Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

W podziemiach Katedry Chrystusa Króla w Katowicach powstanie Panteon Górnośląski – upamiętni osoby ważne dla regionu

Dodano:

Wczoraj w podziemiach katedry Chrystusa Króla w Katowicach podpisana została umowa inicjująca powstanie w tym miejscu nowej instytucji kultury – Panteonu Górnośląskiego. Zgodnie z założeniami ma to być miejsce upamiętniające postacie ważne dla naszego regionu. 

Instytucja ma powstać do końca 2022 roku właśnie w podziemiach katedry Chrystusa Króla. Na obszarze przeszło dwóch tysięcy metrów kwadratowych prezentowane będą w nowoczesny, multimedialny sposób sylwetki osób ważnych dla regionu. Wystawa ma zostać podzielona na cztery obszary tematyczne. W pierwszej części wystawy zaprezentowane będą osoby związane z nauką, kulturą i sztuką, w drugiej regionalni bohaterowie, np., związani z powstaniami śląskimi, w trzeciej społecznicy, zaś w czwartej ludzie Kościoła. Zawartość merytoryczną mają opracować naukowcy Uniwersytetu Śląskiego. 

Na razie nie jest jeszcze znana dokładna lista biogramów, jakie mają być przedstawione w panteonie. Nie wiadomo, czy znajdą się tam postacie takie jak Jerzy Ziętek czy Wilhelm Szewczyk, którzy przecież niezaprzeczalnie są postaciami bardzo ważnymi dla historii naszego regionu, ale których prezentacja nie jest już tak oczywista - z politycznych względów. Pozostaje mieć nadzieję, że wystawa będzie faktycznie merytoryczna i skoncentrowana na przedstawianiu historii taką, jaka była.  

Panteon Górnośląski będzie wielkim świadectwem patriotyzmu, wiary i siły Śląska, emanującej na całą Polskę – mówił obecny przy podpisaniu umowy premier Mateusz Morawiecki – Będziemy mogli sławić Śląsk nie tylko na całą Polskę, ale i cały świat, bo Śląsk jest tego wart – dodał premier. 

Prezydent Katowic Marcin Krupa podkreślał, że Katowice chcą być nowoczesnym miastem, ale nie można zapominać o korzeniach:

Katowice się zmieniają, patrzą w przyszłość. Nowe inwestycje, konferencje o znaczeniu światowym budują nowy obraz miasta, ale nie można zapominać o swojej przeszłości i ludziach, którzy ją tworzyli - mówił prezydent Katowic Marcin Krupa. 

Panteon Górnośląski ma kosztować około 40 milionów złotych, a będą ją prowadziły aż cztery podmioty – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, urząd marszałkowski, miasto Katowice oraz archidiecezja katowicka. Zdecydowaną większość kosztów pokryje ministerstwo, chociaż pozostałe podmioty również wyłożą pieniądze. Roczne utrzymanie ma kosztować od 2 do 3 milionów. Jak zapewnia wiceminister Sellin, w kolejnych latach z budżetu państwa na utworzenie Panteonu Górnośląskiego przekazanych zostanie 40 milionów złotych. 

Ładowanie Rozmowy