Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Gra komputerowa sposobem na diagnozowanie dzieci

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany/Materiały dostarczone przez zleceniodawcę

Naukowcy z Instytutu Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej stworzyli unikalną grę komputerową. Ma być ona wykorzystywana podczas badań rezonansem magnetycznym u dzieci.

Badanie rezonansem magnetycznym często wiąże się z wysokim poziomem stresu u dzieci. Naukowcy z Politechniki Łódzkiej pomyśleli o rozwiązaniu tego problemu. Stworzyli grę komputerową, która ma pomóc młodym pacjentom w przejściu badania rezonansem magnetycznym.

Co to za gra?

Jak wiadomo, podczas badania rezonansem magnetycznym, w celu stymulacji wybranych obszarów mózgu, pacjent musi wykonywać określone czynności w określonym rytmie i czasie. Jest to niezbędne do późniejszej analizy i oceny mózgu.

Gra stworzona przez naukowców obejmuje różne rodzaje aktywności: od prowadzenia samochodu po zapamiętywanie przepisu na prosty posiłek. Jest sterowana za pomocą gumowego węża z powietrzem i dwóch diod.

Te ostatnie rejestrowały, jaką czynność wykonywał pacjent i w jakim tempie to robił.

Czas trwania gry również ma znaczenie. Dlatego naukowcy stanęli przed dość trudnym zadaniem: obliczyć czas tak, aby diagnoza dziecka dotycząca różnych zadań była dokładna. Ponadto mechanizm gry powinien być w stanie określić intensywność działań pacjenta.

Co jest plusem

Innowacyjny rozwój naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego znacznie ułatwia proces obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Lekarzom łatwiej jest uzyskać odpowiednie dane i zdiagnozować młodego pacjenta. 

Skuteczność aplikacji została już potwierdzona, a naukowcy otrzymali nagrodę w konkursie Dziecięcy Szpital Przyszłości. Program jest już wykorzystywany przez podopiecznych Instytutu Centrum Zdrowia Matki.

Oczywiście wielu rodziców obawia się, że dzieci od najmłodszych lat mogą uzależnić się od gier i zdecydować, że można dużo grać. Zwłaszcza, że wiele stron daje darmowe bonusy, które można zobaczyć na Bonus-bez-doepozytu.pl. Dzieci uwielbiają bonusy i prezenty i uwielbiają grać, więc jest to bardzo niebezpieczne połączenie.

Gdzie jeszcze przydadzą się gry komputerowe

Okazuje się, że gry komputerowe były już wcześniej wdrażane w medycynie. W zeszłym roku zarejestrowano pierwszą grę terapeutyczną. Została ona stworzona, aby pomóc w terapii dzieci z ADHD. Aplikacja została opracowana przez doświadczonych neurologów. Bazuje ona na narzędziu, które zajmuje się stymulacją obszarów mózgu odpowiedzialnych za koncentrację uwagi.

Gra komputerowa została dostosowana dla dzieci w wieku 8-12 lat. Obecnie wykorzystywana jest zarówno samodzielnie, jak i jako wsparcie w terapii. Według ostatnich zapowiedzi, aplikacja ma zostać zarejestrowana w Europie, a następnie wprowadzona na rynek światowy.

Ładowanie Rozmowy