Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał najwyższy, 3. stopnia alert pogodowy dla województwa śląskiego. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 13:00 w czwartek (24.04.2025) do godziny 01:00 w nocy z czwartku na piątek (25.04.2025). Mieszkańcy regionu muszą przygotować się na gwałtowne i potencjalnie niebezpieczne zjawiska pogodowe.
Najwyższy stopień zagrożenia
Ostrzeżenie meteorologiczne 3. stopnia oznacza wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych zjawisk. Dla woj. śląskiego IMGW prognozuje burze z prawdopodobieństwem 75%. Prognozowanym burzom towarzyszyć będą bardzo intensywne opady deszczu. Miejscami może spaść do 40 mm wody, a punktowo nawet do 70 mm. Tak duże sumy opadów w krótkim czasie stwarzają poważne ryzyko. Dodatkowo, porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 70 km/h. Lokalnie możliwe jest również wystąpienie gradu. IMGW zaznacza, że "ze względu na dynamiczną sytuację ostrzeżenie może być aktualizowane".
Uwaga na podtopienia i gwałtowne wezbrania wód!
Służby hydrologiczne również biją na alarm.
- UWAGA, prognozowane dziś silne opady deszczu pochodzenia burzowego mogą doprowadzić do lokalnych podtopień i zalań (tuneli, piwnic, podziemnych parkingów), szczególnie na obszarach miejskich, a także do powstania tzw. szybkich powodzi miejskich. Istnieje realne ryzyko, że w zlewniach zurbanizowanych, na mniejszych rzekach, rzekach górskich i podgórskich istnieje ryzyko przekroczenia stanów ostrzegawczych, alarmowych i gwałtownego podnoszenia się stanów wody - czytamy na stronie IMGW.
Szczególnie zagrożone są regiony południowej Polski, w tym województwo śląskie. Ostrzeżenia hydrologiczne mogą obowiązywać nawet do późnych godzin porannych w piątek.
Niekorzystny biomet
Pogoda wpłynie również na samopoczucie mieszkańców. Jak informuje IMGW w prognozie biometeorologicznej:
- W Polsce południowej warunki biometeorologiczne początkowo będą przeważnie obojętne, jednak w ciągu dnia, wraz z rozwojem zjawisk konwekcyjnych, pogorszą się do niekorzystnych i jako takie utrzymają się aż do wygaśnięcia burz.
Osoby wrażliwe na zmiany pogody mogą odczuwać wzmożone dolegliwości.
Jak się zachować? Rekomendacje służb
W związku z prognozowanymi zagrożeniami służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
- Osoby przebywające w południowej połowie kraju powinny śledzić komunikaty i ostrzeżenia pogodowe. Szczególną uwagę należy zwrócić na prognozę zjawisk konwekcyjnych. Pamiętajmy, że burze (na południu kraju silne lub nawet bardzo silne) mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka - czytamy na stronie IMGW.
Zaleca się:
- śledzenie aktualnych danych radarowych przed wyjściem z domu;
- zachowanie szczególnej ostrożności na otwartym terenie podczas burzy i stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa;
- unikanie przebywania i parkowania samochodów w obniżeniach terenu ze względu na ryzyko "powodzi błyskawicznych lub lokalnych podtopień";
- w czasie burz i silnych opadów poszukanie bezpiecznego schronienia;
- posiadanie przy sobie naładowanego telefonu komórkowego;
- nieparkowanie samochodów w obniżeniach terenu i unikanie przebywania w pobliżu drzew, słupów energetycznych czy żurawi budowlanych ze względu na silny wiatr.
Mieszkańcy całego województwa śląskiego proszeni są o poważne potraktowanie ostrzeżeń i stosowanie się do zaleceń służb w celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i swoim bliskim.