Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Stadion Śląski w Chorzowie obchodzi dziś 64 urodziny!

Dodano: , źródło: Śląskie. Pozytywna energia / fot. Stadion Śląski

Stadion Śląski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych stadionów w Polsce i jednym z najbardziej identyfikującym region, obiektem sportowym, rekreacyjnym i kulturalnym. Dzisiaj obchodzimy 64 rocznicę otwarcia tego legendarnego obiektu.

Historia Stadionu Śląskiego

Budowę obiektu rozpoczęto w marcu 1953 r. Trzy lata później stadion był gotowy. 22 lipca 1956 miało miejsce uroczyste otwarcie Stadionu Śląskiego! 64 lata temu z okazji tego wydarzenia dla 100 tysięcy osób obecnych na miejscu przygotowano liczne atrakcje, a wśród nich m.in.:

 • występ orkiestry dętej kopalni Walenty-Wawel,
 • przelot nad obiektem trzech odrzutowców,
 • uroczystą defiladę,
 • zawody lekkoatletyczne Polska - NRD.

Największe emocje budził jednak inauguracyjny mecz piłki nożnej, na który wszyscy czekali.
Okazało się, że spotkanie Polska - NRD zakończyło się wynikiem 0:2, a pierwszy gol zdobyty na Stadionie był... bramką samobójczą.


Wydarzenia na Stadionie Śląskim

Stadion Śląski w Chorzowie był największy w Polsce, dysponował 80 tysiącami miejsc siedzących oraz 20 tysiącami stojących (w latach następnych liczby te ograniczono ze względów bezpieczeństwa). Rekord frekwencji padł w 1963 roku – mecz pucharowy Górnika Zabrze z Austrią Wiedeń oglądało z trybun około 120 tysięcy fanów futbolu!

Chorzowski stutysięcznik gościł najważniejsze wydarzenia sportowe w Polsce, począwszy od reprezentacyjnych i klubowych meczów piłkarskich (tutaj m.in. Polska wygrała z ZSRR w 1957 roku, zwyciężyła Anglię w 1973, a zwycięstwem z Belgią, w 2007 roku, przypieczętowała pierwszy w historii awans do finałów mistrzostw Europy). Stadion Ślaski w Chorzowie gościł także prestiżowe zawody żużlowe i kolarskie oraz rozgrywki lekkoatletyczne. W 1991 roku na stadionie odbył się pierwszy wielki koncert rockowy - zagrał wtedy zespół AC/DC. Później gościły zespoły Metallica, The Police i U2.

Kolejne mecze, mistrzostwa, zawody, wielkie koncerty muzyczne – konsekwentnie budowały wizerunek stadionu - obiektu wielkich emocji. Radość, podziw, entuzjazm, rozczarowanie, wściekłość, euforia, adrenalina, rywalizacja, zwycięstwo, porażka, gol! Każde wydarzenie rozpalało widzów do czerwoności. Tak tworzyła się legenda stadionu nazywanego Kotłem Czarownic.

Modernizacja stadionu

W 1959 roku zamontowano pionierskie w kraju sztuczne oświetlenie, w 1962 roku zaś stanęła charakterystyczna, nieistniejąca dziś, wieża dyspozytorska. Na początku lat 70. płytę obiektu uzupełniono o tor żużlowy. Od lat 90. stadion był sukcesywnie modernizowany.

W 2017 roku zakończyła się wieloletnia przebudowa, która pochłonęła 700 mln złotych - w efekcie Stadion Śląski w Chorzowie ma prawie 55 tysięcy miejsc siedzących oraz zadaszenie.

Stadion Śląski w Chorzowie w liczbach

 • 54 378 miejsc siedzących
 • ok. 85 000 miejsc podczas koncertów muzycznych
 • 25 lóż VIP z miejscami do siedzenia dla 384 osób
 • 1 777 miejsc biznesowych
 • 106 miejsc dla osób niepełnosprawnych
 • do 842 stanowisk dla mediów
 • 43 000 m² pokrycia dachu
 • 7 500 m² murawy
 • 9-torowa bieżnia lekkoatletyczna

Przez lata Stadion Śląski został miejscem organizacji największych i najważniejszych wydarzeń sportowych oraz kulturalnych zarówno w skali naszego kraju, jak i Europy oraz świata.

Ładowanie Rozmowy