbując kupić mieszkanie w przetargu należy wiedzieć to, gdzie szukać informacji o organizowanych licytacjach. Zgodnie z obowiązującym prawem ogłoszenia o przetargach muszą znajdować się nie tylko w siedzibie ich organizatora (w ogólnodostępnym miejscu), ale być również publikowane w "sposób zwyczajowo przyjęty". Oznacza to z reguły publikację w lokalnej prasie lub jej internetowych odpowiednikach. Istotne jest także to, że przetargi organizowane przez urzędy samorządu terytorialnego muszą być ogłaszane również w Biuletynie Informacji Publicznej. Najwygodniej jest jednak szukać informacji o przetargach mieszkaniowych (a także licytacjach działek, garaży, domów, czy lokali użytkowych) na stronie internetowej Listaprzetargow.pl. Tutaj, w jednym miejscu, znajdują się na bieżąco aktualizowane ogłoszenia przetargów i licytacji odbywających się w całej Polsce.

Co jeszcze należy wiedzieć o ogłoszeniach dotyczących przetargów mieszkaniowych? Przede wszystkim to, że prawo określa nie tylko formę ich publikacji, ale również treść. W związku z tym obowiązkowo muszą zawierać informacje o przedmiocie licytacji, jej organizatorze, warunkach udziału w przetargu i jego rodzaju, cenie wywoławczej i wysokości wadium, a także terminie oraz miejscu odbycia się aukcji.

Procedury związane z udziałem w przetargu mieszkaniowym

Zamierzając wziąć udział w przetargu mieszkaniowym należy spełnić warunki zawarte w jego ogłoszeniu. Następnie warto przeprowadzić oględziny licytowanego lokalu, co pozwoli określić jego stan techniczny. W kolejnym kroku pozostaje skompletować odpowiednie dokumenty oraz wpłacić wadium, czyli opłatę zabezpieczającą organizatora przetargu. W przypadku wygranej aukcji jest ona zaliczana na poczet ceny mieszkania, a przegrani otrzymują zwrot wadium. Przepada ono zatem jedynie w sytuacji, gdy zwycięzca licytacji nie wpłaci pozostałej kwoty w ustalonym terminie. Po wygraniu przetargu wystarcza bowiem dopłacić brakującą sumę, a następnie umówić się na podpisanie aktu notarialnego.

Podsumowując należy stwierdzić, że zakup mieszkania w drodze przetargu może być naprawdę atrakcyjną formą nabycia nieruchomości. Oczywiście lokale sprzedawane w ten sposób wymagają z reguły remontu, jednak rekompensuje to niższa cena zakupu.

Ładowanie Rozmowy