Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Marszałek województwa odwołał dyrektor Muzeum Śląskiego. "To skandaliczna decyzja"

Dodano: , źródło: PAP, Gazeta Wyborcza, fot. Muzeum Śląskie


Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego z PiS, odwołał Alicję Knast ze stanowiska dyrektor Muzeum Śląskiego. To skandaliczna decyzja – komentuje dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. To bezprawie - dodaje odwołana dyrektor.


Przyczyną odwołania dyrektor Muzeum Śląskiego, jak poinformował rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Sławomir Gruszka, są "nieprawidłowości wykazane podczas wielomiesięcznych kontroli i audytu prowadzonych w instytucji kultury przez wydział obsługi prawnej i kontroli oraz wydział audytu urzędu marszałkowskiego". 

- Wnioski z tych czynności były podstawą do wystosowania pisma do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. O sprawie została powiadomiona właściwa jednostka prokuratury, której przekazano dokumentację z całości przeprowadzonej kontroli i audytu – dodał rzecznik.

Pełnienie obowiązków dyrektora muzeum powierzono Marcinowi Gwoździewiczowi, dotychczasowemu dyrektorowi Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, który wcześniej był m.in. operatorem kamery i realizatorem w TVP Katowice.

Minister kultury nie chciał odwołania dyrektor Knast

Sławomir Gruszka podkreślił, że zarząd woj. śląskiego otrzymał opinię ministra kultury, który decyzję o odwołaniu dyrektor muzeum pozostawił zarządowi. Wicepremier Piotr Gliński dodał jednak, że nie ma podstaw do odwołania dyrektor.

- Nieprawidłowości wykazane w Muzeum Śląskim w Katowicach podczas przeprowadzonych przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego kontroli i audytu, moim zdaniem nie stanowią na obecną chwilę wystarczającej przesłanki do odwołania dyrektora Muzeum na podstawie art. 15 ust. 6 pkt 3 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej – napisał minister w opinii do marszałka województwa.

Dyrektor ECS: To skandaliczna decyzja

Przeciwko odwołaniu Alicji Knast ze stanowiska zaprotestował Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Jego zdaniem usunięto wybitną menedżerkę kultury, która broniła niezależności i pluralizmu Muzeum Śląskiego.

-  To bardzo zły dzień dla polskiej kultury. Marszałek województwa śląskiego odwołał ze stanowiska Alicję Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach. To dla mnie skandaliczna decyzja - napisał w oświadczeniu Basil Kerski, dyrektor ECS.

Alicja Knast: Sprawa trafi do sądu

Alicja Knast przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim. Dla katowickiej Gazety Wyborczej udzieliła jedynie krótkiego komentarza. 

– Mogę powiedzieć jedynie, że decyzja o odwołaniu mnie ze stanowiska została podjęta w sposób niezgodny z prawem i zamierzam zwrócić się do sądu pracy – powiedziała Alicja Knast dla Gazety Wyborczej.

Na konferencji prasowej 16 listopada ubiegłego roku dyrektor Knast mówiła m.in. że kilka miesięcy wcześniej początkowo nie zgodziła się na prośbę o zarezerwowanie terminu konferencji poświęconej Programowi dla Śląska z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, kandydującego wówczas do Sejmu z katowickiej listy PiS; uznając to za element kampanii wyborczej. Wskazywała też na różnicę zdań między urzędem marszałkowskim, a muzeum w sposobie postrzegania tej instytucji, a także na presję ze strony urzędu i krytykę niektórych jej działań czy wypowiedzi. 

Ładowanie Rozmowy