Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Dobór akumulatora do samochodu - na co zwrócić uwagę?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany/Materiały dostarczone przez zleceniodawcę

 

Bez sprawnego akumulatora w samochodzie daleko nie pojedziemy, a może nawet i w ogóle nie ruszymy z miejsca. Jest to rodzaj baterii, która z czasem ulega wyeksploatowaniu i wymaga wymiany na nowy. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie nowego akumulatora?

Rodzaje akumulatorów samochodowych

Postęp technologiczny wywołuje wprowadzanie coraz to nowszych i coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań, w wyniku czego dziś spotykamy się z kilkoma rodzajami akumulatorów. Są to:

  • akumulatory kwasowo-ołowiowe – najbardziej podstawowy typ baterii. Wybierany jest przez klientów ze względu na dobry stosunek jakości i trwałości do ceny. Starsze wersje wymagają samodzielnego kontrolowania poziomu elektrolitów, ubytki których uzupełnia się wodą destylowaną. Obecnie są dostępne również akumulatory całkowicie bezobsługowe, które wypierają z rynku baterie obsługowe. Posiadają one okienko pozwalające kontrolować stan jego naładowania. Są do odpowiednie do większości aut osobowych i ciężarowych oraz do motocykli i ciągników.
  • akumulatory GEL – to baterie również kwasowo-ołowiowe, ale w nich elektrolit występuje w formie żelu. To wymieszany kwas siarkowy z krzemionką. Stosuje się je wyłącznie w przypadku jednośladów i w pojazdach typu powersport. Mogą pełnić rolę pomocniczą w przyczepach kempingowych i samochodach terenowych. Charakteryzują się niewielką wagą, ale wysoką odpornością na wstrząsy, wibracje i przechyły, przy niewielkim prądzie rozruchowym. Nie ma tutaj potrzeby kontrolowania stanu żelu, gdyż nie ulega on wyparowaniu ani rozlaniu. Ich żywotność może wynosić nawet i 12 lat.
  • akumulatory AGM -  to baterie, które posiadają separatory z włókien szklanych lub polimerowych, mających za zadanie wchłaniać elektrolit. Zazwyczaj charakteryzują się większą pojemnością i prądem rozruchowym niż akumulatory żelowe. Zostały stworzone z myślą o samochodach z układem Start-stop lub systemem odzyskiwania energii.
  • akumulatory EFB (Enhanced Flooded Battery), ECM (Enhanded Cycling Mat) i AFB (Advanced Flooded Battery) – baterie działające tak samo, nazewnictwo jednak różni się z zależności od prdducenta. Charakteryzują się przedłużoną, nawet i dwukrotnie wyższą żywotnością. Są one przystosowane do częstszego odpalania silnika a także do podtrzymywania wszelkich systemów elektrycznych. Są wykorzystywane w samochodach z systemem Start&Stop oraz z rozbudowaną instalacją elektryczną.

Kluczowe parametry akumulatorów

Napięcie

Napięcie jest to wartość wyrażona w Woltach. Dla samochodów osobowych powinno wynosić 12 V,  w przypadku pojazdów ciężarowych 24 V. W pojazdach zabytkowych może być wymagany akumulator o napięciu tylko 6 V. Jest to wartość, która musi wystarczyć na pokrycie zapotrzebowania na prąd dla silnika oraz całego układu elektrycznego.

Pojemność

Pojemność to wartość podawana w amperogodzinach. Zaleca się dokonywać zakupu baterii o pojemności podanej przez producenta samochodu, gdyż istnieje istotna zależność pomiędzy akumulatorem a alternatorem i muszą one ze sobą współgrać.

Prąd rozruchowy

Prąd rozruchowy to parametr podawany w amperach. Im wyższa jego wartość, tym skuteczność odpalenia silnika, nawet przy dużych mrozach, jest większa. Zaleca się jednak dobieranie akumulatora o wartości prądu rozruchowego podanej przez producenta pojazdu.

Popularni producenci akumulatorów

W ofercie sklepu Arko wybór akumulatorów w Częstochowie jest bardzo szeroki. Wśród najczęściej kupowanych marek należy wymienić: Varta, Bosch, Exide, Centra i Energizer a także ProfiPower. Pamiętajmy, że w przypadku zakupu akumulatora nie należy kierować się tylko i wyłącznie ceną. W tym przypadku warto postawić na baterie jednego z wiodących producentów.

Ładowanie Rozmowy