Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Województwo śląskie to „Europejski Region Przedsiębiorczości”!

Dodano: , źródło: Urząd Marszałkowski woj. śląskiego

„Samorządowy Oskar” powędrował do województwa śląskiego. Zostało bowiem wyróżnione za realizowanie najlepszej strategii w zakresie wspierania przedsiębiorczości w trudnym okresie walki z pandemią koronawirusa 2020-2021.


Wyróżniono 6 regionów i miast

Nagrody wręczono w czwartek, 18 marca, podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów. Wyróżnienia te przyznano sześciu regionom i miastom europejskim:

  • Województwo śląskie (Polska),
  • Region Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (Francja), 
  • Region Wspólnota Madrytu (Hiszpania), 
  • Region Helsinki-Uusimaa (Finlandia), 
  • Miasto Castelo Branco (Portugalia) 
  • Miasto Gabrovo (Bułgaria).

Należy dodać, że nagroda „Europejski Region Przedsiębiorczości” (ERP) stanowiona została przez Europejski Komitet Regionów (KR) wspólnie z Komisją Europejską, przy wsparciu podmiotów na poziomie UE, takich jak SME United, Eurochambres oraz Social Economy Europe. To projekt nagradzający regiony Unii Europejskiej, które wyróżniają się wybitną i innowacyjną strategią przedsiębiorczości.

- Tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości to prestiżowe i historyczne wyróżnienie dla województwa śląskiego. Potwierdza, że w trudnym czasie walki z pandemią potrafiliśmy, we współpracy z Komisją Europejską, przygotować największy w Polsce regionalny program pomocy gospodarce o wartości 1,4 miliarda złotych - mówił marszałek Jakub Chełstowski.

 

Doceniono Śląski Pakiet dla Gospodarki

Komisja przyznająca tytuł „Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości” doceniła strategię opracowaną przez nasze województwo mającą na celu wsparcie przedsiębiorczości i sektora MŚP w czasie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

Przypomnijmy, że Śląski Pakiet dla Gospodarki, przygotowany przez Urząd Marszałkowski woj. śląskiego w kwietniu 2020 roku dla firm z sektora MŚP, stanowił uzupełnienie rządowych tzw. tarcz antykryzysowych. To jednak nie wszystko, bowiem w październiku minionego roku Sejmik śląski przyjął Strategię Rozwoju Województwa Śląskiego "Śląskie 2030. Zielone Śląskie", będącą odpowiedzią na rychłe zmiany oraz transformację energetyczną.

- To ogromne wyróżnienie dla województwa śląskiego i wyraz uznania naszej pracy na rzecz mieszkańców i regionu. Cieszę się, że działania władz regionu zostały zauważone i docenione przez przedstawicieli Unii Europejskiej, co potwierdza, że zmierzamy w dobrym kierunku, wspierając przedsiębiorców w tym trudnym okresie. Przyjęta przez Sejmik strategia rozwoju województwa to odpowiedź na wyzwania, które stoją przed regionem w perspektywie najbliższych lat i wierzę, że jej realizacja przełoży się na dalszy rozwój województwa – podkreśla przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Jan Kawulok.

Ładowanie Rozmowy