Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Sztuczna inteligencja na froncie walki z koronawirusem

Dodano: , źródło: Politechnika Śląska

Rusza innowacyjny projekt Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach i Politechniki Śląskiej z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie. Dzięki niemu sztuczna inteligencja przyczyni się do diagnozowania i monitorowania COVID-19 w badaniach tomografii komputerowej.


Celem wspomnianego projektu jest skrócenie czasu opisu badania TK, wykrycie przypadków COVID-19 niepodejrzanych klinicznie oraz dostarczenie dodatkowych informacji, na bazie których będzie można udoskonalić istniejące bądź stworzyć nowe schematy diagnostyczne.

Na czym będzie polegał projekt? 

Systemy sztucznej inteligencji będą analizowały dane TK i dane kliniczne. Na ich podstawie możliwe będzie stworzenie prognoz klinicznych, niezwykle pomocnych lekarzom. To jednak nie wszystko. Dane uzyskane w wyniku segmentacji pozwolą na ilościowe zestawienie zmian morfologicznych, występujących nie tylko w przypadku COVID-19, ale obecnych także przy innych chorobach jak np. POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc).

Szybka diagnostyka to podstawa

Jak wskazują badania, u wielu osób zakażonych koronawirusem dochodzi do zapalenia płuc. W niektórych przypadkach prowadzi to do niewydolności oddechowej. W takich wypadkach liczy się czas. Aby uratować ludzie zdrowie i życie pomoc powinna nadejść jak najszybciej. Jednakże diagnostyka i identyfikacja pacjentów wysokiego ryzyka, u których są wskazania do wczesnej interwencji, to trudne zadanie. Naukowcy znaleźli jednak remedium. Dzięki zastosowaniu systemu narzędzi wspartych sztucznej inteligencji lekarze będą szybciej diagnozować pacjentów.

Projekt realizowany jest przez Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach i Politechnikę Śląską

Podpisana umowa z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie to wielka szansa na lepsze zapobieganie rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2, a gigantyczna wartość projektu - ponad 5 milionów złotych - świadczy o niespotykanej dotąd skali badań – podkreśla Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Badania będą prowadzone na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej pod kierunkiem prof. Joanny Polańskiej. 

Najważniejszą ideą jest wsparcie personelu medycznego, który w obliczu pandemii ma przed sobą zupełnie nowe wyzwania. Systemy sztucznej inteligencji mogą być do dyspozycji przez całą dobę, nieustannie, bo przecież zmęczenia czy słabości nie wykazują – przyznaje prof. Polańska.

Ładowanie Rozmowy