Sejm RP przegłosował ustawę o uznaniu języka śląskiego za język regionalny! Kolejnym etapem będzie głosowanie w Senacie, które odbędzie się podczas posiedzenia 8 i 9 maja.
Głosy Ślązaków zostały wysłuchane!
Stało się to, o co zawzięcie walczyli śląscy politycy! Sejm przegłosował dziś ustawę, która uznaje język śląski za język regionalny. Za projektem głosowało 236 posłów, 186 było przeciw, a tylko 5 wstrzymało się od głosu.
- Dziedzictwo naszych starek i starzików (babć i dziadków) musi przetrwać. Uznanie prawne naszego języka to jest kwestia szacunku, ale przede wszystkim decyzja o wymiarze praktycznym. Historia dzieje się na naszych oczach. – mówi europoseł Łukasz Kohut, który aktywnie propaguje śląską tradycję i kulturę.
8 i 9 maja odbędzie się głosowanie nad ustawą w Senacie. Jeżeli projekt zostanie przyjęty przez senatorów, wówczas trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.
Co to daje?
Uznanie śląskiego za język regionalny ma ogromne znaczenie dla Ślązaków. Oznacza to nie tylko uszanowanie ich kultury i tradycji, ale również jej aktywne kultywowanie. Dzięki uznaniu śląskiego za język regionalny, możliwe będzie wprowadzenie do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem gwary oraz wprowadzenie dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, w których używanie śląskiego deklaruje co najmniej 20% mieszkańców. Dodatkowo, do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych będą mogli dołączyć dwaj przedstawiciele mówiący po śląsku.