Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Zamek Pilcza i rezerwat przyrody Smoleń – atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Dodano: , źródło: UM Pilica, Wikipedia

Zamek Pilcza w Smoleniu przyciąga swoją historią i architekturą osoby odwiedzające z województwa śląskiego, małopolskiego oraz innych rejonów Polski. Wybierając się do Smolenia nie tylko osoby zafascynowane ruinami zamków znajdą coś dla siebie. Również miłośnicy obcowania z naturą i amatorzy pieszych górskich wycieczek nie będą się tam nudzić!

Zamek w otoczeniu malowniczego rezerwatu przyrody 

Zamek Pilcza znajduje się na terenie wsi Smoleń będącej częścią gminy Pilica. Gmina usytuowana jest na Wyżynie Częstochowskiej. Dokładniej doprecyzowując lokalizację zamku, warto wspomnieć o tym, że został on wybudowany na Górze Zamkowej (496 m n.p.m.), której część stanowi objęty ochroną rezerwat przyrody Smoleń. Osoby chcące odwiedzić Zamek Pilcza muszą liczyć się z tym, że aby do niego dotrzeć, muszą przemierzyć drogę po delikatnych, porośniętych lasem oraz inną roślinnością stokach.

Zamek Pilcza w Smoleniu

Zamek Pilcza z dobrze utrzymaną wieżą wyłaniającą się spośród drzew rezerwatu przyrody, to jedna z bardziej malowniczych atrakcji gminy Pilica. Ruiny zamku znajdują się na szczycie Góry Zamkowej. 

Zamek od czasu wybudowania należał do Toporów, którzy później przyjęli nazwisko Pileccy. Pierwsi właściciele mieszkali w nim do 1561 roku. W roku 1570 zamek został nabyty przez Filipa Padniewskiego, który przekazał go swojemu bratu Wojciechowi. Dzięki nowemu właścicielowi zamek został rozbudowany w stylu renesansowym. 

Dalsze losy zamku (między innymi najazd Szwedów i Austriaków) przyczyniły się do jego częściowej dewastacji. Pomimo upływu lat i nieprzyjaznej dla budynku historii twierdza została zachowana w dobrym stanie. Prawie w całości przetrwały mury obronne zamków dolnych oraz ich bramy. Mury zamku górnego posiadają obecnie kilka metrów, a wieża wyłaniająca się nad lasem została zachowana w wysokości 16 metrów.

Rezerwat przyrody Smoleń

Rezerwat przyrody Smoleń otaczający Zamek Pilcza objęty jest ścisłą ochroną. Na jego terenie utworzona została edukacyjna ścieżka spacerowa, dzięki której można przejść dookoła Góry Zamkowej. Tablice informacyjne umieszczone na terenie trasy sprawiają, że wędrówki są nie tylko przyjemnością, ale także można dzięki nim dowiedzieć się czegoś nowego.

Rezerwat powstał ok. 1959 roku, a jego powierzchnia sięga 4,32 ha. Na obszarze podlegającemu ochronie można zobaczyć około 160 gatunków roślin naczyniowych oraz ok. 60 gatunków mchów. Odwiedzający rezerwat miłośnicy przyrody mogą zachwycać się widokiem miodownika melisowatego, wawrzynka wilczełyko, żywca dziewięciolistnego, marzanki wonnej, bluszczu pospolitego czy paprotnika kolczystego. Przebywając na terenie rezerwatu ciężko nie zauważyć także gęstego lasu bukowo-grabowo-modrzewiowego, w którym przeważa buczyna sudecka.

Zamek Pilcza – godziny otwarcia i cennik 2023

W czerwcu, lipcu i sierpniu zamek można zwiedzać codziennie od godziny 9:00 do 18:00. Po okresie wakacyjnym zamek będzie dostępny dla osób zwiedzających w weekendy od godziny 9:00 do 18:00, a w tygodniu od 9:00 do 17:00.

Ceny biletów:

  • Bilet normalny – 12 zł
  • Bilet ulgowy – 9 zł
  • Dzieci do 5 roku życia – wstęp bezpłatny

Cena biletu obejmuje wstęp na zamek. Spacerowanie po rezerwacie przyrody możliwe jest bez zakupienia biletu.

Zobacz galerię zdjeć
Ładowanie Rozmowy