Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Moc industrialnych wrażeń. Za nami Święto Szlaku Zabytków Techniki

Dodano: , źródło: UMWS / fot. Patryk Pyrlik

Przemysłowe serce Śląska znów zabiło mocniej. Za nami Święto Szlaku Zabytków Techniki z imponującą inauguracją w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu i multimedialny finał w Tychach.

Święto Szlaku Zabytków Techniki na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń w województwie śląskim.

W tym roku odbywało się w 36 obiektach w 23 lokalizacjach

W uroczystej inauguracji Industriady wziął udział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Uruchamiając ponad stuletnią maszynę parową w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu daliśmy sygnał do startu kolejnej edycji Industriady. Święto Szlaku Zabytków Techniki to jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń w Polsce, które każdego roku przyciąga do województwa śląskiego tysiące osób. Tym bardziej się cieszę, że udało się przygotować ciekawą ofertę w tak trudnym czasie i spotkać się na Szlaku Zabytków Techniki. Industriada to setki atrakcji w kilkudziesięciu poprzemysłowych obiektach w całym regionie, wyjątkowa lekcja historii i dowód na to, że łączą nas przemysłowe tradycje – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

W Sztolni Królowa Luiza uruchomiono zabytkową maszynę parową, jedną z najstarszych w Europie. Finał to z kolei Browar Obywatelski w Tychach, gdzie oprócz koncertów Marcina Wyrostka, orkiestry AUKSO i Mery Spolsky odbył się pokaz mappingu i oficjalne otwarcie Galerii Stara Warzelnia. Każdy z obiektów, biorących udział w tegorocznej odsłonie święta Szlaku Zabytków Techniki, przygotował dla odwiedzających wyjątkowe atrakcje.

W programie święta Szlaku Zabytków Techniki każdy mógł znaleźć coś dla siebie i wziąć udział w grach miejskich, koncertach, wykładach, warsztatach i zwiedzić wybrane obiekty. Organizatorzy zadbali o najwyższy poziom bezpieczeństwa z uwagi na epidemię koronawirusa. Hasłem tegorocznej edycji była „Natura w przemyśle”. Relacja natury z przemysłem od zawsze była bardzo bliska, oba światy uzupełniały się i rywalizowały ze sobą. Uczestnikom Industriady bezpłatny transport zapewniły Koleje Śląskie, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Industriada od ponad dziesięciu lat łączy mieszkańców i fanów industrialnych obiektów znajdujących się w województwie śląskim. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, wydarzenie odbywało się w nowej formule, a część atrakcji można było zobaczyć online. Industriada to największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Polsce i drugi w Europie.

Ładowanie Rozmowy