Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Studenci z Politechniki Śląskiej otrzymali Grand Prix międzynarodowego konkursu architektonicznego!

Dodano: , źródło: Politechnika Śląska, Target PR Agencja Public Relations

Międzynarodowy sukces studentów Politechniki Śląskiej: Jury złożone ze światowej sławy architektów, wyłoniło głównych zwycięzców konkursu International VELUX Award 2020. Grand Prix przyznano projektowi „Teatr światła”, który został przygotowany przez młodych architektów z Politechniki Śląskiej. 


Koncepcja zaproponowana przez studentów Politechniki Śląskiej rywalizowała z blisko 600 pracami z całego świata. Przedstawiciele województwa śląskiego pokonali jednak konkurencję, zdobywając Grand Prix!

- Ten projekt pokazał nam wartość bliskości z naturą, co bardzo mocno do nas przemówiło – dodał Martin Pors Jepsen, członek jury. 

W ubiegłym tygodniu dziesięciu regionalnych zwycięzców konkursu International VELUX Award 2020 dla studentów architektury zaprezentowało swoje projekty online przed międzynarodowym jury, które następnie wyłoniło laureatów nagród Grand Prix w dwóch kategoriach. W pierwszej „Badania nad światłem naturalnym” zwyciężył projekt „Teatr światła” studentów architektury z Politechniki Śląskiej: Julii Giżewskiej, Dominika Kowalskiego i Pawła Białasa, którzy pracowali pod opieką naukową dra inż. arch. Jerzego Wojewódki. 

- Bardzo dziękujemy za to, że jury doceniło nasz projekt. To dla nas naprawdę ważne, że wybrano tak minimalistyczny pomysł. Dla nas jako studentów i ludzi to znak, że czasami warto jest stworzyć coś innego, spokojnego, ale mocnego w przekazie. Mamy nadzieję, że nasze przesłanie pomoże zwiększyć świadomość na temat światła naturalnego, ciemności i światła sztucznego. Jesteśmy tak bardzo szczęśliwi, że brak nam słów, to pewnie z emocji – komentowali ogłoszenie werdyktu studenci – Julia Giżewska, Dominik Kowalski i Paweł Białas.

Natomiast w drugiej „Światło naturalne w budynkach” laureatem został projekt „Solar Desalination Skylight” (Świetlik odsalający na energię słoneczną) autorstwa Henry’ego Glogau – studenta architektury z Duńskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego opiekunem naukowym był David Garcia. 

„Teatr światła” – z czym jest związany zwycięski polski projekt?

Problem zanieczyszczenia współczesnego świata sztucznym światłem staje się coraz bardziej wyraźny. Technologia sprawia, że noc staje się dniem, i dochodzi do zaburzenia naszego cyklu dobowego. Ludzie, zwierzęta i rośliny nie mogą zaspokoić naturalnej potrzeby przebywania w ciemności po zachodzie słońca. Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości zanieczyszczenia sztucznym światłem. Na jego lokalizację wybrano jedno z nielicznych, kompletnie ciemnych miejsc w Europie – Izerski Park Ciemnego Nieba w Polsce.

Pomysł polega na stworzeniu rozległego land artu, dającego odwiedzającym możliwość obserwowania fragmentu nieba niczym spektaklu — spektaklu światła. Ma on symboliczny kształt koła, często stosowany w planetariach, i nawiązuje do cykliczności, ziemi, nieba i ich odwiecznego połączenia. Jury zostało zaangażowane w bardzo wrażliwe badania i dialog między światłem naturalnym a przyrodą oraz współczesny problem braku ciemności na nocnym niebie. Projekt to przekonujący przykład tego, że nie trzeba tworzyć wielkich konstrukcji, aby dać wyraźny architektoniczny przekaz. To również elegancki projekt, spójny pod względem grafiki i przekazu.

- Byliśmy pod wrażeniem tego bardzo wrażliwego i poetyckiego projektu, który wziął pod uwagę ludzi, światło i przyrodę. To rozwiązanie bardzo uwrażliwiające na problem, a zarazem w bardzo przyjemny sposób pokazuje relację człowieka ze światłem, z dala od zabudowy, ale w naszym miejscu na ziemi – powiedziała o projekcie polskich studentów Nóra Demeter, przewodnicząca jury. 

Konkurs International VELUX Award


Przypomnijmy, że konkurs International VELUX Award odbywa się co dwa lata, a pierwsza edycja miała miejsce w 2004 roku. Tematyka konkursu związana jest z rolą światła naturalnego w budynkach.

W 2020 roku do konkursu International VELUX Award 2020 zgłoszono aż 579 projektów na temat światła naturalnego, z 250 różnych uczelni architektonicznych z 60 krajów. Nacisk kładziony był na rozwiązania skomplikowanych środowiskowych, społeczno-kulturowych i geopolitycznych problemów naszych czasów. Jako że obecnie nadal trwa pandemia koronawirusa, finalna faza konkursu odbyła się w formie prezentacji online. 

Prace uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Odile Decq, Sebastián Adamo, Nóra Demeter, Juri Troy i Martin Pors Jepsen. 

Ładowanie Rozmowy