Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Będzie dofinansowanie do nauki języka śląskiego

Dodano:

Pieniądze na ślonsko godka Donald Tusk obiecywał jeszcze podczas kampanii, w październiku. Teraz przyszedł czas na poważne deklaracje.

Tusk obiecuje pieniądze na naukę języka śląskiego

Kilka miesiędzy temu, gdy kampania wyborczas zbliżała się do finału, przyszły premier miał wspomnieć, że projekt ustawy w sprawie uznania śląskiej godki z język regionalny jest już gotowy. Na uznanie jej za takowy mają pozwalać m.in. unijne przepisy dotyczące mniejszości narodowych (Europejska Karta Języków Mniejszościowych).

Załatwienie tej kwestii jest jedną z rzeczy, które ma wykonać nowy rząd w ciągu pierwszych stu dni urzędowania. Czy tak się stanie, ciężko stwierdzić, ale został wykonany kolejny krok. 

Nauka ślonskiej godki będzie dofinansowana?

Premier, zgodnie z danym wcześniej słowem, podjął kolejne działania w tej sprawie. Niedawno poinformował, że w budżecie zostały zabezpieczone środki, mające na celu dofinansowanie nauki języka śląskiego na większą skalę. Nieoficjalnie mówi się o tym, że w pierwszym roku ma to być około 2 milionów złotych (informację tę podała posłanka m.in. Monika Rosa). Niewiele, ale zawsze więcej, niż do tej pory. 

Donald Tusk mówi o zabezpieczeniu pieniędzy na ten cel w 4 minucie konferencji.

 

 

Zapowiedzi skomentowali w specjalnym oświadczeniu także Śląscy Samorządowcy, którzy od lat podejmują działania w tej kwestiii.

Jako Śląscy Samorządowcy cieszymy się z wczorajszej zapowiedzi premiera Donalda Tuska dotyczącej przeznaczenia środków na upowszechnianie ślōnskij godki. Jako środowisko polityczne reprezentujące ludzi, dla których znajomość historii, tożsamości i dziedzictwa regionalnego stanowią podstawową wartość wyróżniających regiony śląskie, w tym województwo opolskie, spośród innych regionów w Polsce uważamy, że jest to fundamentalny element w ochronie naszego dziedzictwa regionalnego. 

Jakie kroki zostaną podjęte, dowiemy się niebawem. 

Ładowanie Rozmowy