Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Sterowiec na śląskim niebie! We wrześniu nad województwem śląskim przeleci Zeppelin ZF

Dodano: , źródło: ZF Group, fot. domena publiczna

Zeppeliny na śląskim niebie będziemy mogli podziwiać jedynie z ziemi. Bilety na loty widokowe nad Polską Zeppelinem NT nie są dostępne w sprzedaży. Jednakże kilkanaście z nich można wygrać w konkursie. Kiedy odbędą się przeloty? Sprawdziliśmy!

Początki sterowców w XIX wieku

Zainteresowanie sterowcami pojawiło się pod koniec XIX wieku, a najsłynniejszy został zbudowany na początku XX wieku przez Ferdinanda von Zeppelina – Luftschiff-Zeppelin 1. Olbrzymy poruszały się z prędkością 125 km/h. Na szerszą skalę zaczęto je wykorzystywać podczas I wojny światowej, a ich era dobiegła końca w 1940 roku, kiedy zezłomowano dwa ostatnie zeppeliny LZ127 „Graf Zeppelin” i LZ130 „Graf Zeppelin II”. Co więcej, zdecydowano się także na zniszczenie ich hangarów, które znajdowały się we Frankfurcie nad Menem. Do pracy nad nimi powrócono dopiero w 1989 roku, a dziewiczy lot odbył się  18 września 1997 roku.

- Nowa generacja sterowców nosi nazwę Zeppelin New Technology (NT) i są one jednymi z największych aktywnych sterowców na świecie. Ich produkcja odbywa się w Friedrichshafen nad Jeziorem Bodeńskim. Obecnie jest tylko sześć takich Zeppelinów NT na świecie; dwa z nich stacjonują niedaleko głównej siedziby Grupy ZF, nad Jeziorem Bodeńskim w Niemczech – czytamy na stronie ZT Group.

Długość Zeppelina wynosi 75 metrów, co sprawia, że jest największym sterowcem na świecie. Osiąga prędkość przelotową wynoszącą ok. 100 km/h (maks. 125 km/h) i może wznieść się maksymalnie na wysokość 3000 m n.p.m., jednakże jego normalna wysokość przelotowa wynosi ok. 300 m nad powierzchnią ziemi.

We wrześniu jednego z nich będziemy mogli zobaczyć na śląskim niebie. 

Gdzie pojawi się Zeppelin? Oto jego europejska trasa:

  • 11 września - Katowice, Gliwice
  • 12 września - Częstochowa
  • 13 września - Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice
  • 15-16 września - Wrocław
  • 17 września - Praga, Pilzno, Klášterec nad Ohří
  • 18 września - Praga, Stará Boleslav, Jablonec nad Nisou

Jak wygrać bilet?

Organizowany jest też konkurs dla studentów. Nagrodą jest lot sterowcem, a zadanie? Niezwykle proste. Pod konkursowym postem należy dokończyć następujące zdanie: „Hasło Next Generation Mobility kojarzy mi się z…”. Zgłoszenia, czyli swoje odpowiedzi można publikować do 30 sierpnia, do godziny 12.00. Do zgarnięcia jest aż 15 biletów na lot Zeppelinem ZF. Link do konkursu znajduje się TU!
 

W Katowicach Zeppelin startuje i ląduje na terenie Aeroklubu Ślaskiego (Lotnisko Muchowiec, 40-271 Katowice). Konkurs dla studentów to nie wszystko. Jak zapowiada ZF Group szykuje się jeszcze jeden konkurs.

- Zeppelin ZF będzie można zobaczyć już we wrześniu nad Śląskiem, Wrocławiem czy Częstochową. A to nie wszystko, bo Zeppelinem będzie można też polecieć - mamy dla Was konkursy, w których będzie można wygrać bilety na lot – czytamy na facebookowym profilu ZF Group.

ZF Group obecna jest na rynku od wieku. 

- ZF założono w 1915 roku, aby budować lepsze przekładnie do samolotów i pojazdów mechanicznych. Kontynuujemy tę działalność, ale jako firma innowacyjna i dostawca zintegrowanych systemów dla motoryzacji, robimy też znacznie więcej – rozwijamy systemy i produkty, które kształtują przyszłość motoryzacji! – czytamy w komunikacie ZF Group.

Ładowanie Rozmowy