Olsztyn? Olsztyn jest przecież na Mazurach! Doprawdy? Wiele osób słysząc nazwę tej miejscowości, łączy ją od razu z województwem warmińsko-mazurskim. I faktycznie, to największe miasto Warmii, kojarzone z puszczą i jeziorami. Okazuje się, że całkiem blisko nas znajduje się jeszcze jeden Olsztyn, tym razem jurajski, leżący na Szlaku Orlich Gniazd.
Olsztyn - Słońce Jury
Olsztyn jurajski to niewielka miejscowość położona w województwie śląskim nieopodal Częstochowy. Jej historia związana jest z warownią, którą wzniesiono na wzgórzu prawdopodobnie już w XIII wieku. Pierwsze wzmianki o tejże pojawiły się w 1306 roku. Początkowo pisano, iż był to castrum Premilovicz, czyli zamek w Przemiłowicach. Natomiast znana nam nazwa Olsztyn pojawiła się później. Źródła wskazują, że po raz pierwszy została użyta w 1349 roku. Od 1370 roku miejscowość należała do Władysława Opolczyka, a w 1396 Władysław Jagiełło włączył ją do Korony. Wieś będąca ośrodkiem handlu i rzemiosła zyskała prawa miejskie w 1488 roku. Podczas potopu szwedzkiego, w 1655 roku, została zniszczona.
Począwszy od końca XVIII wieku, można mówić o burzliwych dziejach Olsztyna. Najpierw w 1795 roku znalazł się w zaborze pruskim, w 1807 roku w Księstwie Warszawskim, a w 1815 roku został włączony do Królestwa Polskiego. Finalnie, w 1870 roku, utracił status miasta. Do dziś pozostał wsią. Taki stan nie potrwa już długo, bowiem dwa lata temu rozpoczęto starania o przywrócenie praw miejskich. Olsztyn ponownie będzie miastem od 1 stycznia 2022 roku.
Ruiny zamku i malownicze krajobrazy
Olsztyn przyciąga turystów malowniczymi widokami i ruinami średniowiecznej warowni. Ze wzgórza, na którym została wzniesiona, rozpościera się przepiękny widok na okolicę. Jako ciekawostkę należy dodać, że w 2019 roku w jaskini pod zamkiem odkryto narzędzia wykonane przez neandertalczyków, które pochodzą sprzed 40 tysięcy lat.
To jednak nie wszystko, miejscowość jest zadbana, a strudzony wędrowiec może zaznać odpoczynku na tutejszym Rynku, który został zbudowany w I połowie XVIII wieku. Dla najmłodszych podróżników zbudowano z kolei okazały plac zabaw. Przy Rynku znajduje się też kolejna atrakcja Olsztyna, czyli słynna ruchoma szopka autorstwa Jana Wewióra, składająca się z 800 figur.
Jednym słowem wycieczka do Olsztyna to dobry pomysł na jednodniową wyprawę za miasto, mikrowycieczkę połączoną z pikniniem.