Adam Małysz to sportowiec, który na zawsze zapisał się w historii światowych skoków narciarskich. Jego występy na przełomie XX i XXI wieku nie tylko przyniosły chwałę Polsce, ale również wzbudziły pasję Polaków do sportów zimowych odbywających się na skoczniach. Mimo że karierę zakończył w 2011 roku, jego legenda jest żywa po dziś dzień i stanowi inspirację dla każdego młodego skoczka.
Początki "Orła z Wisły"
Adam Małysz przyszedł na świat 3 grudnia 1977 roku w Wiśle. Skoki narciarskie były tradycją w rodzinie Adama, ponieważ jego wujkiem był Jan Szturc, polski skoczek i w późniejszym czasie trener skoków narciarskich. To pod jego okiem Adam Małysz oddawał pierwsze skoki w swoim rodzinnym mieście. Podczas kariery juniorskiej łączył występy w skokach narciarskich wraz z kombinacją norweską, dopiero Jan Szturc namówił go do poświęcenia swojej sportowej kariery wyłącznie skokom.
W seniorskim Pucharze Świata zadebiutował 9 grudnia 1994 roku w Planicy, gdzie nie awansował z kwalifikacji. Pierwszy pełnoprawny występ zaliczył niespełna miesiąc później - 4 stycznia 1995 w Innsbrucku, zajmując 17 miejsce w konkursie głównym. Cały sezon 1994/1995 zakończył na 51. miejscu klasyfikacji generalnej z dorobkiem 40 punktów. W trakcie początkowych lat kariery notował bardzo przeciętne występy, podczas których zdarzało mu się nie kwalifikować do głównych faz turniejów. Przełomem okazał się dopiero sezon 2000/2001...
Dominacja Adama Małysza
Wielkie sukcesy Adama Małysza rozpoczęły się w sezonie 2000/2001, kiedy to całkowicie zdominował rywalizację w Pucharze Świata, wygrywając swoją pierwszą Kryształową Kulę. Na przestrzeni całego sezonu wygrał w aż 11 konkursach, stając się niekwestionowanym liderem klasyfikacji generalnej. Na przełomie 2000 i 2001 roku wziął udział w Turnieju Czterech Skoczni. 49. edycja turnieju upłynęła pod barwami biało-czerwonej flagi, a Adam Małysz, wygrywając konkursy w Innsbrucku i Bischofschofen stał się pierwszym Polakiem w historii, który zwyciężył w tych zawodach. W 2001 roku Małysz wygrał również indywidualny złoty medal Mistrzostw Świata w Lahti na skoczni K-90 (skocznia normalna) potwierdzając tym samym wybitną formę sportową, którą doceniła cała Polska, wybierając go najlepszym polskim sportowcem w Plebiscycie "Przeglądu Sportowego" w 2001 roku.
Sezon 2000/2001 był jedynie zapowiedzią świetnych występów Polaka. Małysz sięgał po Kryształową Kulę jeszcze trzykrotnie — w sezonach 2001/2002, 2002/2003 i 2006/2007. W 2011 roku zajął 3 miejsce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Adam Małysz po dziś dzień jest rekordzistą tego turnieju w ilości zwycięstw i wraz z Mattim Nykanenem ma na koncie rekordowe 4 Kryształowe Kule.
"Orzeł z Wisły" jest również wielokrotnym reprezentantem Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Swój debiut zaliczył w 1998 roku, jednak pierwszy medal zdobył dopiero 4 lata później, zostając srebrnym medalistą w Salt Lake City w skokach na skoczni dużej, oraz brązowym medalistą na skoczni normalnej. W 2010 roku podczas IO w Vancouver zdobył podwójne srebro w konkurach na skoczni normalnej oraz dużej.
Adam Małysz to wielokrotny mistrz świata — złoto zdobywał w 2001 roku i 2007 roku. W 2003 roku był podwójnym złotym medalistą, dominując nad konkurencją w skokach na dużej i normalnej skoczni.
"Małyszomania" — rozkwit popularności skoków narciarskich
Adam Małysz triumfował na każdym kroku, stając się absolutnym królem swojej dyscypliny. Oprócz popularnych turniejów wygrywał również mniejsze zawody. Trzykrotnie zwyciężał w Turnieju Nordyckim, dwukrotnie w Pucharze KOP. Na skoczniach występował także w sezonie letnim, trzykrotnie wygrywając w Letnim Grand Prix. Na przestrzeni całej kariery 4 razy wybierano go Sportowcem Roku w Plebiscycie Przeglądu Sportowego.
Sukcesy Małysza miały fundamentalne znaczenie dla popularyzacji skoków narciarskich w Polsce. Nigdy wcześniej żaden sportowiec nie osiągnął w tej dyscyplinie tak wiele jak Adam Małysz. W Polsce zaistniało zjawisko nazywane "Małyszomanią". Skoczek rozsławił nasz naród na arenie sportów zimowych, tworząc legendę i stając się inspiracją dla wielu pokoleń młodych adeptów skoków narciarskich. Przyczynił się również do rozwoju infrastruktury narciarskiej. Za sprawą Adama Małysza skoki narciarskie przestały być w Polsce tylko sportem, stając się synonimem dumy narodowej.
Koniec narciarskiej kariery i zmiana dyscypliny
Adam Małysz zakończył karierę po sezonie 2010/2011. Po blisko 10 latach dominacji zdecydował o "odwieszeniu nart na kołek". W swoim pożegnalnym sezonie zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zdobył brąz na Mistrzostwach Świata w Oslo, oraz srebrny medal Pucharu KOP. W Plebiscycie Przeglądu Sportowego zajął 3. miejsce, wygrywając jednocześnie tytuł Superczempiona.
Tego samego roku niespodziewanie ogłosił, że zamierza zmienić branżę i dyscyplinę sportową. 22 kwietnia 2011 roku podzielił się informacją o dołączeniu do zespołu RMF Caroline Team i wzięciu udziału w rajdach terenowych, a jego celem miał być udział w Rajdzie Dakar.
W latach 2011-2016 brał czynny udział w rajdach terenowych, stając się pełnoprawnym sportowcem motorowym. W całej karierze motorowej triumfował dwukrotnie — podczas Toolimpex Cup w 2013 roku i Baja Carpathia również w 2013 roku. Najwyższą lokatą w Rajdzie Dakar zdobytą przez Adama Małysza było miejsce 5 zdobyte podczas 5. etapu w 2014 roku.
W 2016 roku zawiesił swoją karierę kierowcy rajdowego na rzecz stanowiska Dyrektora Kadry w Skokach Narciarskich i Kombinacji Alpejskiej.
Adam Małysz — żywa legenda
Kariera Adama Małysza to jedna z najpiękniejszych opowieści w historii polskiego sportu. Od jej początków w Wiśle, aż do triumfów na światowych skoczniach — nikomu wcześniej nie udało się osiągnąć podobnych wyników. Na cześć Orła z Wisły w 2008 roku nazwano skocznie narciarską w Wiśle-Malince. Małysz jest także Ambasadorem Śląska i Honorowym Obywatelem miasta Zakopane. Po dziś dzień jest uznawany za najwybitniejszego polskiego skoczka i można przewidywać, że pamięć o jego sukcesach będzie żyła wiecznie.
Źródło fot. Wikimedia Commons Adam_Malysz_(2).jpg (1700×1275)