Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Walka Ślonskiej Sztamy o prawa dla Ślązaków trwa. Śląski zostanie językiem regionalnym?

Dodano: , źródło: FB Łukasz Kohut, FB Maciej Kopiec

W sobotę, 22 kwietnia, na Nikiszowcu odbyła się konferencja prasowa Ślonskiej Sztamy, powołanej przy okazji Spisu Powszechnego w 2021 roku. Jej członkowie podpisali nowe porozumienie – zadeklarowali, że wciąż będą walczyć m.in. o uznanie języka śląskiego.

Czarno na białym w spisie powszechnym

Śląscy działacze od dłuższego czasu walczą o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną. Dzięki wynikom spisu powszechnego, zyskali mocny argument – prawie 600 tysięcy osób zadeklarowało śląską narodowość. Postanowili zatem ze zdwojoną siłą walczyć chociażby o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną, a także o dopisanie języka śląskiego do języków regionalnych.

Trzy postulaty

W sobotę, 22 kwietnia, Ślonsko Sztama zwołała konferencję prasową na Nikiszowcu. Łukasz Kohut, Maciej Kopiec i inni działacze „Sztamy” podpisali nowe porozumienie, zawierające 3 postulaty:

  • uznanie języka śląskiego językiem regionalnym,
  • uznanie śląskiej mniejszości etnicznej,
  • wprowadzenie edukacji regionalnej.

To właśnie wyniki spisu powszechnego są ważnym argumentem, aby sprawa Ślązaków i śląskiej została w końcu rozpatrzona przez Sejm. Łukasz Kohut przypomniał, że projekt ustawy dotyczący języka śląskiego złożony przez Monikę Rosę umieszczono w sejmowej "zamrażarce". Maciej Kopiec zapowiedział już, że Lewica zamierza złożyć projekt ustawy o dopisanie Ślązaków do listy mniejszości etnicznej, dzięki czemu automatycznie język śląski zostałby językiem regionalnym. 

Ładowanie Rozmowy