Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jak zrobić dobry alkohol smakowy?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany/Materiały dostarczone przez zleceniodawcę

Klasyczne alkohole smakowe powstają poprzez destylację nastawów owocowych lub zbożowych na destylatorach typu pot-still lub kolumnach półkowych. Najczęściej ich moc to 35-55%, zależnie od upodobań. Końcowy smak wzbogacić można jeszcze przeróżnymi dodatkami lub zaprawkami. Trzeba też pamiętać o dobrym sprzęcie do destylacji.

Z czego robi się alkohole smakowe?

Nastaw przygotowuje się z soku owocowego albo owoców z dodatkiem wody i cukru. Dobór składników jest indywidualny, i co ważne, surowiec na alkohol powinien być dobrej jakości – częstym błędem jest wrzucanie do nastawu owoców nadpsutych, zgniłych albo przejrzałych, z odpadów produkcyjnych, ponieważ negatywnie wpłyną one na smak trunku.

Intensywność smaku oraz moc destylatu można dowolnie modyfikować, w zależności od osobistych preferencji i oczywiście doświadczenia w produkcji alkoholu. Przy smakówkach korzysta się czasami z aromatyzatora – to specjalne urządzenie w destylatorze, w którym umieszcza się zioła, skórki owoców, kwiaty, nasiona, orzechy, etc. Dodatki wzmacniają bukiet i nadają mu specyficzny aromat.

Jaka moc trunku?

Najlepsza aparatura do destylacji alkoholi smakowych to destylator Pot-Still. Kolumna rektyfikacyjna, którą można zamówić np. na dobrydestylator.pl/kolumna-aabratek-fi-54, też się do tego nada, jeśli ma dwa systemy odbioru – taki model jest droższy, za to bardziej wszechstronny, i da się na nim wyprodukować nie tylko smakówkę, ale też czysty spirytus 96 proc. Więcej o działaniu tego typu sprzętu: dobrydestylator.pl.

Przy alkoholach smakowych przeprowadza się destylację prostą, a otrzymany destylat ma moc ok. 65-75 proc. Rzadko kiedy zostawia się aż tak dużą moc i zwykle smakowe destylaty rozcieńcza się jeszcze wodą, do poziomu 35-55 procent. Do smakówki raczej nie dolewa się już żadnych innych alkoholi – jeśli trunek ma być mocniejszy, to po prostu tak się prowadzi destylację, żeby osiągnąć pożądaną moc, i słabiej się go rozcieńcza.

Jak przebiega destylacja smakówek?

Proces zaczyna się od rozgrzania destylatora. Przy 60 stopniach Celsjusza otwiera się obieg wody do chłodnicy głównej, pilnując przy tym, żeby z chłodnicy nie wydobywała się para. Przedgony zaczynają lecieć przy ok. 80 stopniach. Docelową moc grzania aparatury określa się na podstawie średnicy kolumny oraz preferencji co do smaku (wolne gotowanie, niską mocą, daje zwykle pełniejszy aromat trunku).

Wyższa temperatura zapewnia szybsze tempo odbioru, ale to może pogorszyć jakość destylatu, dlatego zwykle lepiej ustawiać niższą moc grzania. Po odbiorze przedognów odbiera się serce, czyli frakcję właściwą. Po cięciu serca zaczynają lecieć pogony, których w przypadku destylatów smakowych jest dość dużo – osoby doświadczone mogę zostawić w sercu niewielką ich ilość, bo podbijają intensywność smaku.

Ładowanie Rozmowy