Piłka nożna cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju. Wielu młodych, piłkarskich adeptów marzy, aby w przyszłości założyć biało-czerwony trykot i reprezentować naród na arenie międzynarodowej, biorąc udział w największych turniejach. W sportowej historii województwa śląskiego zapisało się wielu znakomitych piłkarzy, którzy za sprawą swoich umiejętności otrzymali szanse na grę w Reprezentacji Polski. Przez wiele lat filarem kadry narodowej, a w szczególności jej formacji defensywnej był pochodzący z Czechowic-Dziedzic Łukasz Piszczek!
Łukasz Piszczek - od napastnika do...
Łukasz Piszczek przyszedł na świat 3 czerwca 1985 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Jego piłkarskie początki są silnie powiązane z województwem śląskim, ponieważ to w regionalnych drużynach młodzieżowych stawiał pierwsze kroki. Jako junior reprezentował barwy LKSu Goczałkowice Zdrój oraz Gwarku Zabrze, wyróżniając się na tle rówieśników umiejętnościami i talentem strzeleckim. Dorosłą karierę rozpoczął w 2004 roku po dołączeniu do niemieckiej Herthy Berlin, jednak nim zadebiutował na boiskach Bundesligi, przez blisko 3 lata bronił barw Zagłębia Lubin, do którego został wypożyczony.
Piszczek w Lubinie kształtował swój boiskowy charakter, stawiając pierwsze kroki w piłkarskich korkach, próbując dodatkowo swoich sił na różnych pozycjach. Najczęściej grał jednak w formacji ofensywnej, co w późniejszym czasie odmieniło się diametralnie. Najważniejszym okresem przyszłej gwiazdy Reprezentacji Polski w barwach Zagłębia był sezon 06/07 - to wtedy Piszczek wygrał swoje pierwsze poważne trofeum w dorosłej karierze, osiągając z klubem Mistrzostwo Polski, będąc przy tym ważnym elementem drużyny, zdobywając w 30 ligowych meczach 11 bramek i 3 asysty. Jako świeżo upieczony mistrz kraju wrócił do Berlina z nadzieją na regularne gry i strzelanie bramek, jednak jego początkowa rola boiskowego napastnika szybko zamieniła się w rolę defensora. Łukasz Piszczek w barwach Zagłębia Lubin wystąpił w 84 meczach, strzelając 16 bramek i notując 8 asyst.
Pobyt w Berlinie i przedefiniowanie roli na boisku
Zanim jednak Łukasz Piszczek zajął pozycję, dzięki której stał się ikoną, wciąż grywał w formacji ofensywnej. W barwach Herthy Berlin zadebiutował 11 sierpnia 2007 roku w meczu ze Sttutgartem. Jako, iż w Niemczech nie zachwycał formą strzelecką, strzelając w ciągu debiutanckiego sezonu zaledwie 1 gola, w kolejnym roku eksperymentalnie grywał na innych pozycjach, najczęściej jednak - na prawym boku obrony. Ówczesny sztab stołecznego klubu dostrzegł wtedy potencjał w młodym Polaku, który stał się nominalnym prawym obrońcą, wciąż szlifując swoje umiejętności. Okres w berlińskim klubie był dla Piszczka momentem na odkrycie własnego "pilkarskiego ja". Podczas 87 spotkań, w których strzelił 8 bramek i zanotował 7 asyst, wyrobił rozpoznawalną w Niemczech markę, która zaowocowała kolejnym transferem Polaka. Tym razem po "Piszcza" zgłosiła się Borussia Dortmund...
