Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Wzmacniacz antenowy - jak działa i kiedy warto go kupić?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany

Mimo popularności telewizji kablowej oraz satelitarnej nadal wiele osób korzysta z klasycznego rozwiązania, jakim jest odbiór sygnału telewizji naziemnej. Aby było to możliwe, konieczne jest posiadanie odpowiedniej instalacji, w której skład obok anteny DVB-T oraz kabla koncentrycznego wchodzi bardzo często także wzmacniacz antenowy. Przeczytaj, czym jest i w jaki sposób działa ten element, oraz kiedy warto go kupić.

 

Sposób działania wzmacniacza antenowego do telewizji

Funkcjonowanie wzmacniacza antenowego, podobnie jak innych rodzajów wzmacniaczy, polega na wzmocnieniu sygnału, w tym przypadku tego odbieranego przez antenę, aby mógł być on propagowany dalej przez przewód koncentryczny. Bazuje on współcześnie na tranzystorach i układach scalonych, oferując zwykle możliwości wzmacniania określonych częstotliwości, kanałów. Warto zauważyć, że wzmacniacz antenowy działa na zasadzie wzmocnienia elektrycznego istniejącego już sygnału, zatem jeżeli antena nie odbiera dostatecznie dobrego sygnału lub ma on liczne zakłócenia, wzmacniacz nie pomoże. Dlatego przy planowaniu instalacji ważne jest w pierwszej kolejności uwzględnienie anteny o odpowiednim zysku wyrażonym w dBd/dBi, a użycie wzmacniacza warto uzależniać od charakteru dalszej części instalacji.

Kiedy warto użyć wzmacniacza w instalacji antenowej?

Wzmacniacze antenowe sprawdzają się w różnych sytuacjach, które łączy konieczność wzmocnienia sygnału podawanego z anteny. Warto dostosować model akcesorium do indywidualnych potrzeb, na przykład weryfikując dostępne wzmacniacze antenowe w sklepie Eltrox. Dzięki doświadczeniu w sprzedaży sprzętu RTV doradcy służą profesjonalną pomocą. 

Kiedy zatem wykorzystać wzmacniacz antenowy? Użyj go w sytuacji, gdy:

  • antena będzie znajdować się w dużym oddaleniu od odbiornika,
  • sygnał wystarcza dla jednego odbiornika, ale jest niewystarczający dla większej liczby,
  • tłumienność zastosowanych przewodów jest zbyt wysoka,
  • użytkowana będzie instalacja z szeregowymi połączeniami,
  • na odbieranym obrazie pojawiają się zakłócenia, zawiesza się lub TV wyświetla komunikat o słabym albo braku sygnału.

Standardowy wzmacniacz antenowy ma działanie pasmowe, montuje się go maksymalnie blisko anteny. Wzmacnia konkretny zakres częstotliwości. Liniowy wzmacniacz ma dwa złącza – wejściowe i wyjściowe (IN/OUT). Wzmacniacz montowany w puszce antenowej ma zwykle postać niewielkiej płytki.

Zakup wzmacniacza antenowego – co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wzmacniaczy antenowych, w tym:

  • ekranowane i nieekranowane,
  • szerokopasmowe, wielopasmowe,
  • liniowe oraz z wieloma wyjściami,
  • o różnej sile wzmocnienia w dB.

W ofercie sklepów oferujących sprzęt elektroniczny oraz akcesoria elektroniczne znajdziesz wzmacniacze antenowe zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Wśród tych ostatnich znajdują się między innymi wzmacniacze budynkowe, idealnie sprawdzające się w sytuacjach, gdy z jednej anteny sygnał ma być rozprowadzony do wielu odbiorników na przykład w hotelu czy pionie budynku wielorodzinnego.

Wzmacniacze, anteny oraz inne elementy instalacji RTV możesz kupić online w sklepie z elektroniką Eltrox: https://www.eltrox.pl/.

Ładowanie Rozmowy