Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Nagroda Literacka Nike 2021. Zwycięzcą został Zbigniew Rokita!

Dodano: , źródło: fot. Rafał Komorowski, CC BY-SA 4.0, GW, rmf24

Literacka Nagroda Nike 2021 przyznana. Uroczysta gala odbyła się w niedzielę, 3 października, w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Zwycięzcą został Zbigniew Rokita, gliwiczanin, dziennikarz i reporter.

 

W tym roku miała miejsce jubileuszowa 25. Edycja Nagrody Literackiej Nike. Jury i czytelnicy „Gazety Wyborczej” byli zgodni. Zwycięzcą został Zbigniew Rokita, który otrzymał to wyjątkowe wyróżnienia za reportaż „Kajś: Opowieść o Górnym Śląsku”.

Walka toczyła się między autorami siedmiu publikacji. Oto pozostała szóstka:

  • Kasper Bajon "Fuerte", wyd. Czarne, 2020 [reportaż]
  • Krzysztof Fedorowicz "Zaświaty", wyd. Wysoki Zamek, 2020 [powieść]
  • Aleksandra Lipczak "Lajla znaczy noc", wyd. Karakter, 2020 [reportaż]
  • Grzegorz Piątek "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949", wyd. W.A.B., 2020 [reportaż]
  • Jacek Podsiadło "Podwójne wahadło", wyd. WBPiCAK, 2020 [poezja]
  • Monika Śliwińska "Panny z 'Wesela'. Siostry Mikołajczykówny i ich świat", wyd. Wydawnictwo Literackie, 2020 [biografia]

Finalnie, zarówno jury, w którym zasiadali: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki, jak i czytelnicy uznali, że laur musi powędrować do mieszkańca województwa śląskiego – Zbigniewa Rokity. Nagrodzono go za reportaż przybliżający nie tylko dzieje Górnego Śląska, ale także niuanse związane z życiem na Śląsku, mentalnością ludzką i kulturą.

Warto dodać, że niedawno, bo 10 września, na scenie Teatru Zagłębia w Sosnowcu miała miejsce premiera spektaklu „Nikaj” w reżyserii Roberta Talarczyka, dyrektora Teatru Śląskiego w Katowicach. Przedstawienie powstało właśnie na bazie tekstu napisanego przez Zbigniewa Rokitę. Wczoraj wręczono jeszcze jedną nagrodę. Z okazji jubileuszu 25. Nagrody Literackiej Nike zdecydowano się przyznać także nagrodę za książkę 25-lecia. Tu triumfatorem był Mariusz Szczygieł, który został wyróżniony za publikację „Nie ma”, za którą zresztą otrzymał już nagrodę Nike zarówno od jury, jak i od czytelników, w 2019 roku.

 

?>
Ładowanie Rozmowy