Montaż i demontaż maszyn przemysłowych to zaawansowane i skomplikowane technologicznie procesy, na które składają się mniejsze operacje logistyczne. Kolejność, znajomość budowy urządzenia, doświadczenie, precyzja i umiejętności regulacji - to składowe skutecznego i profesjonalnego montażu lub demontażu.
Dowiedz się, w jaki sposób przebiega proces montażowy maszyn przemysłowych, jaki zakres usług należy do obowiązków firmy wykonawczej, a także z jakim wydatkiem powinien liczyć się sam klient.
Montaż maszyn - na czym dokładnie polega?
Montaż maszyn i urządzeń należy do jednych z najtrudniejszych i obciążonym sporym ryzykiem niepowodzenia czynności wykonywanych na zlecenie klienta. Celem montażu jest przygotowanie i dopasowanie do siebie elementów maszyn do dalszej pracy, tak, aby zyskała funkcje określone w specyfikacji. Łączenie poszczególnych części tworzących zespoły, systemy i podzespoły powinno być dobrze zorganizowane i przebiegać pod okiem doświadczonych pracowników.
Profesjonalny montaż obejmuje czynności wykonawcze zgodne ze standardami bezpieczeństwa, zasadą osiągania dokładnych wymiarów i planem dotyczącym konfiguracji urządzeń. Warto zadbać o wcześniejsze opracowanie planu działania - klient zyskuje gwarancję, że proces montażu przebiega świadomie i w kontrolowanych warunkach. Rolą montażystów jest dopasowanie optymalnych narzędzi i strategii pracy prowadzących do szybkiego i skutecznego montażu.
Prace montażowe mogą obejmować:
- zlikwidowanie lub przetransportowanie maszyn przemysłowych,
- zaadaptowanie fundamentów i linii montażowych pod dalsze prace,
- rozładunek nowych urządzeń,
- zastosowanie urządzeń pomiarowych do oceny stanowisk maszyn,
- montaż elektryczny i elektryczny,
- podłączenie mediów,
- prace przygotowujące do rozruchu.
Montażysta powinien być wyposażony w wiedzę z zakresu budowy i rozmieszczenia maszyn, a dodatkowo powinien wiedzieć, jak dokonać oceny poprawności montażu. A dodatkowo umieć zastosować się do przepisów BHP istotnych dla bezpieczeństwa prowadzonych prac i pożądanego efektu.
Kiedy korzysta się z montażu maszyn?
Przede wszystkim w sytuacji zmiany miejsca zaplecza lub parku maszynowego, lub zakupu nowego urządzenia, które dojeżdża do zakładu w częściach. Współpraca z firmami świadczącymi usługi dla przemysłu (obejmujące m.in. prace montażowe i demontażowe) zazwyczaj odbywa się pomiędzy przedstawicielami firm, dostawcami urządzeń czy zakładami produkcyjnymi.
Demontaż maszyn przemysłowych krok po kroku
Demontaż obejmuje czynności związane z rozbiórką urządzeń i maszyn na poszczególne zespoły, podzespoły i części z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i standardów obsługi. Czynności te należy przeprowadzić w sytuacji przeglądu urządzeń przemysłowych, relokacji, likwidacji lub konieczności naprawy w oparciu o inne strategie. W zależności od powodu demontażu i specyfiki danej maszyny, zdarza się, że wystarczający jest zaledwie częściowy demontaż, który odsłonie zepsuty/wymagający wymiany element systemu.
Zazwyczaj czynności związane z demontażem maszyny przemysłowej obejmują m.in.:
- pozbycie się pokrywy i/lub osłon danego urządzenia,
- pozbycie się wszelkich pasów napędowych,
- zlikwidowanie pozostałych elementów ochronnych,
- odłączenie urządzenia z instalacji elektrycznej,
- demontaż poszczególnych zespołów i podzespołów.
Istotne, by wyciąganie/rozmontowywanie poszczególnych elementów miało kolejność odwrotną do kolejności montażu. To, co warto wiedzieć to to, że w przypadku demontażu zazwyczaj nie ma konieczności opracowywania szczegółowych planów pracy, chyba że dane urządzenie posiada nietypową budowę.
Cena za montaż i demontaż maszyn i urządzeń
Każde zlecenie to indywidualny przypadek, którego nie da się wycenić bez poznania szczegółów zadania i przeprowadzenia analizy potrzeb klienta. W zależności od regionu wykonywanej usługi, doświadczenia i rozpoznawalności firmy, specyfiki maszyny, zakresu usług, a także konieczności zaangażowania dodatkowych sprzętów - cena będzie się znacząco różnić. Chcąc poznać cenę za montaż i demontaż maszyn i urządzeń najlepiej zwrócić się po indywidualną wycenę do danego wykonawcy.
Jak znaleźć firmę odpowiedzialną za montaż i demontaż maszyn?
Znalezienie firmy odpowiedzialnej za kompleksowe usługi nie należy do najprostszych zadań. Kryteria, które warto wziąć pod uwagę to przede wszystkim doświadczenie, zaplecze logistyczne i sprzętowe, zaangażowanie w obsługę klienta i doradztwo, a także dostępność usług dodatkowych.
Co do nich należy? Przede wszystkim transport maszyn przemysłowych czy analiza porównująca zgodność z Dyrektywą Maszynową CE. W ten sposób klient zapewni sobie bezpieczne i optymalne warunki współpracy, nie musząc obawiać się o niepowodzenie. Firmą, która spełnia wymienione warunki i angażuje się w obsługę zlecenia na 200 % to Lifting Solutions - zespół wykwalifikowanych, pełnych energii i zapału do pracy specjalistów, którzy odpowiadają za realizację skomplikowanych projektów montażowych. Lifting Solutions specjalizuje się zarówno w obsłudze linii produkcyjnych, jak i dostawców urządzeń. My ich już poznaliśmy - a Ty?