Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Śląskie otrzymało prestiżowe Złote Kolce za sportową Imprezę Roku

Dodano: , źródło: UMWS

Rozgrywane w maju na Stadionie Śląskim Drużynowe Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce, podczas których biało-czerwoni obronili złoty medal, zostały uhonorowane Złotymi Kolcami w kategorii Impreza Roku 2021.

Nagroda przyznawana najlepszym lekkoatletom jest wręczana od 1970 r. W tym roku laureatami zostali mistrzowie olimpijscy w rzucie młotem – Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki.

- Bardzo dziękuję Polskiemu Związkowi Lekkiej Atletyki za tą niezwykle ważną dla naszego województwa nagrodę. To potwierdza, że Stadion Śląski stał się poważnym konkurentem w rywalizacji o organizację międzynarodowych wydarzeń najwyższej rangi. Jestem z tego faktu bardzo dumny. To pokazuje, że Narodowy Stadion Lekkoatletyczny spełnia wszelkie wymogi i jest doskonale przystosowany do tego, by gościć elitę światowego sportu. Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować przedstawicielom europejskiej federacji za zaufanie jakim po raz kolejny nas obdarzyli przyznając organizację tak prestiżowych zawodów - akcentuje marszałek Jakub Chełstowsk.

 - Determinacja i ciężka praca przyniosły efekt i wielką nagrodę w postaci przyznania naszemu województwu organizacji Lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w 2028 roku. Imprezy tej rangi jeszcze w Polsce nie było. Status Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego przyznany Stadionowi Śląskiemu sprawił, że Województwo Śląskie stolicą Królowej Sportu. Przypomnę, że 9 z 14 medali zdobytych w Tokio to zasługa lekkoatletów. Tym większą czujemy z tego powodu satysfakcję. Zadbaliśmy o to, by reprezentanci Królowej Sportu czuli się u nas jak w domu – dodaje wicemarszałek Wojciech Kałuża, który odebrał nagrodę w imieniu województwa podczas gali w Warszawie.

Nasi lekkoatleci na igrzyskach w Tokio zdobyli aż dziewięć medali w tym cztery złote. Cztery miejsca na olimpijskim podium zajęli specjaliści rzutu młotem. I to oni zdominowali tegoroczne Złote Kolce.

- Wygrałam ten ranking po raz dziesiąty, jubileuszowy. Zwyciężałam we wszystkich latach, w których nie byłam kontuzjowana. Liczę, że od przyszłego roku zacznę pisać nową historię – powiedziała laureatka Anita Włodarczyk.

Nagrodę specjalną redakcji Przeglądu Sportowego otrzymała Pia Skrzyszowska, która biła rekordy życiowe na 100 m i 100 m przez płotki. Za odkrycie roku uznano wicemistrzynię świata i mistrzynię Europy juniorek na 400 m Kornelię Lesiewicz. Trenerem roku został Grzegorz Tomala, ojciec i trener Dawida Tomali, który wygrał chód na 50 km podczas igrzysk w Tokio. Paralekkoatletką roku została Róża Kozakowska – mistrzyni olimpijska w rzucie maczugami i wicemistrzyni w pchnięciu kulą. Nagrodę dla sponsora roku dostał PKN Orlen. A za imprezę roku uznano drużynowe ME w Chorzowie. Natomiast owacją na stojąco nagrodzono kończących piękne sportowe kariery Kamilę Lićwinko, Joannę Fiodorow i Piotra Małachowskiego.

Złote Kolce 2021

Mężczyźni:

  • Wojciech Nowicki (rzut młotem)
  • Dawid Tomala (chód na 50 km)
  • Paweł Fajdek (rzut młotem)
  • Patryk Dobek (800 m)
  • Kajetan Duszyński (mikst 4x400 m)

Kobiety:

  • Anita Włodarczyk (rzut młotem)
  • Maria Andrejczyk (rzut oszczepem)
  • Malwina Kopron (rzut młotem)
  • Justyna Święty-Ersetic (mikst i kobieca sztafeta 4x400 m)
  • Natalia Kaczmarek (mikst i kobieca sztafeta 4x400 m)
Ładowanie Rozmowy