Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Montaż i demontaż maszyn - na czym polega i ile kosztuje?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany

 

Montaż i demontaż maszyn przemysłowych to zaawansowane i skomplikowane technologicznie procesy, na które składają się mniejsze operacje logistyczne. Kolejność, znajomość budowy urządzenia, doświadczenie, precyzja i  umiejętności regulacji - to składowe skutecznego i profesjonalnego montażu lub demontażu. 

Dowiedz się, w jaki sposób przebiega proces montażowy maszyn przemysłowych, jaki zakres usług należy do obowiązków firmy wykonawczej, a także z jakim wydatkiem powinien liczyć się sam klient. 

Montaż maszyn - na czym dokładnie polega?

Montaż maszyn i urządzeń należy do jednych z najtrudniejszych i obciążonym sporym ryzykiem niepowodzenia czynności wykonywanych na zlecenie klienta. Celem montażu jest przygotowanie i dopasowanie do siebie elementów maszyn do dalszej pracy, tak, aby zyskała funkcje określone w specyfikacji. Łączenie poszczególnych części tworzących zespoły, systemy i podzespoły powinno być dobrze zorganizowane i przebiegać pod okiem doświadczonych pracowników.  

Profesjonalny montaż obejmuje czynności wykonawcze zgodne ze standardami bezpieczeństwa, zasadą osiągania dokładnych wymiarów i planem dotyczącym konfiguracji urządzeń. Warto zadbać o wcześniejsze opracowanie planu działania - klient zyskuje gwarancję, że proces montażu przebiega świadomie i w kontrolowanych warunkach. Rolą montażystów jest dopasowanie optymalnych narzędzi i strategii pracy prowadzących do szybkiego i skutecznego montażu.

Prace montażowe mogą obejmować:

 • zlikwidowanie lub przetransportowanie maszyn przemysłowych, 
 • zaadaptowanie fundamentów i linii montażowych pod dalsze prace, 
 • rozładunek nowych urządzeń, 
 • zastosowanie urządzeń pomiarowych do oceny stanowisk maszyn, 
 • montaż elektryczny i elektryczny, 
 • podłączenie mediów, 
 • prace przygotowujące do rozruchu. 

Montażysta powinien być wyposażony w wiedzę z zakresu budowy i rozmieszczenia maszyn, a dodatkowo powinien wiedzieć, jak dokonać oceny poprawności montażu. A dodatkowo umieć zastosować się do przepisów BHP istotnych dla bezpieczeństwa prowadzonych prac i pożądanego efektu. 

Kiedy korzysta się z montażu maszyn? 

Przede wszystkim w sytuacji zmiany miejsca zaplecza lub parku maszynowego, lub zakupu nowego urządzenia, które dojeżdża do zakładu w częściach. Współpraca z firmami świadczącymi usługi dla przemysłu (obejmujące m.in. prace montażowe i demontażowe) zazwyczaj odbywa się pomiędzy przedstawicielami firm, dostawcami urządzeń czy zakładami produkcyjnymi. 

Demontaż maszyn przemysłowych krok po kroku 


Demontaż obejmuje czynności związane z rozbiórką urządzeń i maszyn na poszczególne zespoły, podzespoły i części z zachowaniem  wszelkich zasad bezpieczeństwa i standardów obsługi. Czynności te należy przeprowadzić w sytuacji przeglądu urządzeń przemysłowych, relokacji, likwidacji lub konieczności naprawy w oparciu o inne strategie. W zależności od powodu demontażu i specyfiki danej maszyny, zdarza się, że wystarczający jest zaledwie częściowy demontaż, który odsłonie zepsuty/wymagający wymiany element systemu. 

 

Zazwyczaj czynności związane z demontażem maszyny przemysłowej obejmują m.in.: 

 • pozbycie się pokrywy i/lub osłon danego urządzenia,  
 • pozbycie się wszelkich pasów napędowych, 
 • zlikwidowanie pozostałych elementów ochronnych, 
 • odłączenie urządzenia z instalacji elektrycznej, 
 • demontaż poszczególnych zespołów i podzespołów. 

Istotne, by wyciąganie/rozmontowywanie poszczególnych elementów miało kolejność odwrotną do kolejności montażu. To, co warto wiedzieć to to, że w przypadku demontażu zazwyczaj nie ma konieczności opracowywania szczegółowych planów pracy, chyba że dane urządzenie posiada nietypową budowę.

Cena za montaż i demontaż maszyn i urządzeń


Każde zlecenie to indywidualny przypadek, którego nie da się wycenić bez poznania szczegółów zadania i przeprowadzenia analizy potrzeb klienta. W zależności od regionu wykonywanej usługi, doświadczenia i rozpoznawalności firmy, specyfiki maszyny, zakresu usług, a także konieczności zaangażowania dodatkowych sprzętów - cena będzie się znacząco różnić. Chcąc poznać cenę za montaż i demontaż maszyn i urządzeń najlepiej zwrócić się po indywidualną wycenę do danego wykonawcy. 

Jak znaleźć firmę odpowiedzialną za montaż i demontaż maszyn?


Znalezienie firmy odpowiedzialnej za kompleksowe usługi nie należy do najprostszych zadań. Kryteria, które warto wziąć pod uwagę to przede wszystkim doświadczenie, zaplecze logistyczne i sprzętowe, zaangażowanie w obsługę klienta i doradztwo, a także dostępność usług dodatkowych.

Co do nich należy? Przede wszystkim transport maszyn przemysłowych czy analiza porównująca zgodność z Dyrektywą Maszynową CE. W ten sposób klient zapewni sobie bezpieczne i optymalne warunki współpracy, nie musząc obawiać się o niepowodzenie. Firmą, która spełnia wymienione warunki i angażuje się w obsługę zlecenia na 200 % to Lifting Solutions - zespół wykwalifikowanych, pełnych energii i zapału do pracy specjalistów, którzy odpowiadają za realizację skomplikowanych projektów montażowych. Lifting Solutions specjalizuje się zarówno w obsłudze linii produkcyjnych, jak i dostawców urządzeń. My ich już poznaliśmy - a Ty?

Ładowanie Rozmowy