Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Podstawowe zasady konserwacji samochodu: jak utrzymać swój pojazd w doskonałej kondycji?

Dodano: , źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

 

Każdy samochód wymaga regularnej konserwacji, która pozwala utrzymać auto we właściwym stanie technicznym. Zaniechanie serwisowania auta zawsze kończy się źle. Jeśli nie chcesz, żeby Twój samochód był awaryjny, hałaśliwy, drogi w utrzymaniu i daleki od niezawodności, ze względu na pojawiające się awarie — dbaj o niego regularnie. W jaki sposób? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku. 

Zastanawiasz się czasem, dlaczego jedne auta są mniej awaryjne od innych? Dlaczego jeden pojazd, bez względu na wiek i ilość przejechanych kilometrów, nadal jest w pełni sprawny i nie sprawia właścicielowi problemów? A inny ciągle się psuje, a jego silnik hałasuje?

Podobnie jest z wyglądem zewnętrznym. Niekiedy starsze, nastoletnie auto, nadal wygląda świetnie. Nie ma na nim śladów rdzy, a jego lakier nadal zachowuje głębię i połysk. Inne, znacznie młodsze, ma wyblakły lakier, z nalotami korozji, bąblami na progach i z miejscami, w których zewnętrzny lakier bezbarwny się łuszczy. 

Wiele z tych awarii i problemów to wina złego serwisowania (zbyt długich okresów wymian płynów, stosowania niewłaściwych płynów), albo całkowitej rezygnacji z dbałości o pojazd. 

Podstawowe czynności serwisowe, wymagane przez producenta samochodu

Producent auta wymienia podstawowe czynności serwisowe, które należy wykonać przy aucie, aby móc utrzymać je w odpowiednim stanie technicznym. Warto dokładnie przeczytać instrukcję obsługi auta i książkę serwisową. 
Można też stosować się do uniwersalnych zasad. 

Jakie są typowe czynności serwisowe w samochodzie?

  • Wymiana oleju silnikowego wraz z filtrem oleju i korkiem oleju – co 15 tys. km przebiegu, albo co rok. Olej musi być zgodny z zaleceniami producenta samochodu. 
  • Wymiana oleju przekładniowego w skrzyni manualnej (co 100 tys. km), albo w skrzyni automatycznej (co 40 – 60 tys. km przebiegu), wraz z filtrem oleju. Olej musi być dobrany zgodnie z zaleceniami producenta auta. 
  • Wymiana płynu hamulcowego – co 2 lata. 
  • Wymiana płynu chłodniczego – co 5 lat.
  • Wymiana filtra powietrza – co 2 lata. 
  • Wymiana filtra paliwa – co 2 lata. 
  • Wymiana płynu wspomagania (jeśli auto ma wspomaganie elektrohyfrauliczne) – co 3 lub 4 lata, z zastosowaniem płynu o specyfikacji określonej przez producenta samochodu. 
  • Wymiana rozrządu (paska rozrządu wraz z elementami towarzyszącymi) i pompy cieczy chłodzącej – najczęściej co 100 tys. km przebiegu albo co 4 – 5 lat. 
  • Wymiana paska wieloklinowego – co 4 – 5 lata. 
  • Wymiana łańcucha rozrządu (jeśli występuje) przy pierwszych objawach awarii. 
  • Wymiana świec zapłonowych w silniku benzynowym – co 60 tys. km przebiegu. 
  • Serwis klimatyzacji – co 2 lata, czyszczenie co rok. 

Oczywiście, w każdym samochodzie może dojść do zużycia eksploatacyjnego różnych elementów (np. sprzęgła). Może też dojść do awarii. Wiele podzespołów zużywa się po większych przebiegach. Trzeba je wymienić, ale producent nie jest w stanie określić terminu wymiany (np. wspomniany łańcuch rozrządu, alternator, rozrusznik, opony, piasty kół, wtryskiwacze,. itd.). 

Czynności serwisowe, które wpływają na unikanie awarii

Oprócz standardowych czynności serwisowych, warto pamiętać o takich, które pozwalają unikać awarii samochodu. W sklepach znaleźć można mnóstwo środków chemicznych, które pozwalają utrzymać wiele układów w należytym stanie. 

Jakie to środki?

  • Preparaty do czyszczenia układu wtryskowego w silnikach benzynowych i dieslach. Dzięki nim można znacznie przedłużyć okres eksploatacji drogich podzespołów. 
  • Środki antykorozyjne, do konserwacji podwozia, progów itd. 
  • Smary do mechanizmów, np. drzwi, zamków, smarowania mechanizmu foteli. 

Czynności serwisowe, które wpływają na bezpieczeństwo

Kierowca powinien pamiętać o tym, że w trakcie eksploatacji samochodu zużywają się części, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. To na przykład opony, w których ściera się bieżnik, części układu zawieszenia, w których zużywają się elementy gumowo – metalowe, części sprężyste zawieszenia (amortyzatory, sprężyny), które tracą swoje właściwości, tarcze i klocki hamulcowe, które się ścierają, końcówki drążków kierowniczych, w których również zużywają się przeguby. 

Wszystkie wymienione wyżej podzespoły mają kluczowy wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego trzeba często monitorować ich stan (są one poddawane kontrolom w trakcie corocznego badania w Stacji Kontroli Pojazdów). 

Ile czasu wytrzymują opony? W dobrych warunkach 5 – 6 lat, opony wielosezonowe do 4 lat. Nie trzeba kupować najdroższych opon, można wybrać opony budżetowe. 
Pracownicy sklepu motoryzacyjnego Auto Części Valdi w Krakowie pomogą dobrać odpowiednie opony do danego modelu samochodu. 

Czynności serwisowe, które warto wykonać, jeśli dbasz o swoje auto

Stara zasada mówi – jak dbasz, tak masz. Dotyczy to także samochodów. Jeśli poświęcisz czas na dodatkowe czynności serwisowe przy aucie, to nie tylko unikniesz problemów z autem, ale też zapewnisz mu świetny wygląd. 
Pamiętaj też, że jazda czystym, pachnącym samochodem to prawdziwa przyjemność. 

Co możesz wykonać, aby zadbać o swoje auto? Myć je regularnie przy użyciu szamponu. Czyścić jego felgi. Woskować auto albo położyć na nim powłokę ceramiczną, aby chronić jego lakier przed zniszczeniem i wyblaknięciem. Warto także smarować uszczelki preparatami silikonowymi. Przyda się również specjalny płyn do czyszczenia szyb i lusterek. 
Pamiętaj także o ochronie elementów wnętrza samochodu. Niezbędne są też kosmetyki do tapicerki skórzanej. 

Chemię oraz części samochodowe, jakie mógłbyś potrzebować znajdziesz w sklepie motoryzacyjnymi Auto Części Valdi Kraków. Nasi sprzedawcy pomogą dobrać odpowiednie kosmetyki.
 

Ładowanie Rozmowy