Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jarmarki bożonarodzeniowe – gdzie i kiedy na Śląsku odbędą się w tym roku?

Dodano: , źródło: UM: Chorzów, Zabrze, Katowice, Gliwice, Ruda Śląska, Świętochłowice, Żory, Sosnowiec

Jarmarki bożonarodzeniowe to kwintesencja przedświątecznej atmosfery. Dla niektórych stało się niemal tradycją, aby w okresie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia odwiedzić chociaż jeden z nich. Wiemy już, gdzie i kiedy na Śląsku odbędą się w tym roku jarmarki. Sprawdźcie naszą listę!

Jarmarki bożonarodzeniowe 2023

Nic tak nie wprawia w świąteczną atmosferę, jak widok świątecznych dekoracji, zapach grzanego wina i pysznych potraw oraz świąteczne występy. Te wszystkie atrakcje oprócz tradycyjnych drewnianych kramików, w których można nabyć m.in. rękodzieło lub upominki, znajdziecie na bożonarodzeniowych jarmarkach. Bez względu na to, czy wybieracie się na jarmark na przedświąteczne zakupy, czy po to, aby miło spędzić czas z przyjaciółmi, na pewno poczujecie magię świąt!

Śląskie jarmarki bożonarodzeniowe 2023


Jarmark Bożonarodzeniowy na katowickim rynku

Gdzie: katowicki rynek
Kiedy: od 17 listopada do 7 stycznia 2024 r.

Jarmark Bożonarodzeniowy na katowickim rynku potrwa od 17 listopada do 7 stycznia. Na odwiedzających czekać będzie prawie sto drewnianych domków, w których swój asortyment zaprezentuje kilkudziesięciu wystawców. Odwiedzający będą mogli zakupić m.in. wędliny, ryby, miody, wyroby czekoladowe, oraz przekąski - langosze, frytki belgijskie, podpłomyki, churrosy, placki ziemniaczane, bigos z dziczyzny, sery góralskie czy holenderskie. Nie zabraknie również biżuterii, ceramiki bolesławickiej, zabawek oraz dekoracji świątecznych. Wizyta na jarmarku będzie też okazją do napicia się grzanego wina czy aromatycznej zimowej herbaty. 

Na osoby odwiedzające jarmark czekać będą także inne atrakcje takie jak diabelski młyn, Wiktoriańska Karuzela czy Magiczny Park Świateł. Niewątpliwą atrakcją jarmarku jest także znajdujące się przy nim lodowisko.

Godziny funkcjonowania jarmarku:

Od listopada do 23 grudnia: 
od poniedziałku do czwartku od 10:00 do 20:00, 
weekendy (piątek, sobota i niedziela) od 10:00 do 21:00, 
strefa gastronomiczna będzie działała w godzinach 10:00 – 22:00, 
wybrane punkty handlowe będą czynne nawet do północy.

Niedziela 24 grudnia:
jarmark będzie czynny w godzinach od 10:00 do 14:00,

Poniedziałek 25 grudnia:
jarmark będzie czynny od 10:00 do 21:00. 

Wtorek 26 grudnia:
jarmark będzie czynny od 10:00 do 21:00. 

Niedziela 31 grudnia: 
większość stoisk będzie funkcjonować w godzinach od 10:00 do 16:00, jednak wybrane stoiska będą czynne nawet do godziny 02:00 (1 stycznia 2024). 

Poniedziałek 1 stycznia:
zakupy będzie można zrobić od 12:00 do 20:00.

Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy

Gdzie: gliwicki rynek
Kiedy: od 2 do 22 grudnia

Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa od 2 do 22 grudnia. Kramiki będą dostępne dla osób odwiedzających od godziny 12:00 do 20:00. Wizyta na jarmarku będzie okazją do nabycia nie tylko świątecznych ozdób czy upominków, ale także dzieł lokalnych artystów.

W domku ozdobionym szyldem „Made in Gliwice” odwiedzający jarmark znajdą między innymi lokalne rękodzieło czy produkty różnego rodzaju stowarzyszeń i fundacji.

Jarmark świąteczny w Sosnowcu

Gdzie: Plac Powstańców Styczniowych
Kiedy: od 4 do 23 grudnia

Sosnowiecki Jarmark Świąteczny w porównaniu z poprzednimi latami potrwa o wiele dłużej. Tym razem mieszkańcy miasta będą mieć aż 20 dni na odwiedzenie 10 kramików, w których znajdą między innymi świąteczne łakocie, gorące napoje czy też upominki dla najbliższych. Osoby odwiedzające Plac Powstańców Styczniowych w okresie przedświątecznym oprócz drewnianych budek mogą spodziewać się także innych atrakcji, takich jak domek Świętego Mikołaja czy koło młyńskie. Na jarmarku nie zabraknie również występów artystycznych oraz warsztatów.

