Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Zapiski czasu pandemii: Muzeum Śląskie zaprasza do udziału w projekcie badawczym

Dodano: , źródło: Muzeum Śląskie, fot. Sonia Szeląg

Weź udział w wirtualnym projekcie badawczym realizowanym przez Muzeum Śląskie w Katowicach i opowiedz jak sobie radzisz w czasie pandemii koronawirusa. Swoją relację można uwiecznić na filmie, nagraniu audio lub zapisać ją w formie tekstu. Wszystkie zostaną wykorzystane w filmie podsumowującym projekt.


Lockdown, jaki wymusiła pandemia koronawirusa, to wyjątkowy czas. Niemal każdy zmierza się z wieloma niedogodnościami, problemami. Niektóre więzy społeczne ulegają zacieśnieniu, inne wręcz przeciwnie. To niewątpliwie czas próby i zmiany. Muzeum Śląskie postanowiło zapytać mieszkańców naszego województwa o to, jak sobie radzili w minionym roku.

Wszystko to odbywa się w ramach realizowanego przez Dział Etnografii Muzeum Śląskiego w Katowicach  projektu badawczego pn. "Górny Śląsk. Zapisy czasu pandemii”. Jego celem jest stworzenie archiwum historii mówionej z czasów pandemii w naszym regionie. Każdy może dołączyć do wirtualnego projektu. Czas na przesłanie opowieści jest do 31 marca 2021 roku.


Przedstawiciele Muzeum Śląskiego wskazują, że pewną podpowiedzią dla potencjalnych uczestników badania mogą być cztery pytania. Oto one:

  1. Czy pandemia zmieniła w jakiś sposób Twoje życie – w obszarze pracy, dnia codziennego, rodziny? 
  2. Jak sobie radzisz z trudnościami życia, które spowodowała pandemia (izolacja, praca zdalna, opieka nad dziećmi, starszymi osobami, faktyczną chorobą powodowaną przez wirusa)?
  3. Jak pandemia wpłynęła na relacje międzyludzkie? Czy znasz przykłady na to, że zacieśniła więzi międzyludzkie, czy może uważasz, że zalecany dystans społeczny i izolacja tylko je rozluźniły?
  4. Czy pandemia wirusa spowodowała jakieś niezwykłe wydarzenie w Twoim otoczeniu, które zapadło Ci w pamięć? Czy doświadczyłeś go, byłeś jego świadkiem bądź słyszałeś o nim?

Nie trzeba odpowiadać na wszystkie pytania. Można wybrać np. jedno. Odpowiedzi można udzielić w formie wideoklipu nagranego telefonem, nagrania audio czy – bardziej tradycyjnie-  tekstu. 

Chcemy się dowiedzieć, jak się czujecie i jak sobie radzicie w tym trudnym okresie – podkreślają przedstawiciele Muzeum Śląskiego.

Dodają też, że wszystkie materiały trafią do muzealnego archiwum. W finale zmontowany zostanie film, który będzie się składał ze wszystkich nadesłanych relacji. Zostanie on udostępniony na stronie internetowej instytucji oraz w mediach spolecznościowych.

Na Wasze relacje czekamy do 31 marca 2021 r. Wysyłać je można mailem na adres archiwumpandemii@muzeumslaskie.pl bądź pocztą tradycyjną: Muzeum Śląskie w Katowicach, ul T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice – wyjaśniają pracownicy muzeum.

Ładowanie Rozmowy