Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Transport zwłok do Polski. Co trzeba wiedzieć?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany

Zgodnie ze statystykami

Jak podają najświeższe dane statystyczne, rok rocznie zwiększa się liczba zgonów naszych rodaków, do których dochodzi w innych krajach, najczęściej również na kontynencie europejskim. Wśród dominujących państw, do jakich licznie przybywają Polacy zaliczyć trzeba zwłaszcza Niemcy oraz Wielką Brytanię. Powody śmierci są natomiast mocno zróżnicowane – przeważnie chodzi o zgon naturalny, ale także i wielorakie ukryte choroby, w tym również zakaźne oraz samobójstwa i wypadki przy pracy. Dużo rzadziej Polacy padają ofiarami przestępstw, w tym morderstw. Niemniej jednak w każdej z wymienionych sytuacji, rodzina nieżyjącego ma prawo do ubiegania się o zgodę ze strony stosownych organów zarówno w kraju zagranicznym, jak i w Polsce, na to, aby legalnie móc sprowadzić zwłoki do ojczyzny i zorganizować uroczystość pochówkową – tradycyjny pogrzeb lub kremację.

Pierwsze informacje

Kiedy dojdzie do zgonu cudzoziemca, z reguły funkcjonariusze kontaktują się z rodziną bliższą lub dalszą zmarłego, ale w pierwszej kolejności mieszkającą tam na miejscu, a gdy nikogo takiego nieżyjący nie miał, podejmowane są próby komunikacji z rodakami w Polsce. Jeśli policji się nie uda, poszukiwaniem członków rodziny zajmuje się konsulat, a sam proces od strony formalnej realizowany jest za pośrednictwem punktów urzędowych – tych zagranicą oraz w naszym kraju. Bliscy zmarłego dostają szczegółowe informacje dotyczące miejsca, czasu oraz okoliczności i powodów śmierci. Przeważnie kraje zagraniczne mają wymóg przeprowadzenia sekcji zwłok w przypadku zgonu cudzoziemców. Tak jest mniej więcej w ponad dziewięćdziesięciu procentach krajów europejskich i nie tylko. Nawiązanie kontaktu z krewnymi to punkt rozpoczynający całą machinę formalności pozwalających na sprowadzenie ciała do Polski.

Na przykładzie Niemiec

Wzorując się na praktykach naszych zachodnich sąsiadów, standardowa procedura wymaga, aby do pochowania zwłok bądź wykonania kremacji dochodziło nie później niż w przeciągu dziewięćdziesięciu sześciu godzin. Jeżeli więc zamierzamy zwieźć zwłoki do naszego państwa, musimy działać szybko i sprawnie, a na pewno „zatrzymać” niemieckie organy, wskazując że chcemy przetransportować ciało poza obszar Niemiec. Jeżeli do śmierci dojdzie w szpitalu na terenie kraju naszego bliskiego sąsiada, niezbędne jest wystąpienie o wydanie międzynarodowego aktu zgonu. O tym, że ciało będzie transportowane do Polski powinien zostać również powiadomiony punkt medyczny, w którym nastąpił zgon pacjenta po to, aby placówka wydała właściwe dokumenty zezwalające na wywóz ciała – na przykład oświadczenie o braku chorób zakaźnych. Ponadto, jest to sposób na uniknięcie kosztów związanych z opłaceniem niemieckiego domu pogrzebowego, bowiem szpitale automatycznie wysyłają ciała zmarłych do firm funeralnych, z jakimi współpracują.

W pojedynkę lub za pośrednictwem

Istnieją dwa warianty możliwej realizacji transportu ciał do Polski – albo przygotowanie wszystkiego od A do Z samodzielnie, co pozwala z pewnością na pewne oszczędności, ale z drugiej strony wymaga ogromnego zorientowania w temacie i wiedzy, co i w jakim momencie niezbędne jest do załatwienia, albo zlecenie tego rodzaju usługi profesjonalnym domom pogrzebowym takim jak chociażby wymieniona już wcześniej firma funeralna Jakubisiak. W momencie, gdy powierzamy to nie lada wyzwanie przewiezienia ciała zmarłego bliskiego do ojczyzny komuś z zewnątrz, mamy bez wątpienia maksimum komfortu. Nie musimy na czymkolwiek się znać, ani fatygować, w spokoju mogąc poświęcić pierwsze dni po otrzymaniu smutnej wiadomości na przeżywanie żałoby. By jednakże zakłady pogrzebowe typu Jakubisiak czy jakikolwiek inny mogły w ogóle zacząć pracować w naszej sprawie, niezbędne jest przekazanie jego przedstawicielom pisemnego upoważnienia.

Ładowanie Rozmowy