Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Zbliża się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Co w programie?

Dodano: , źródło: Festiwal Gorczyckiego

Inaugurację 16. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego zaplanowano na 18 września w Bytomskim Centrum Kultury. Kolejny koncert odbędzie się 24 września w Chorzowie.

Festiwal Gorczyckiego startuje 18 września


Festiwal Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego organizowany jest na cześć utalentowanego muzyka urodzonego między 1665 a 1667 w Rozbarku koło Bytomia. Muzyczna impreza ma na celu promocję i propagowanie muzyki klasycznej, dlatego też w jej ramach prezentowane są arcydzieła muzyki wokalno-instrumentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku muzycznego najwybitniejszego kompozytora okresu polskiego baroku – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

Przepiękne dźwięki płyną ze scen ulokowanych w wielu miastach województwa śląskiego. Festiwal bazuje nie tylko stricte na obiektach przeznaczonych do tego typu prezentacji, ale koncerty organizowane są również w kościołach czy w gmachu bytomskiego sądu. Tym samym można nie tylko podziwiać muzykę, ale i cieszyć oko architekturą. 

- Inspiracją tegorocznego festiwalu jest pokazanie największych przemian w historii muzyki, jakie dokonały się w dwóch epokach: baroku (epoce patrona festiwalu - Gorczyckiego) oraz w muzyce współczesnej – poinformowali organizatorzy za pośrednictwem mediów społecznościowych.

 

16. Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Kiedy start?

Inauguracja festiwalu będzie miała miejsce w sobotę, 18 września, w Bytomskim Centrum Kultury. W programie koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod kierunkiem Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. 

- Tematem koncertu, zgodnie z myślą przewodnią i tytułem tegorocznej edycji Festiwalu, jest pokazanie największych przemian w historii muzyki, jakie dokonały się w dwóch epokach: baroku oraz w muzyce współczesnej. Usłyszymy dzieła znakomicie obrazujące przemiany, jakie nastąpiły w formach utworów – suicie i symfonii oraz wpływy, jakie na współczesnych kompozytorów wywierają twórcy dawnych epok. W programie znajdzie się dzieło najwybitniejszego kompozytora epoki baroku, Johanna Sebastiana Bacha – I Suita orkiestrowa C-dur BWV 1066 oraz 4 Symfonia D-dur KV. 19 Wolfganga Amadeusa Mozarta – czytamy w komunikacie wydanym przez organizatorów imprezy.

To jednak nie wszystko, bowiem 18 września usłyszymy też Suitę staropolską na orkiestrę smyczkową Andrzeja Panufnika i Symfonię D-dur w stylu W. A. Mozarta Krzysztofa Meyera. 

- Premiera Suity staropolskiej Panufnika odbyła się w 1951 roku w Warszawie. Kompozytor, unikając środków charakterystycznych dla muzyki XX wieku, starał się raczej oddać ducha epok wcześniejszych – precyzują organizatorzy festiwalu.

Koncert inauguracyjny: 18 września o godz. 19.00 w Bytomskim Centrum Kultury

Program:

 • Johann Sebastian Bach – I Suita orkiestrowa C-dur BWV 1066
 • Andrzej Panufnik – Suita staropolska na orkiestrę smyczkową 
 • Wolfgang Amadeus Mozart – 4 Symfonia D-dur KV 19
 • Krzysztof Meyer – Symfonia D-dur w stylu W. A. Mozarta op. 41

Wykonawcy:

 • Marcin Nałęcz-Niesiołowski – dyrygent
 • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

24 września koncert w Chorzowie

Z kolei 24 września zaplanowano kolejny koncert. Tym razem odbędzie się w Chorzowskim Centrum Kultury. Muzycy dokonają zestawienia muzyki mistrzów baroku – Antonia Vivaldiego i Heinricha Ignaza Franza von Bibera z industrialnym dziełem współczesnego śląskiego kompozytora Adama Wesołowskiego. 

- Heinrich Ignaz Franz von Biber to austriacki kompozytor i barokowy skrzypek pochodzenia czeskiego, uznawany za genialnego wirtuoza i mistrza techniki skrzypcowej swojej epoki. Battalia, skomponowana w 1673 roku na 3 skrzypiec, 4 altówki, 2 wiolonczele i continuo, to dramat osadzony w muzyce. Składa się z serii małych obrazków połączonych akcją i opowiedzianych za pomocą bardzo oryginalnych środków muzycznych, łączących różne efekty dźwiękowe – wyjaśniają organizatorzy.

24 września, godzina 19.00, Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

Program:

 • Heinrich Ignaz Franz von Biber – Battalia à 10
 • Antonio Vivaldi – Cztery pory roku op. 8
 • Adam Wesołowski – Symfonia industrialna na orkiestrę smyczkową

Wykonawcy:

 • Piotr Pławner – skrzypce / dyrygent
 • Śląska Orkiestra Kameralna

Cały program festiwalu zostanie podany później. Będzie można go znaleźć TU!

Ładowanie Rozmowy