Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Dla kogo recepta online?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany/Materiały dostarczone przez zleceniodawcę

Od 2020 roku leki oraz preparaty specjalnego przeznaczenia żywieniowego są przepisywane w formie elektronicznej. Niewątpliwie ta rewolucja znacznie ułatwiła lekarzom i pacjentom komunikację, a także sprawdziła się w czasie pandemii. E-recepta funkcjonuje w Polsce nieco dłużej, ale to właśnie powszechność stosowania dokumentu oraz Internetowe Konto Pacjenta sprawiły, że stała się standardem – wygodnym, efektywnym i doskonałym szczególnie dla osób cierpiących na choroby przewlekłe.

Nowoczesne narzędzie – Internetowe Konto Pacjenta

Choć prawo farmaceutyczne z założenia stanowi, że recepta online ma zminimalizować ryzyko błędów spowodowanych niepoprawnym odczytaniem nazw leków przez farmaceutów, to realnie wpłynęła na czas poświęcony na wypisanie dokumentu oraz fakt, że ze specjalistą można porozmawiać przez telefon czy online, a w efekcie takiej wizyty też otrzymać potrzebne leki. Tym samym wystawienie recepty papierowej oraz tej w postaci elektronicznej stało się równorzędne, a wszystkie dane zapisują się w internetowym koncie pacjenta.

Jak sprawdzić dane w Internetowym Koncie Pacjenta?

Warto pamiętać, że na jednej e-recepcie lekarz może przepisać jeden preparat. Pacjent może też otrzymać pakiet – maksymalnie 5 e-recept. Dzieje się tak w czasie tradycyjnej wizyty w gabinecie oraz podczas teleporady czy też wówczas, gdy przyjmuje lekarz online. Te dwie opcje stały się bardzo popularne w czasie pandemii i dla wielu osób, które mają utrudniony dostęp do specjalistów, są sposobem na to, by uzyskać pomoc, mieć dalej przepisane leki czy preparaty immunologiczne. Tu szczególną troską objęte są osoby chorujące przewlekle. Z tego sposobu wystawiania recept oraz dostępu z Internetowego Konta Pacjenta korzystają więc chętnie i lekarze, i pacjenci.

Korzystaj z Internetowego Konta Pacjenta

E-recepta to duża oszczędność czasu oraz ograniczenie kontaktów z osobami chorymi w przychodni czy szpitalu. Poza tym to bezpieczeństwo i czytelność nazwy oraz ilości leku, co stanowiło problem w ręcznie wystawianych dokumentach. Niezmiennie pacjenci mogą również korzystać z przysługującej im refundacji leków. E recepta w dużym skrócie jest po prostu elektronicznym zapisem standardowego dokumentu. To nie tylko usprawnia wizyty lekarskie, ale również ułatwia zakupy. E-receptę można zrealizować za pomocą wydruku informacyjnego w dowolnej aptece. Na dokumencie znajdują się dane pacjenta oraz informacje o leku. Oczywiście można podać farmaceucie czterocyfrowy kod dostępowy wraz z numerem pesel. Jeśli nie otrzymaliśmy dokumentu w formie papierowej, co ma miejsce w czasie stacjonarnych wizyt, to najczęściej informacja o recepcie przychodzi poprzez wiadomość SMS. Zawiera ona 4 cyfrowy kod dostępowy – analogiczny do wspomnianego wydruku. Korzystanie z recepty elektronicznej wymaga więc wpisania w komputerowy system apteczny kodu oraz numeru pesel pacjenta. Informacje mogą przyjść także w postaci pliku w formacie PDF na mail, a także są dostępne w IKP. Niezmiennie trzeba pamiętać o tym, że daty wystawienia dokumentów są w pewien sposób wiążące. Oczywiście, jeśli pacjent nie chce realizować całej e recepty za jednym razem, ponieważ z różnych powodów nie da rady wykupić wszystkich przepisanych leków, może poprosić o częściową realizację. Wówczas nie traci się tak istotnej dla wielu osób refundacji. W przypadku recept papierowych mówiło się o odpisie w aptece. W jednym i drugim aspekcie kluczowa jest oczywiście data ważności recepty. Niezmiennie recepty online na leki i inne wyroby medyczne stosowane są w przypadku choroby przewlekłej.

 

Ładowanie Rozmowy