Legenda BVB
Piłkarz trafił do Dortmundu latem 2010 roku za darmo. Jego debiut przypadł na 22 sierpnia w przegranym 0:2 spotkaniu z Bayerem Leverkusen. Piszczu od samego początku stał się głównym defensorem nowej drużyny. Już w pierwszym sezonie rozegrał 41 spotkań i w zatrważającej ich ilości rozgrywał pełne 90 minut. Sezon 10/11 był dla niego wyjątkowy również z powodu zdobycia pierwszego Mistrzostwa Niemiec. Borussia Dortmund była dla Łukasza Piszczka drugim domem, klubem z którym odnosił wszystkie zwycięstwa oraz ponosił bolesne porażki. Pomimo dominacji innego niemieckiego klubu - Bayernu Monachium nie przerwanie walczył o najwyższe cele, zdobywając kilka trofeów. W trakcie 11-letniej kariery w barwach BVB Piszczek zdołał 2-krotnie wygrać Mistrzostwo Niemiec (10/11, 11/12), 3-krotnie zdobyć Puchar Niemiec (11/12, 16/17 i 20/21) oraz 3-krotnie Superpuchar Niemiec (13/14, 14/15 i 19/20). W 2013 roku w barwach Borussi Dortmund został pierwszym i do tej pory jedynym polskim obrońcą, który wziął udział w finale Ligi Mistrzów! Pamiętne spotkanie było zarówno finałem Champions League, jak i niemieckim klasykiem, ponieważ rywalem BVB był wtedy Bayern Monachium, który triumfował wtedy 2:1. Warto również zauważyć, że Piszczu tworzył wtedy legendarne z perspektywy czasu "Polskie Trio" razem z Robertem Lewandowskim i Jakubem Błaszczykowskim. W trakcie 11 lat gry w zółtym trykocie Piszczek wystąpił w 382 meczach, strzelił 19 bramek i zanotował 64 asysty. Podczas wielu sezonów wielokrotnie zakładał opaskę kapitana, stając się żywą legendą klubu i niemieckiej piłki.
Gra dla Goczałkowic, powrót do BVB i ponowna przygoda w LKSie
Łukasz Piszczek pomimo odejścia z Dortmundu nie odwiesił butów na kołek. Zamiast tego wrócił on do miejsca, w którym wszystko się zaczęło - do śląskiego LKSu Goczałkowice-Zdrój, aby pełniąc rolę grającego szkoleniowca, pomóc swojej dawnej drużynie w walce o awans. W III Lidze polskiej zadebiutował 7 sierpnia 2021 roku w meczu ze Ślęzą Wrocław. Piszczek całą rundę jesienną rozgrywał w podstawowym składzie. Dla niewielkiego klubu był nie tylko nową, niespotykaną wcześniej jakością - był także potrzebnym doświadczeniem. W LKSie grał aż do lipca 2024 roku, kiedy to natrafiła się okazja na powrót do Dortmundu...
1 lipca 2024 roku dołączył do sztabu szkoleniowego Nuriego Sahina zostając jego asystentem. Legenda klubu wróciła do niego w nieco zmienionej roli, tym razem angażując się w grę drużyny z ławki trenerskiej. Pomimo ogromnych chęci przygoda Piszczka w nowej roli nie trwała długo - BVB notowało fatalne występy, nie potrafiąc odnaleźć formy, co z kolei skutkowało zwolnieniem trenerem i końcem dotychczasowej przygody Piszczka z szatnią Borussi.
1 lutego 2025 roku po półrocznej przerwie powrócił do Goczałkowic, aby kontynuować piłkarską karierę na poziomie III Ligi. Do tej pory dla LKSu rozegrał 56 spotkań, strzelił 3 bramki i dołożył 1 asystę.
Reprezentacja Polski
W seniorskiej kadrze Polski Piszczek występował od 2007 do 2019 roku. Zadebiutował 3 lutego 2007 roku w wieku 21 lat w meczu towarzyskim z Estonią, pod okiem Leo Beenhakkera. W trakcie 12 lat reprezentacyjnej kariery zaliczył 66 występów strzelając w nich 3 gole i notując 9 asyst. Największym krajowym sukcesem Piszczka z pewnością było dojście do ćwierćfinału Mistrzostw Europy w 2016 roku, gdzie pod wodzą Adama Nawałki był jedną z głównych gwiazd drużyny. Ostatni mecz z orzełkiem na piersi rozegrał 19 listopada 2019 roku przeciwko Słowenii.
Łukasz Piszczek - definicja obrońcy
Pochodzący z województwa śląskiego Łukasz Piszczek jest jednym z najlepszych polskich piłkarzy w historii piłki nożnej. W kadrze narodowej do tej pory nie znalazł się jego godny następca i pomimo upływu lat wciąż nosi on miano najwybitniejszego polskiego prawego obrońcy, mając dozgonny szacunek zarówno wśród polskich, jak i niemieckich sympatyków piłki nożnej!
Źródło fot. Wikimedia Commons, Tim Reckmann, lic. CC SA BY 2.0
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0e/Lukasz_Piszczek_%2816366016986%29.jpg