Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

W katowickim szpitalu otwarto nowoczesne miejsce laserowego leczenia oczu!

Dodano: , źródło: Śląski Urząd Marszałkowski

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach otwiera jedno z najnowocześniejszych miejsc laserowego leczenia oczu. Otwarcie Centrum Laserowego Leczenia Oczu to część projektu o łącznej wartości 19,5 mln zł pn.: "Utworzenie Europejskiego Centrum Okulistyki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach". Środki pochodzą w większości z budżetu województwa śląskiego i zostały rozpisane na lata 2023-2025.

Centrum Laserowego Leczenia Oczu w Katowicach

W otwarciu uczestniczyli Jakub Chełstowski - Marszałek Województwa Śląskiego, Marcin Krupa – prezydent Katowic, radna Sejmiku Alina Bednarz oraz Adam Trzebinczyk, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach i prof. Edward Wylęgała, kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej.

- Projekt utworzenia Europejskiego Centrum Okulistyki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach o łącznej wartości prawie 19,5 mln zł to inwestycja nie tylko w najnowocześniejszy sprzęt, ale również w ludzi. To komfort pracy i doskonałe narzędzia dla lekarzy, ale przede wszystkim szansa na poprawę jakości życia pacjentów. Cieszę się, że udało nam się sprawić, by ten szpital dalej funkcjonował, a teraz otwiera się na nowe możliwości i wierzę, że okulistyka będzie jego bardzo silną stroną – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

- Dzięki takim inwestycjom zwiększamy jakość usług medycznych nie tylko dla mieszkańców Katowic, ale i całego regionu. Dysponujemy znakomitą kadrą oraz narzędziami, które są w stanie poprawiać, a nawet przywracać jakość widzenia. Chcemy rozwijać te procedury i kształcić nowych specjalistów, którzy będą mogli z tego potencjału korzystać– tłumaczył prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Centrum oferuje pacjentom dostęp do innowacyjnych metod diagnostyki i leczenia oczu.

Nowy sprzęt medyczny

W ramach zadania zakupiono aparaturę medyczną w tym m.in.: tomograf komputerowy, ultrasonograf, aparat do diatermii z wyposażeniem, unit okulistyczny, laser diodowy, angiograf szerokokątny, lampę szczelinową, tomograf optyczny. Dokonano również modernizacji wiaty wjazdowej, instalacji wodno-kanalizacyjnej i sanitarnej, dostosowano łazienki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- W przypadku takich inwestycji to praca zespołowa jest kluczem do sukcesu. Dziękuję marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu za wiarę w potencjał tego szpitala. Centrum Laserowego Leczenia Oczu to niezwykłe miejsce, najlepsze pod względem wyposażenia w regionie. Dzięki tej inwestycji mamy gdzie leczyć pacjentów w komfortowych warunkach – podkreśla prof. Edward Wylęgała, kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej.

Zakres prac planowanych do realizacji w 2024 rok obejmuje roboty budowlane, instalacje sanitarne i elektryczne w Poradni Okulistycznej, Centralnej Rejestracji, Banku Tkanek oraz "Klinice Jednego Dnia". Przedsięwzięcie pozwoli na zwiększenie liczby przyjmowanych pacjentów.

Szpital pozyskał również najnowocześniejsze na świecie urządzenie OCT Optos Silverstone. Obrazy uzyskane bez rozszerzania źrenic za pomocą szerokokątnej, skaningowej oftalmoskopii laserowej są doskonałej jakości, a ze względu na zastosowanie laserowego źródła światła, umożliwiają znacznie lepsze obrazowanie w sytuacji zmniejszonej przezroczystości np. w przypadku zaćmy.

Ładowanie Rozmowy