Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, że nowy rząd obiecał 2 miliony złotych na rozwój i nauczanie ślonskiej godki. Dotrzymał słowa, powstał nowy kierunek studiów na UŚ.
UŚ poprowadzi studia podyplomowe o Śląsku
Region - Język i Kultura, tak nazywa się nowy kierunek studiów podyplomowych na Uniwersytecie Śląskim. Rekrutacja zakończyła się podobno w ciągu kilku dni, co ma świadczyć o ogromnym zapotrzebowaniu na edukację regionalną.
Uniwersytet Śląski uruchomił program „Regionalna Edukacja na Śląsku” finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej (umowa nr MEN/2024/DKO/2265). Program umożliwi opracowanie i realizację koncepcji edukacyjnej w zakresie wiedzy o regionie, w tym przygotowanie nowoczesnych i atrakcyjnych materiałów dydaktycznych. W planach jest także uruchomienie Śląskiego Portalu Edukacyjnego czy produkcja nagrań i audiobooków. - czytamy w komunikacie uczelni.
Program obejmuje również wspomniane wcześniej studia podyplomowe. Na inauguracji kierunku obecni byli tak przedstawiciele władz krajowych i wojewódzkich: Ministra Edukacji Narodowej Barbara Nowacka, Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego, prof. dr hab. inż. Marek Gzik, Sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Monika Rosa, Posłanka na Sejm RP, Urszula Koszutska, Posłanka na Sejm RP i Halina Bieda, Senatorka RP.
Jest mi niezmiernie miło być na rozpoczęciu działania studiów, które mają pomóc nauczycielkom i nauczycielom na Śląsku zadbać o tradycję i region w kontekście nauki języka. Patriotyzm to rozumienie nie tylko Polski jako narodu – silnego, wielkiego, myślenie o przyszłości Polski, ale też rozumienie małych ojczyzn. - powiedziała Barbara Nowacka.
O potrzebie i sensie utworzenia kierunku wypowiedział się także Rektor UŚ, Prof. dr hab. Ryszard Koziołek:
Mieszkańcy naszego regionu mają prawo, by ich język i kultura były przedmiotem badań akademickich, ale także przedmiotem edukacji. Tę powinność Uniwersytet Śląski realizuje.
Będą kształcić kadry
Studia mają na celu przygotowanie ich uczestników w niezbędną wiedzę, umiejętności i kompetencje, które posłużą do realizacji programu językowej edukacji regionalnej. Stanowią więc wstęp do szerszego projektu edukacji regionalnej.
Program studiów ma obejmować m.in. takie kwestie jak: język śląski wśród języków słowiańskich, język śląski jako tworzywo na scenie (w kontekście teatru, dramatu oraz filmu po śląsku), pojęcie literatury śląskiej, literatura śląska po śląsku, po polsku, po czesku, po niemiecku, a także metodyka nauczania języka regionalnego, mniejszościowego (i literatury w nim tworzonej).
Wśród wykładowców znajdują się zarówno naukowcy, m.in. prof. Jolanta Tambor, dr hab. Zbigniew Kadłubek, prof. UŚ czy dr Karolina Pospiszil-Hofmańska, jak i ludzie ze świata kultury i sztuki - Mirosław Neinert, Mirosław Syniawa czy Marcin Melon.