Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jak zweryfikować firmę udzielającą pożyczek online?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany

Uzyskanie pożyczki online w dzisiejszych czasach nie stanowi większego problemu, nawet dla osób, które już posiadają inne zobowiązania finansowe. Ważne jest jednak, aby przed sfinalizowaniem takiej transakcji zasięgnąć wiedzy o danej firmie i nie wpakować się przypadkiem w kłopoty. Jak więc zweryfikować pożyczkodawcę, który udziela wsparcia finansowego przez internet?

Kto może zaciągnąć pożyczkę online?

Pożyczka online określana jest także mianem chwilówki. Proces ich przyznawania jest bowiem bardzo szybki – często trwający kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Czas uzyskania pieniędzy idzie jednak w parze z ryzkiem późniejszych problemów, zwłaszcza gdy nie zweryfikujemy danej firmy.

 

Tak naprawdę dostępność pożyczek online jest bardzo szeroka – może je uzyskać w zasadzie każdy kto legitymuje się dowodem osobistym lub paszportem. Kwestia uzyskiwanych dochodów lub posiadanego majątku schodzi tutaj na drugi plan. Co ciekawe, firmy specjalizujące się w internetowych pożyczkach chętnie oferują swoje usługi także już zadłużonym osobom. Pieniądze mogą więc dostać nawet ci, którzy już posiadają jakieś zadłużenia albo są wpisani do Krajowego Rejestru Dłużników. Zaciąganie nowych zobowiązań finansowych w takiej sytuacji nie jest co prawda zbyt dobrym pomysłem, jednak pożyczkodawcy online takie usługi oferują coraz częściej.

Sprawdzenie wiarygodności pożyczkodawcy

Podjęcie decyzji o zaciągnięciu pożyczki online powinno być zawsze poprzedzone dokładną weryfikacją firmy, która ma nam przyznać pieniądze. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest skorzystanie z usług pożyczkodawcy działającego na rynku od kilku lub kilkunastu lat, niż zawieranie umowy z młodą firmą (nawet jeśli będzie to oznaczało trochę większe koszty w spłacie pożyczki).

KRS firmy pożyczkowej

Jedną z podstawowych informacji świadczących o uczciwości firmy pożyczkowej jest posiadany przez nią numer KRS. Dzięki niemu możemy bez problemu zdobyć podstawowe informacje o danym przedsiębiorstwie, takie jak choćby posiadany przez nią kapitał zakładowy, datę założenia działalności, dane osób wchodzących w skład jej organów zarządzających. Zdobycie informacji z KRS nie wymaga wizyty w sądzie lub kancelarii prawnej, wystarczające jest bowiem skorzystanie z rządowej bazy internetowej KRS-online. Numer KRS powinien być podany przez daną firmę na jej głównej stronie internetowej, ewentualnie w zakładce „Kontakt”.

Rejestr Firm Pożyczkowych

Drugim sposobem na weryfikację firmy pożyczkowej jest sprawdzenie czy figuruje ona w Rejestrze Firm Pożyczkowych. Informacje zawarte w tym zestawieniu pozwolą nam przekonać się, że pożyczkodawca:

  • nie zamierza wyłudzić bezzwrotnych opłat wstępnych,

  • nie chce doprowadzić do niekorzystnego rozporządzania mieniem, stwarzając wrażenie, że udziela zobowiązań osobom bez zdolności kredytowej,

  • nie oferuje pożyczek, których tak naprawdę nie jest w stanie udzielić,

  • nie zamierza wyłudzić danych osobowych,

  • nie jest podejrzany o brak licencji.

Jeśli nie będziemy w stanie samodzielnie ustalić wpisu danej firmy we wskazanym rejestrze, warto zasięgnąć informacji w Związku Firm Pożyczkowych – udziela on szczegółowych informacji na temat wszystkich zarejestrowanych i legalnie działających pożyczkodawców.

CEIDG

Kolejnym sposobem na weryfikację pożyczkodawcy online jest sprawdzenie go w Centralnej Ewidencji Informacji Działalności Gospodarczej. W systemie tym widnieją przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze. CEIDG jest dostępny także w internecie, gdzie bez problemu można odszukać daną firmę poprzez podanie jej nazwy, adresu lub numeru REGON. Oczywiście jeśli dane przedsiębiorstwo nie będzie widoczne w tym rejestrze, lepiej zrezygnować z jego usług.

Komisja Nadzoru Finansowego

Niekiedy figurowanie w rejestrze nie oznacza pełnej wiarygodności danego podmiotu. Czasami przedsiębiorstwa mogą znajdować się w upadłości, być postawione w stan likwidacji lub zwyczajnie już oszukiwały swoich poprzednich klientów. Pomocne okazują się wówczas wpisy dokonywane przez Komisję Nadzoru Finansowego. KNF od lat publikuje listy ostrzeżeń, które są na bieżąco aktualizowane - pojawiają się na niej podmioty, które są podejrzane o popełnienie przestępstwa z art. 171 ust. 1-3 ustawy Prawo bankowe. Przestępstwa dotyczą np. przyjmowania wkładów pieniężnych w celu obciążenia ich ryzykiem, bez uzyskania stosownego zezwolenia KNF. Na liście ostrzeżeń publicznych KNF znajdziemy następujące informacje:

  • nazwę firmy podejrzanej o popełnienie przestępstwa,

  • numer identyfikujący podmiot (KRS, NIP lub REGON),

  • właściwą prokuraturę, zajmującą się daną sprawą,

  • wzmianki o prawomocnych orzeczeniach, które zostały wydane w toku postępowania karnego.

Ładowanie Rozmowy