Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Księgi wieczyste - odpowiedzi na najważniejsze pytania

Dodano: , źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Księga wieczysta to dokument, który potwierdza stan prawny nieruchomości. Z księgą wieczystą warto się zapoznać zawsze wtedy, kiedy planujemy zakup nieruchomości. Może też ona być przydatna np. przy postępowaniu spadkowym. Warto pamiętać, że w przypadku ksiąg wieczystych obowiązuje tzw. rękojmia. Oznacza to, że wpisy w księdze wieczystej są uważane za zgodne ze stanem faktycznym, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, wpis w księdze wieczystej będzie wiążący i będzie miał pierwszeństwo przed innymi prawami. Co warto wiedzieć o księgach wieczystych? O to odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące ksiąg wieczystych.

Czy księgi wieczyste są jawne i czy dostęp do nich jest bezpłatny?

Tak, księgi wieczyste są dostępne dla każdego i łatwo oraz szybko można się z nimi zapoznać. Zakładaniem i prowadzeniem ksiąg wieczystych zajmuje się Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, właściwy dla miejsca położenia nieruchomości. Do niedawna księgi wieczyste funkcjonowały wyłącznie w wersji papierowej. Obecnie zakładane i prowadzone są one w wersji elektronicznej. Każdy, kto zna numer księgi wieczystej, może ją bezpłatnie przeglądać na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak wygląda numer księgi wieczystej i gdzie go znaleźć?

Każdy numer księgi wieczystej jest zbudowany w określony sposób i podzielony na trzy części, z których każda oznacza coś innego. Pierwsze 4 znaki to kod wydziału Sądu Rejonowego, który prowadzi księgę, kolejne 8 cyfr to numer księgi nadawany zgodnie z oznaczeniami ksiąg w danym sądzie. Na końcu każdego numeru księgi wieczystej znajduje się z kolei tzw. cyfra kontrolna. Numer księgi wieczystej można znaleźć np. na akcie notarialnym mieszkania. Wyszukanie księgi wieczystej w Internecie jest również możliwe po numerze działki czy jej adresie. Dodatkowe informacje o tym, jak wyszukać księgę wieczystą można znaleźć na stronie Ksiegi-wieczyste.org.

Jak zbudowana jest księga wieczysta i jakie informacje zawiera?

Każda księga wieczysta, zarówno ta, która dotyczy mieszkania czy lokalu użytkowego, jak i księga wieczysta działki, jest zbudowana w podobny sposób i zawiera cztery działy. Początek księgi wieczystej to opis nieruchomości, z którego możemy się dowiedzieć np. jaki jest metraż mieszkania, ile mieszkanie posiada pomieszczeń oraz jaka jest lokalizacja mieszkania czy działki. Znajdziemy tam też informacje o tym, jakie jest przeznaczenie nieruchomości np. lokal mieszkalny lub usługowy albo działka rolna czy budowlana. Jeśli księga wieczysta dotyczy działki, to w tej części księgi znajdziemy też identyfikator działki czyli jej adres administracyjny. Dział II księgi wieczystej to z kolei informacje o właścicielu nieruchomości. Część trzecia księgi wieczystej to wpisy na temat praw, roszczeń czy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością. Mogą się tam znajdować informacje np. o prawie pierwokupu, wszczęciu egzekucji z nieruchomości czy roszczeniu o przeniesienie własności. Jeśli chodzi o księgę wieczystą działki to będzie to najczęściej ustanowienie służebności np. służebność drogi koniecznej czy służebność przesyłu. Najlepiej, jeśli część trzecia księgi wieczystej pozostanie pusta. Część IV księgi wieczystej to z kolei informacje o tym, czy mieszkanie nie jest objęte hipoteką. Pewne informacje zawiera też sama okładka księgi wieczysta. Znajduje się tam np. numer księgi czy oznaczenie Sądu, który zajmuje się jej prowadzeniem.

Ładowanie Rozmowy