Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Karta pobytu w Polsce - czym jest i jak ją uzyskać?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany/Materiały dostarczone przez zleceniodawcę

Karta pobytu to jeden ze sposobów na legalny pobyt w Polsce. Kraj nad Wisłą jest jednym z najprężniej rozwijających się w Europie i leży w samym sercu kontynentu. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej cudzoziemców przyjeżdża do niego w różnych celach. Dla jednych jest to szansa na uzyskanie bardzo dobrego wykształcenia, dobrze płatnej pracy, a co za tym idzie, podwyższenie jakości życia. Niektórzy osiedlają się tutaj ze względu na partnera bądź też partnerkę. Niezależnie od motywacji, legalizacja pobytu w Polsce cudzoziemca jest konieczna. Jak uzyskać kartę pobytu? Jakie warunki należy spełnić? Podpowiadamy.

  1. Karta pobytu - o czym mowa w praktyce?
  2. Karta pobytu w Polsce - co jest potrzebne do legalizacji pobytu cudzoziemców
  3. Karta pobytu w Polsce - rodzaje i wymagane dokumenty
  4. Karta pobytu Gdańsk - jak i gdzie złożyć wniosek?

Karta pobytu - o czym mowa w praktyce?

Legalizacja pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wymaga podjęcia odpowiednich kroków formalnych. Jednym z nich jest staranie się o wydanie karty pobytu, która jest dokumentem potwierdzającym to, że cudzoziemiec ma pełne prawo do przebywania w Polsce na stałe lub przez określony czas.

O zezwolenie na pobyt czasowy lub tymczasowy w formie karty pobytu mogą starać się obywatele państw trzecich. W praktyce mowa o cudzoziemcach posiadających paszport kraju nienależącego do Unii Europejskiej bądź też spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Co ważne, jeśli przyjeżdżają oni do Polski z zamiarem pozostania w niej na dłużej niż 90 dni, muszą liczyć się z koniecznością uzyskania pozwolenia na pobyt.

Karta pobytu to obowiązek w świetle polskich przepisów, ale nie tylko. Na jej mocy cudzoziemiec otrzymuje określone prawa, które chronią go w przypadku, gdy następują wątpliwości czy też nieporozumienia związane z tym, czy mieszka w Polsce legalnie

Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że dzięki ważnej karcie pobytu obcokrajowcy mogą np. założyć działalność gospodarczą, podpisać umowę najmu mieszkania czy też pełnoprawnie korzystać z usług sektora publicznego. Ponadto dokument ten uprawnia również do podróżowania po krajach należących do strefy Schengen, ale z zastrzeżeniem, że nie dłużej niż 90 dni w okresie ostatnich 180 dni.

Kto może starać się o wydanie karty pobytu w Polsce? Mowa o obywatelach państw, które nie należą do strefy Schengen. Jego posiadanie jest tożsame z uzyskaniem praw do legalnego pobytu w Polsce przez dłuższy czas (przekraczający wspomniane wcześniej 90 dni). Sytuacja ta dotyczy osób, którym polskie władze udzieliły:

  • zezwolenia na pobyt stały,
  • zezwolenia na pobyt czasowy,
  • zezwolenia na pobyt ze względów humanitarnych,
  • zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej.

Karta pobytu jest jednocześnie dokumentem tożsamości, dzięki któremu można zweryfikować ją podczas przebywania cudzoziemca na polskim terytorium. To z kolei sprawia, że może przekraczać granicę bez konieczności starania się o wizę. Sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli cudzoziemiec nie posiada ważnego dokumentu podróży.

Karta pobytu w Polsce - co jest potrzebne do legalizacji pobytu cudzoziemców

Jakie warunki należy spełnić, aby ubiegać się o udzielenie zezwolenia na pobyt w formie karty pobytu?

Po pierwsze, cudzoziemiec musi posiadać ważny dokument potwierdzający jego tożsamość, będący jednocześnie paszportem lub innym dokumentem podróży. Po drugie, jest zobowiązany do przedstawienia celu i okoliczności, jakie skłaniają go do osiedlenia się w Polsce.

Polskie prawo wymaga również tego, aby obcokrajowiec starający się o kartę pobytu był w posiadaniu odpowiednimi środkami do życia, a jeśli nie ma zgromadzonej właściwej kwoty, przedstawi sposób na ich pozyskanie w pełni legalny sposób.

W trakcie procedury weryfikowane jest również to, czy cudzoziemiec nie stanowi ryzyka dla porządku bądź też bezpieczeństwa, zdrowia, lub relacji międzynarodowych dowolnego państwa członkowskiego.

Karta pobytu w Polsce - rodzaje i wymagane dokumenty

W Polsce mamy do czynienia z dwoma rodzajami karty pobytu - w zależności od tego, przez jaki okres obowiązuje. W praktyce mowa o karcie pobytu stałej i tymczasowej. Ta ostatnia przyznawana jest na okres, który nie może być dłuższy niż trzy lata. Jeśli chodzi o kartę pobytu stałego, na jej podstawie cudzoziemiec może mieszkać w Polsce bezterminowo, jednak ważność samego dokumentu wynosi dziesięć lat. Po ich upływie należy zgłosić się do odpowiedniego urzędu o wydanie nowej.

Jakie dokumenty są wymagane do karty pobytu tymczasowego? Obywatel państwa trzeciego musi złożyć dedykowany wniosek. Musi do niego dołączyć również skan paszportu, potwierdzenie miejsca zamieszkania, jak również cztery aktualne fotografie. Nie bez znaczenia pozostaje także rola dokumentów, które uzasadniają cel pobytu w Polsce, np. zaświadczenie o przyjęciu na uczelnię czy też umowa o pracę.

Jak wygląda sytuacja w przypadku karty pobytu stałego? Tutaj również wymagane jest złożenie wniosku wraz z czterema aktualnymi zdjęciami i kopią ważnego paszportu. Ponadto trzeba również dołączyć potwierdzenie o nieprzerwanym pobycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez ostatnie pięć lat. Warto przedłożyć także umowę o pracę na czas nieokreślony, akt własności mieszkania bądź też inny dokument, który będzie świadczył o tym, że sytuacja finansowa i życiowa cudzoziemca jest ustabilizowana.

Karta pobytu Gdańsk - jak i gdzie złożyć wniosek?

Miejsce załatwienia sprawy zależy od miejsca zamieszkania cudzoziemca, jednak zawsze jest to urząd wojewódzki. Karta pobytu Gdańsk wydawana jest przez pomorski urząd wojewódzki. Decyzja o udzieleniu zezwolenia nastąpi najprawdopodobniej po kilku tygodniach od złożenia wniosku, jednak w przypadku bardziej skomplikowanych spraw czas oczekiwania może wydłużyć się do kilku miesięcy. Wniosek należy złożyć osobiście w formie papierowej, w budynku pomorskiego urzędu wojewódzkiego.

Ładowanie Rozmowy