Awaria ogrzewania w domu jest poważnym problemem, który wpływa na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Warto poznać przyczyny, które sprawiają, że grzejnik przestaje działać. Znalezienie skutecznych rozwiązań pozwoli szybko przywrócić ciepło. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny awarii grzejników, a także kiedy można samodzielnie naprawić instalację. Podpowiadamy, jak szybko zorganizować alternatywne źródło ogrzewania, które sprawdzi się w przypadku dłuższych awarii.
Dlaczego grzejnik nie grzeje?
Najczęstszą przyczyną problemów z grzejnikami jest powietrze w systemie, które powoduje, że grzejnik nie nagrzewa się równomiernie lub praktycznie wcale nie jest ciepły. Taki problem można szybko rozwiązać. Znacznie poważniejszą awarią jest uszkodzenie termostatu, który uniemożliwia regulację temperatury w pomieszczeniu. Uszkodzenie pompy w piecu czy instalacji wymaga wezwania fachowca i wiąże się często z dłuższym brakiem ogrzewania. Jeżeli kaloryfer nie grzeje, a jest wyposażony w głowicę smart to może oznaczać, że ustawiona temperatura utrzymuje się w pomieszczeniu. Jeżeli spadnie, głowica się otworzy i grzejnik ponownie będzie ciepły.
Samodzielna naprawa awarii
Pierwszym krokiem w samodzielnej naprawie grzejnika jest odpowietrzenie, czyli usunięcie nagromadzonego powietrza. W tym celu należy użyć specjalnego klucza, którym należy delikatnie odkręcić zawór, znajdujący się zazwyczaj na górze lub z boku grzejnika. Pod otwór podstaw pojemnik, gdyż może z niego wypłynąć woda. Przekręć pokrętło, jeżeli usłyszysz charakterystyczny syk to oznacza, że grzejnik był wypełniony powietrzem. Już po kilku chwilach termostat powinien zrobić się ciepły. Po zakończeniu odpowietrzania i wydostaniu się powietrza, należy ponownie dokręcić zawór.
Bezpieczne, alternatywne źródła ogrzewania
Gdy naprawa grzejnika od ręki nie jest możliwa, warto rozważyć alternatywne źródło ogrzewania. Propozycji dostępnych na rynku jest wiele. Dobrym rozwiązaniem są elektryczne grzejniki olejowe. Szybko się nagrzewają i długo pozostają ciepłe. Dużą popularnością i szeroką dostępnością cieszą się również termowentylatory. W trakcie użytkowania należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od mebli czy materiałów, a także o wyłączeniu urządzeń na noc. Ranking alternatywnych źródeł ogrzewania, które na jakiś czas zastąpią piec znajdziesz na stronie https://magazyn.ceneo.pl.
Jeżeli odpowietrzenie nie pomoże, a temperatura w pomieszczeniu stale spada, to warto zdjąć głowicę zaworu i sprawdzić czy iglica się nie zaklinowała. W takim wypadku trzeba ją poluzować (wcisnąć kilkukrotnie), a następnie włożyć pokrętło. Przekręć je i odczekaj chwilę. Jeśli grzejnik wciąż pozostaje zimny, to należy skontaktować się instalatorem lub serwisem.