Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Leasing jako korzystna alternatywa dla kredytu

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany/Materiały dostarczone przez zleceniodawcę

Leasing i kredyt należą do najpopularniejszych sposobów finansowania firmowych inwestycji. Rozwiązania te mają zalety i wady, dlatego ostateczną decyzję warto uzależnić od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. W ogólnym rozrachunku leasing wypada jednak korzystniej, dlatego może być dobrą alternatywą dla kredytu.

 

Opisujemy najważniejsze cechy umowy kredytowej i leasingowej oraz wskazujemy powody, dla których leasing może okazać się lepszym wyborem.

Czym jest umowa kredytowa?

Kredyt inwestycyjny pozwala przedsiębiorcy sfinansować dowolny środek trwały, którego staje się on właścicielem od razu po zakupie. W zamian jest zobowiązany opłacać na rzecz banku raty, których wysokość jest uzależniona od aktualnych stawek WIBOR oraz marży. Rata składa się z części kapitałowej oraz naliczonych odsetek. Bank może także naliczać różne dodatkowe prowizje.

 

Uzyskanie finansowania w formie kredytu wymaga wykazania odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Banki analizują ją w szczegółowy sposób, na podstawie przedstawionych przez przedsiębiorcę dokumentów obrazujących jego sytuację finansową. Często wymagają dodatkowego zabezpieczenia umowy, np. za pomocą poręczenia, hipoteki, blokady środków na lokacie czy wniesienia wysokiego wkładu własnego. W związku z tym wiele firm nie ma szans na otrzymanie kredytu – zwłaszcza jeśli działają na rynku od niedługiego czasu i nie zdążyły wypracować pozytywnej historii kredytowej.

Na czym polega leasing?

Leasing to sposób finansowania zbliżony do dzierżawy. Leasingobiorca w czasie obowiązywania umowy nie otrzymuje przedmiotu na własność, lecz jego formalnym właścicielem zostaje leasingodawca. Przedsiębiorca ma prawo korzystać z danej rzeczy na zasadach zawartych w umowie oraz OWUL. Leasing pozwala mu wyposażyć firmę w nowoczesne środki trwałe bez potrzeby zamrażania kapitału.

Z jakich powodów leasing może być korzystniejszy niż kredyt?

Leasing jest z wielu powodów korzystniejszą umową w porównaniu do kredytu. Są one związane m.in. z łatwiejszą dostępnością, większą elastycznością umowy i korzyściami podatkowymi.

Łatwiejsza dostępność finansowania

Istotna przewaga leasingu nad kredytem wiąże się z łatwiejszą dostępnością. O udzielenie finansowania mogą ubiegać się nawet przedsiębiorcy z niedługim stażem na rynku – oferta większości leasingodawców jest kierowana do osób, które prowadzą działalność od co najmniej 6 miesięcy. Leasing wielu popularnych środków trwałych, np. samochodów osobowych i dostawczych, komputerów czy maszyn, może zostać przyznany bez wysokiego wkładu własnego. Niektóre firmy leasingowe oferują nawet leasing z zerową opłatą wstępną.

 

Analiza zdolności leasingowej jest znacznie mniej skomplikowana i czasochłonna niż badanie zdolności kredytowej. Leasingodawcy zazwyczaj stosują uproszczoną procedurę weryfikacyjną, wymagając dołączenia do wniosku jedynie oświadczenia o uzyskanych przychodach oraz udzielenia zgody na weryfikację w BIK. Przedsiębiorca nie musi przedstawiać sprawozdań finansowych ani zaświadczeń urzędowych. Firmy leasingowe nie wymagają również wnoszenia dodatkowych zabezpieczeń umowy. Pozwala to otrzymać decyzję o przyznaniu leasingu nawet w ciągu 24 godzin.

Brak negatywnego wpływu na zdolność kredytową

Każdy kolejny kredyt obniża zdolność kredytową przedsiębiorcy, co znacząco utrudnia mu sfinansowanie w ten sposób kolejnych inwestycji. Inaczej jest w przypadku leasingu, ponieważ leasingodawcy nie zgłaszają zawartych z klientami umów do biur informacji kredytowych ani nie informują ich o ewentualnych opóźnieniach w płatnościach rat. Leasing w żadnym stopniu nie wpływa na zdolność kredytową, co pozwala jednocześnie korzystać z tych dwóch form finansowania.

Elastyczne warunki umowy

Finansowanie za pomocą leasingu jest także korzystne ze względu na sporą elastyczność umowy. Firmy leasingowe umożliwiają dostosowanie jej warunków do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Możliwa jest także ich zmiana w trakcie trwania leasingu. Przedsiębiorca może zwrócić się z prośbą o wydłużenie okresu finansowania, modyfikację harmonogramu spłaty czy zmianę wysokości raty. Dla firm z niektórych branż, np. budowlanej czy rolniczej, dostępny jest także sezonowy harmonogram spłaty.

Możliwość wykupu na korzystnych warunkach lub zwrotu przedmiotu

Po zakończeniu leasingu operacyjnego, leasingobiorca może zdecydować się na wykup, który przebiega na korzystnych warunkach. Ma także możliwość zrezygnowania z wykupu i zwrócenia przedmiotu finansującemu. Pozwoli mu to uniknąć konieczności poszukiwania na własną rękę nowego nabywcy, jeśli zdecyduje się wymienić środek trwały na nowy.

Dodatkowe usługi w cenie raty leasingowej

Niektóre firmy leasingowe oferują finansowanie z pakietem dodatkowych usług. Jest to częsta praktyka w przypadku leasingu samochodu – cena raty uwzględnia wtedy m.in. serwis, bieżące przeglądy w autoryzowanej stacji kontroli pojazdów, sezonową wymianę ogumienia, samochód zastępczy, a nawet kartę paliwową. Leasingodawcy czasami oferują swoim klientom również rabaty na polisę ubezpieczeniową, z uwagi na stałą współpracę z towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Więcej korzyści podatkowych

Leasing operacyjny daje więcej możliwości legalnej optymalizacji podatkowej w porównaniu do kredytu. Leasingobiorca może uwzględniać w kosztach uzyskania przychodu zarówno część kapitałową, jak i odsetkową raty. Ma także możliwość odliczenia opłaty wstępnej oraz naliczonych opłat manipulacyjnych.

Ładowanie Rozmowy