Wydarzenia:

Czwartek, 21.12. godz. 16.00-18.00

 • Elfowa olimpiada – animacje dla dzieci
 • Maciej Gucik, Mateusz Badura – duet instrumentalny

Piątek, 22.12. godz. 16.00-20.00

 • Mokoshe – warsztaty świąteczne
 • Sylwia Domagała – występ wokalny
 • Rafał Zapaśnik Big Band – występ orkiestry dętej

Sobota, 23.12. godz. 16.00-20.00

 • „Rozwiń skrzydła” – występ grupy wokalnej POK
 • „Akademia Piosenki” – występ grupy wokalnej POK
 • Beata i Tomasz Wojtan – występ wokalny
 • Anna Piech – Występ wokalny

Jarmark Bożonarodzeniowy „Idą Święta” w Zabrzu

Gdzie: Zabrze – Plac Dworcowy
Kiedy: od 6 do 21 grudnia

Jarmark Bożonarodzeniowy „Idą Święta”, dzięki któremu mieszkańcy Zabrza będą mogli wprawić się w świąteczny nastrój, rozpocznie się 6 grudnia, a jego zakończenie zostało przewidziane na 21 grudnia. Na osoby odwiedzające jarmark czekać będzie mnóstwo atrakcji! Stałym punktem wydarzenia są oczywiście drewniane kramiki, w których znajdziemy między innymi z rękodzieło czy świąteczne ozdoby. Nie zabraknie również koncertów i występów z udziałem Świętego Mikołaja. Na najmłodszych uczestników czekać będą konkursy oraz animacje.

Odwiedzenie jarmarku to dobra okazja do nabycia bożonarodzeniowych upominków, jednak to nie wszystko, co może nam zaoferować. Udział w jarmarku to także okazja do spróbowania smakołyków lub ciepłego napoju, który rozgrzeje uczestników w chłodne dni.

Jarmark Świąteczny w Żorach

Gdzie: żorski rynek
Kiedy: od 15 do 31 grudnia

Chociaż początkowo ogłoszono, że jarmark bożonarodzeniowy się nie odbędzie, a zamiast niego w dniach od 29 do 31 grudnia zorganizowany zostanie Jarmark Sylwestrowy, sprzeciw mieszkańców miasta dał organizatorom do myślenia. Wbrew początkowym zamysłom, tegoroczny jarmark organizowany na żorskim rynku będzie trwać od 15 do 31 grudnia. Kramiki będą czynne od godziny 12:00 do 20:00. Oprócz możliwości zakupienia świątecznych dekoracji lub upominków, mieszkańcy miasta oraz osoby odwiedzające jarmark, będą miały okazję zjeść i napić się czegoś pysznego. Podczas tegorocznej imprezy nie zabraknie również wydarzeń artystycznych.

Wydarzenia:

Już 21 grudnia podczas jarmarku odbędzie się „Wigilia dla Mieszkańców”, podczas której można będzie m.in. podzielić się opłatkiem czy spróbować tradycyjnej moczki, barszczu oraz krokietów z kapustą i grzybami. Urozmaiceniem będą występy kapel góralskich: Beskid oraz Baciarka. Podczas wydarzenia w godz. 17:00 – 19:00 będzie można za darmo skorzystać z karuzeli „Żorzanki”.

W piątek 22 grudnia osoby odwiedzające jarmark będą mogły wziąć udział we wspólnym kolędowaniu z zespołami Zielona Nutka, Voce Segreto oraz AF Music. Tego samego dnia na plenerowym ekranie zostanie także wyświetlony świąteczny film „Opowieść Wigilijna”

Tegoroczny Jarmark Świąteczny potrwa do 31 grudnia, a na jego zakończenie przewidziana została plenerowa dyskoteka sylwestrowa z DJ-em.

Bytomski Jarmark Świąteczny

Gdzie: bytomski Rynek
Kiedy: od 1 grudnia 2023 do 8 stycznia 2024 r.

Bytomski Jarmark Świąteczny potrwa od 1 grudnia 2023 r. do 8 stycznia 2024 r. W tym roku na bytomskim Rynku znajdują się kramiki, w których osoby odwiedzające mogą napić się gorącej czekolady czy miodu, zjeść smakołyki oraz kupić świąteczne upominki. Stoiska są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00, a w soboty i niedziele od 10:00 do 22:00.

Jarmark został przyozdobiony choinką i tysiącem kolorowych dekoracji, dzięki czemu wczucie się w świąteczny klimat jest jeszcze łatwiejsze. To jednak nie wszystkie atrakcje! Na bytomskim Rynku stanęła także karuzela, świetlny labirynt, tron Mikołaja, złoty fiat 126p z choinką na dachu, chata góralska i kilka siedzisk, na których każdy może wykonać świąteczne zdjęcie.

Podczas tegorocznego jarmarku nie brakuje także koncertów kolęd, pokazów rzeźbienia w lodzie, fire show, wizyty cyrkowych akrobatów oraz spotkania z Mikołajem i reniferami.

Już 21 grudnia, godz. 14:00-17:30 podczas jarmarku odbędzie się Bytomskie Kolędowanie ze świątecznym barszczem. Program wydarzenia:

 • 14:00-17:30 - poczęstunek - świąteczny barszcz i pierniczki oraz kiermasz świąteczny
 • 14:00 - koncert Zespołu "Miechowici" z MDK nr 1
 • 14:15 - Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju
 • 14:45 - występ Orkiestry Państwowych Szkół Budownictwa
 • 15:30 - występy dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1
 • 16:15 - występy dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2
 • 17:00 - koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu młodzieży z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej,  aula OSM, ul. Moniuszki 17

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, któremu towarzyszy niepowtarzalny klimat. Jest to okazja do tego, aby chociaż na chwilę zwolnić tempo i zastanowić się nad tym, co jest naprawdę ważne. Jarmarki bożonarodzeniowe dają możliwość nie tylko na zrobienie przedświątecznych zakupów, ale także  spędzenia czasu wśród migoczących świątecznych iluminacji wraz z rodziną lub przyjaciółmi, przy szklance aromatycznego grzanego wina, gorącej korzennej herbaty lub tradycyjnych łakoci, aby jeszcze lepiej przygotować się do tego magicznego okresu.

Ładowanie Rozmowy